Öreg, kövér, terhes boszorkányok, ugye nem gondoljátok, hogy kereshettek annyit, mint a férfiak?

ma 16:01
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Néhány napja röppent fel a hír a sportsajtóban, hogy az amerikai futball egyik legbefolyásosabb női szereplője, az NFL jelenlegi legfontosabb adminisztratív pozíciójában dolgozó Dawn Aponte lehet az első női általános menedzser, vagyis főnök egy futballcsapatnál. Apontenak, aki 1994-ben, jogász gyakornokként került a New York Jets csapathoz. Mindössze harminc évet kellett dolgoznia ahhoz, hogy egy bármilyen szempontból alkalmas, vagy éppen alkalmatlan férfi kollégájának akárcsak az árnyékába is eljusson.

Nehéz folyamatosan szembe menni mindazzal, amit a világ tanít nekünk a nemi sztereotípiákról
Nehéz folyamatosan szembe menni mindazzal, amit a világ tanít nekünk a nemi sztereotípiákról
Fotó: Getty Images, Launchmetrics/Spotlight, montázs: Herceg Éva

Ez a tőlünk legalábbis térben távol eső történet megmutatja, hogy nemhogy Kelet-Európában, de még az esélyegyenlőségi intézkedések terén valamivel jobban álló globális északon is óriási hátránnyal indul egy nő, és sokkal kevesebb támogatással és láthatósággal találkozik, mint amennyire szükség lenne – még akkor is, hogyha középosztálybeli és fehér. Ez a magazin is minden évben kiáll nemcsak az egyenjogúság, hanem az egyenlő bérezés mellett: idén is megjelent, hogy az év végéig kizárólag női szakembereknek adnak megbízást, hangsúlyozva az esélyegyenlőséget, és felhívva a figyelmet a bérkülönbségekre.

Miért nem zárul az olló?

Még az Egyesült Államokban és az Európai Unió országaiban is nagyjából 13% (az EU átlag 12.7%) az átlagos bérkülönbség a női és férfi dolgozók között, és ez nemigen látszik csökkenni. Mondhatnánk, hogy csak idő kell hozzá, hiszen amikor 1963-ban megszavazták az egyenlő bérezésre vonatkozó törvényt, akkor a nők mindössze 59%-át keresték egy azonos pozícióban dolgozó férfi keresetének – az olló azonban öt évtized alatt sem zárult be.

Sőt, bizonyos esetekben, például a nem fehér bőrű vagy fizikai munkát végző nők esetében még nagyobb ez a különbség, ami mutatja, hogy a társadalom működése mindig a kivételezetteket segíti – a fehéreket, a középosztályt, a piramis csúcsán pedig a férfiakat. És ha már piramis:

„A nők foglalkoztatása piramis alakú. Az alacsonyabb társadalmi megbecsültségű, presztízsű és kevesebb jövedelemmel járó munkakörökben a nők felülreprezentáltak. Ahogy egyre feljebb megyünk a foglalkoztatási hierarchiában, a nők egyre szűkebb rétege képes felkapaszkodni, s képzettségük, ambícióik ellenére sem tudnak a férfiakéval azonos karriert befutni.” – mondja Dr. Gulya Fruzsina jogász és szociológus, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszék oktatója, akinek egyik kutatási területe a nőket érő munkahelyi diszkrimináció és annak jogi, illetve társadalmi következményei.

Miért keresnek még mindig többet a férfiak? - Ezek a nemek közötti bérszakadék gazdasági és társadalmi okai

Miért keresnek még mindig többet a férfiak? - Ezek a nemek közötti bérszakadék gazdasági és társadalmi okai

Az egyenlő bérezés körüli vitákat sokan tartják álproblémának, feminista hisztinek, kvótasiralomnak, a túlzásba vitt politikai korrektség ördögi kórusának, hogy csak néhányat említsünk a felmerülő, egyébként minden, a társadalmi egyenlőséget célzó intézkedést sújtó kritikából. Érdekes módon ezen kritikák általános jellemzője, hogy legtöbbször azok szájából hangzik el, akiket éppenséggel nem érint a hátrányos megkülönböztetés.

A megfordítós játékok hajlamosak demagógiához vezetni, de azért – politikai korrektség ördögi kórusaként – képzeljük el, hogy minden férfi 13%-al keres kevesebb pénzt, mint az azonos vagy hasonló munkakörben dolgozó női kollégája. Sikerül elképzelni? Ugye nem.

Diverzitás és férfikultúra ütközése a munkahelyeken

Rocío Lorenzo diverzitás kutató és a Boston Consulting Group igazgatósági tagja The Mix That Matters – Innovation Through Diversity című tanulmányában ismerteti a cég és a müncheni Technische Universität kutatását, amelynek során 2017-ben 171, 2018-ban pedig 1700 (!) cég esetében vizsgálták a dolgozók sokféleségét, nemzetiségi, társadalmi nemi, képzettségi alapon, és, ahogyan az efféle kutatások általában, arra jutottak, hogy a sokféleség jót tesz a cégnek – anyagi szempontból is.

