Így spórolhatsz az orvosi ellátáson, méghozzá nem is keveset
Ha csak a népi bölcsességeket gondoljuk át, már ott is meglehetősen sok az, ami az egészséggel, illetve az egészségügyi rendszerrel, és annak anyagi vonzatával foglalkozik. A GLAMOUR-nál mélyen hiszünk benne, hogy minden nőt megillet az anyagi biztonság és szabadság, ehhez viszont átgondolt lépésekre van szükségük. Mi ebben támogatjuk őket a BiztosDöntés.hu-val közösen indított cikksorozatunkkal, a Tudatos pénzügyekkel, hogy magabiztosan hozzanak pénzügyi döntéseket, hogy átlássák és ismerjék a lehetőségeiket.
Ezeket láttad már?
Hónapok óta tartó kétszámjegyű infláció után egyáltalán nem csoda, hogy felmerül az a kérdés, hogy mi lesz az egészségünkkel. Pedig a magánorvosra nagyobb szükségünk van, mint valaha. Legyél te az okosabb, fizess egészségpénztáron keresztül, és spórolj a magánorvoson.
Mennyivel emelkedtek az árak?
Röviden, és ezt valószínűleg te is érzed: nagyon. Az egészségügyi szolgáltatások jelentős emelkedésen mentek keresztül az elmúlt időszakban. A Prémium Egészségpénztár nyáron készült felmérése szerint a tagok által igénybe vett magánorvosi szolgáltatások ára Budapesten 13,6 százalékkal, vidéken pedig 36,5 százalékkal növekedtek a megelőző negyedévben. Utóbbi az infláció feletti emelkedést jelent. Ráadásul a képet árnyalja, hogy vannak olyan, a magánellátásban népszerű szakterületek, ahol a növekedés még inkább szembeötlő, ilyen az endokrinológia vagy a fogászat. Előbbiért a fővárosban nagyjából 40 százalékkal kértek többet a szolgáltatók. Voltak olyan szolgáltatások, ahol hónapról hónapra nőttek az árak, és több szakterületen hiába nőttek a költségeik folyamatosan, azért nem emeltek tovább a nagy rendelőintézetek, mert úgy érezték, elérték azt a lélektani határt, amíg ezt megtehetik. Az emelkedés tehát jelentős, egyáltalán nem csoda, ha spórolni szeretnénk rajta.
Pedig egyre jobban támaszkodunk a magánellátásra
Lassan már vállat sem vonunk, ha meghalljuk: ez is a Covid miatt van, pedig valóban így van. Az egészségügyben legalább is több változást is hozott, illetve több problémát felerősített. Az egyik ilyen, hogy sokáig alig járhattunk orvoshoz, csak ha mindenképpen szükséges volt. Minden vizsgálatot és beavatkozást, amit el lehetett halasztani, elhalasztottak. Bár a páciensek jó része nem érzi, hogy kisebb szakértelemmel találkozna az állami ellátásban, vagy hogy rosszabb minőségű ellátásban részesül, a hozzáférhetőség komoly gondot jelent.
Óriási várólisták, nem működő időpontkérési rendszerek, elérhetetlen telefonszámok. Így aztán sokak számára a magánorvos egyet jelentett a gyógyulás lehetőségével, az egyetlen mód volt, hogy időben megfelelő kezeléshez jussanak. Extrém esetben, ha valaki nem akar fél évig fájdalmak között élni és mozgásképtelenné válni, akkor maga fizeti a térdműtétet. A magánellátás már nem csupán egy kényelmes alternatíva a TB-s ellátás mellett, tehát nem a választék bővítése a funkciója, hanem ténylegesen nagy terhelést vesz le az állami ellátórendszerről.
