Ezt az 5 témát soha ne hozd szóba a kollégáid előtt
„Ne szólj szám, nem fáj fejem” - mondogatta Mrs. Lipton a Csengetett, Mylord? részeiben, ami ott sokszor jól időzített poénnak tűnhetett, azonban jussanak eszünkbe szavai a munkahelyen is minden alkalommal, amikor kényes témákat kezdenénk érinteni.
Ezeket láttad már?
A munkahely lehet laza, a kollégák lehetnek nagyon jó fejek, de vannak olyan témák, amelyekről jobb, ha nem beszélünk. Fontos, hogy a munkahelyet semleges területnek tekintsük.
Könnyű félreérteni a másikat
Véleménye persze mindenkinek lehet, amit tiszteletben is tarthatnak mások, de azért a munkatársadat vagy felettesedet akaratlanul megbántani rémes érzés. Több száz viselkedéskutatás bizonyítja, hogy nem mindig értik jól az emberek egymás szándékait -ennek oka az, hogy mindenkinek vannak előítéletei.
Vannak neked, aki a saját előítéletei mentén építi fel a véleményét, és van a hallgatóságodnak is, akik emiatt félreérthetik, amit mondani szeretnél. Ezért a világ kényes vagy megosztó témáinak megvitatására nem feltétlenül a munkahely a legalkalmasabb.
Például a munkahelyi, szakmai vagyis a karriered szempontjából fontos kérdésekben ugyan lényeges, hogy ismerjék a véleményed és bizonyos kényes témák sem baj, ha napirendre kerülnek, de van néhány kerülendő terület. Hogy pontosan mik ezek a témák? Olvass tovább, és máris megtudod!
Faji -, etnikai- genderkérdések
Az előítéletességre rátesz még egy lapáttal az érzelmi előítéletesség ezekben a témákban. Az persze a szakértők szerint is fontos, hogy amennyiben ezek a kérdések problémát okoznak, arról nyílt és szakszerű kommunikációval lehet változásokat elérni, de a vélemények ütköztetése alapvetően nem vezet sehova.
Politika és vallás
Ha a családon belül is árkot tud húzni a politika kérdésköre, akkor nem nehéz elképzelni, hogy ez a munkahelyen is kényes témának számít, főleg azért, mert egészen egyszerűen az iroda nem az a közeg, ahol az ilyen jellegű meggyőzés és érvelés hatékony lehet. A London Egyetem kutatói például azt állítják, hogy minél erősebben hangoztatjuk a politikai véleményünket, a másik annál inkább ragaszkodik a saját álláspontjához.
Szex
Ha a szexuális életről való beszélgetés nem a munkád szerves része, úgy érdemes kerülni a témát. A tudomány szerint a szexuális szándékot mindenki másképpen értelmezi: ami neked egy ártatlan poén, az másnak sértő lehet, ami pedig másnak egy könnyed téma, az talán neked kellemetlen.
A problémáid
A munkahelyi gondokat természetesen a munkahelyen kell kezelni, és az is természetes, hogy a hozzád közelálló kollégák a magánéletedre is rálátnak. Azonban a szakértők szerint a pénzügyi gondjaid és az egészségügyi problémáid nem a munkahelyre való témák. A viselkedéskutatók úgy vélik, hogy az ember hajlamos a fizikai alkalmasság alapján megítélni a kompetenciákat is. A vezetőket például erősebbnek látják, ha fizikailag is egészségesnek tűnnek, és az egész szervezetre veszélyesnek, ha gyengék. Ugyanez igaz a pénzügyi problémákra is.
A munkatársak valószínűleg közel azonos összeget keresnek, így ha valaki állandóan a pénzügyi gondjairól beszél, akkor hajlamosabbak együttérzés helyett őt hibáztatni. Az egészségügyi vagy a pénzügyi gondokat a közvetlen felettessel és a HR-osztállyal érdemes inkább megvitatni, mint a közvetlen kollégákkal.
A munkatársak és főnökök
Vannak olyan helyzetek, amikor mások teljesítményéről vagy munkájáról érdemes beszélni, de ennek megvan a formális módja, ami nem a kávégép melletti susmorgás. Ne hozd magad kellemetlen szituációba, inkább hárítsd el a pletykákat azzal, hogy dolgoznod kell, ami valószínűleg igaz is.