A svájci, német, osztrák, amerikai, kínai, brazil, francia és indiai vállalatok körében végzett kutatás szerint ha egy cégnek több mint 20%-os arányban vannak női munkavállalói, akkor az innovációs és piaci bevételek 1-3%-al magasabbak a nőket ilyen arányban nem foglalkoztató intézményekhez képest. Nemcsak a politikai korrektség és a liberális jogvédők, hanem a piac is díjazza tehát a sokféleséget, mégsem tűnik úgy, hogy ezek az elvek beépülnek a céges kultúra mindennapjaiba.

Az egyik oldalon ott van a számos kampány, kutatás, cikk és felhívás az egyenlő bérezés és úgy általában a munkahelyi egyenlőség mellett, aminek ráadásul a kiváltó okait és a lehetséges megoldásait is ismerjük – a másik oldalon viszont ott van az érinthetetlen férfikultúra, ami az anyagi és társadalmi privilégiumok évszázados előnyével indul. A férfikultúra és az egyenlőtlen bérezés persze nemcsak a beágyazott előnyök és privilégiumok, hanem a társadalmi előítéletek és szimbólumok sajátos működése miatt is nehezen mozdítható.

Intézményi változások és női reprezentáció

Amikor egy lány úgy nő fel, hogy a lányos dolgok kevésbé értékesek a társadalom vagy a tudomány szempontjából, amikor azt látja, hogy alig van hozzá hasonló politikai, kulturális, vagy sportvezető, amikor a 21. században még mindig megkülönböztetnek nőies és férfias témákat, nagyon nehéz folyamatosan szembe menni mindazzal, amit a világ tanít nekünk. Ezért fontos, hogy legyenek egyrészt intézményes, céges, állami, szervezeti intézkedések, szabályozások és törekvések, amelyek felülről alakítják a lehetetlennek tűnőt.

A játékot a gyerekek terepének tartjuk, pedig felnőttként is kreatívabbak lehetnénk a segítségével

A játékot a gyerekek terepének tartjuk, pedig felnőttként is kreatívabbak lehetnénk a segítségével

Ugyancsak fontos azonban, hogy legyenek kevésbé ismert, szellemes, szimbolikus vállalkozások, amelyek pedig alulról bontják meg az örökérvényű társadalmi hierarchiát. Ilyen például a WhiteFeather Christie Hunter néven alkotó kanadai művész és kutató 2024-es doktori projektje, amelyet a University of Western Australia dizájniskolájának biológiai művészetekkel foglalkozó központjában készült, a címe pedig The Witch in the Lab Coat; Doubling, Doubling Toiling and Troubling the Narratives and Methodologies of Standard Scientific Research Practices.

Ebből is sejthető, hogy egyszerre számos, a női testhez, a nőknek a kutatásban és a tudományban betöltött szerepéhez, és természetesen a boszorkánysághoz kapcsolódó sztereotípiát használ fel. A nyilvánosan is elérhető disszertáció azzal foglalkozik, hogy a női reprodukcióhoz kapcsolódó testi jelenségek hogyan építhetők be a mesterséges anyagok létrehozásába, vagyis egyfajta technofeminista biomérnökösködés, ami a női testhez kapcsolt tabukat használja fel és keveri újra, szó szerint és átvitt értelemben egyaránt.

A dolgozat tézisében olvasható leírás szerint „a projekt a testet elsődleges erőforrásként, a menstruációval kapcsolatos formateremtő anyagként pozícionálja; feromonokat, hüvelyi mikrobiom adatokat, szérumot és sejteket használnak laboratóriumi kísérletekhez és kreatív kimenetekhez, hogy így támogassák a testi autonómia biopolitikai ethoszát, amely autonómiát a boszorkánysághoz is szokás kapcsolni.”

Mihail Bahtyin orosz-szovjet (férfi) irodalomkutató híres anekdotája szerint hogyha valaki elképzel egy meztelen, öreg, terhes boszorkányt, akkor egyszerre szembesül a társadalom legfontosabb tabuival – és nem tette hozzá, hogy egy olyan öreg, kövér, terhes boszorkányt képzeljünk el, aki ráadásul ugyanannyit keres, mint a férfiak.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Íme a leghatékonyabb tanács sötét foltok ellen, amit valaha kaphatsz, egyenesen a szakértőtől

Íme a leghatékonyabb tanács sötét foltok ellen, amit valaha kaphatsz, egyenesen a szakértőtől

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 karácsonyi sminktrend, amit muszáj kipróbálnod (x)

5 karácsonyi sminktrend, amit muszáj kipróbálnod (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

Derítsd ki, hány karácsonyi dalszöveget tudsz folytatni! (x)

Derítsd ki, hány karácsonyi dalszöveget tudsz folytatni! (x)

Így csinálják a profik: készítsd el a tökéletes mindennapi lookot (x)

Így csinálják a profik: készítsd el a tökéletes mindennapi lookot (x)