Sokat költünk orvosra, de lehet olcsóbb
Egy háztartás akár évi 300 ezer forintot is elkölt magánorvosra. Ez havonta 25 ezer forint, ebből nagyjából havi egy magánorvosi vizitet vagy két téli megfázást tudsz finanszírozni. Ennél sokkal nagyobb kiadással számolhatsz, ha mondjuk szemüveget vásárolnál, egy nagyobb fogászati beavatkozásra készülsz, vagy éppen magánkórházban hoznád világra a gyermeked.
Az egészségügyi kiadásaidon akár nagyjából 15 százalékot is spórolhatsz, ha egészségpénztáron keresztül fizetsz
- derül ki a BiztosDöntés.hu számításaiból.
Ne azonnali százalékos kedvezményre számíts, mert bár a pénztárak szolgáltató partnerei időnként kínálnak kedvezményeket az egészségpénztári tagoknak, a pénztár inkább hosszabb távon szolgálja az egészséged és a pénztárcádat.
Az egészségpénztár egy öngondoskodási forma, amelyhez adókedvezmény kapcsolódik. A pénztárba befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb évi 150 ezer forintot visszaigényelhetsz az abban az évben befizetett személyi jövedelemadódból. A maximális visszatérítéshez évi 750 ezer forintot kell befizetned a pénztárba, ami havi 62 500 forint. Ha alapvetően egészséges vagy, akkor valószínűleg nem használod majd ki a keretet, de ha egy magánszülést fogsz innen fizetni, akkor még túl is tudnád lépni. Az adóvisszatérítés mindenképpen talált pénz, amit nem érdemes veszni hagynod, ha költesz az egészségedre.
Hogyan költhetsz az egészségpénztárból?
Az egészségpénztári számládról kétféleképpen fizethetsz. Az egyik lehetőség, hogy számlát kérsz a kezelésről, majd azt később beküldöd a pénztárnak, aki visszautalja a számlán szereplő összeget a bankszámládra. Ennek előnye, hogy akkor számolhatod el a számlákat, amikor neked jó, és összegyűjthetsz több számlát, majd beküldheted őket együtt. Nem kell aggódnod, ha épp nincs pénzt az egészségszámládon, benyújthatod a számlákat akkor, amikor lesz, de több pénztár várakoztatja is a számlákat, amíg nem lesz megfelelő egyenleged.
A számlákat a kiállításukat követő év végéig a legtöbb helyen elfogadják, sőt, van, ahol évekkel utána is. Postáznod általában nem kell, a számlákat beküldheted elektronikusan vagy feltöltheted a pénztár honlapjára. Ha kényelmesebb fizetési módra vágysz, akkor használd az egészségpénztári kártyádat. Ezzel a kártyaelfogadó helyeken ugyanúgy fizethetsz, mint a bankkártyáddal – akár a dm-ben és a Rossmannban is. Ilyenkor számlát sem kell kérned.
Hol fizethetsz egészségpénztárból?
Szolgáltatásokat, tehát a vizsgálatokat, szűréseket vagy kezeléseket olyan helyeken vagy orvosoknál veheted igénybe a pénztár terhére, amelyek az adott pénztárral szerződésben állnak. Ezt a pénztár honlapján könnyedén ellenőrizheted, hiszen a legtöbb pénztárnál van szolgáltató kereső.
Ha bizonytalan vagy, akkor a pénztár és az adott rendelőintézet is tud válaszolni a kérdéseidre. Ha pedig olyan rendelőbe mennél, amelynek nincs szerződése a pénztáraddal, akkor sem kell kétségbeesned. A pénztárak szívesen veszik az ajánlásokat, a kérésedre felveszik a kapcsolatot a szolgáltatóval, és megpróbálnak vele szerződést kötni. Ez többnyire nem ütközik akadályba, így hamarosan már az egészségpénztári számládról fizethetsz ott is. Ha költesz az egészségedre, ne hagyd az állam zsebében az egészségpénztári befizetések után járó adóvisszatérítést. Kérd az adóbevallásodban, hisz öngondoskodóként ez jár neked.