Ha nem tudod elfogadni azt, ahol most tartasz, nem építheted az önbecsülésed sem
Az előző Karrier Kedd cikkben szó esett az önbecsülés első alappilléréről, a tudatosságról. Ebben a cikkben most folytatjuk a sort a második alappillérrel, az önelfogadás gyakorlatával.
Ezeket láttad már?
Az önelfogadás annak a gyakorlata és folyamata, hogy felismered és minősítés nélkül elfogadod önmagadat úgy, ahogy vagy, minden erősségeddel, gyengeségeddel, pozitívnak vagy negatívnak tartott tulajdonságoddal és a tökéletlenségeiddel együtt. Az önelfogadás fontos része a mentális egészségünknek és az érzelmi jóllétünknek is. Nathaniel Branden szerint:
Az önelfogadás olyan dolog, amit megteszünk. Az önelfogadás az, amikor nem vagyok hajlandó ellenséges viszonyt ápolni magammal. Az önelfogadás a legalapvetőbb értelemben arra vonatkozik, hogy az ember elfogadja a saját értékét és a saját maga iránti elkötelezettségét, amely abból fakad, hogy él és tudatos.
Honnan tudod, hogy elfogadod önmagad?
Ha elfogadod önmagad, akkor…
- nő a tudatosságod, hiszen az önelfogadás által képes és hajlandó vagy felismerni az értékeidet, az erősségeidet, a gyengeségeidet, az érzéseidet és a gondolataidat,
- nő az önbecsülésed,
- képes vagy a valódi változásra és fejlődésre - önelfogadás nélkül nem tudsz szembenézni a valóságoddal, és így nem tudod felismerni sem, hol tartasz és mit szeretnél. Vannak, akik annyira nem képesek elfogadni önmagukat, hogy a fejlődés semmilyen formában nem indulhat meg, semmilyen új tanulás nem fog tudni jelentősen beépülni.
- képes vagy az együttérzésre, akár magadról, akár másokról van szó. Kedvesebben és megértőbben tudsz odafordulni mind másokhoz, mind magadhoz.
- reális elvárásaid vannak, mivel tudatában vagy annak, hogy senki sem tökéletes és mindenki vét hibákat, ami az élet és a tanulás természetes része. Ha reális elvárásokat és célokat tűzöl ki magad elé, akkor csökkentheted annak a lehetőségét is, hogy csalódj magadban.
- gyakrabban tapasztalhatod meg a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét állapotát.
- gyakorolod a pozitív belső monológok én-vezetési gyakorlatát. Ez azt jelenti, hogy észreveszed, amikor negatív forgatókönyveket generálsz, és ezeket behelyettesíted pozitív, előremutató gondolatokkal. Beszélj úgy magadhoz, mintha a legjobb barátoddal beszélnél.
- támogató környezetet alakítasz ki, olyan emberekkel veszed körbe magad, akik szintén elfogadnak téged úgy, ahogy, és nem kritizálnak vagy nem akarnak erőszakkal megváltoztatni az akaratod ellenére.
- megbocsátasz magadnak és másoknak is: tudod, hogy fogsz hibákat véteni, tudod, hogy sosem leszel tökéletes.
Ne feledd, hogy az önelfogadás nem azonos a stagnálással és a fejlődés megtagadásával, hanem sokkal inkább önmagunk szeretete a fejlődés folyamatában, valamint a nehézségekben és az örömteli pillanatokban egyaránt. A jó hír az, hogy az önelfogadás - ahogyan az önbecsülés további alappillérei - fejleszthetőek és tanulhatóak.
A kérdés az, hogyan?
- Fogadd el, hogy van benned tagadás és ellenállás önmagaddal és bizonyos helyzetekkel kapcsolatban. Az önelfogadás nulladik lépése, hogy elfogadod, hogy nem fogadod el önmagadat: talán nem fogadod el teljesen a testedet, vagy a főnöködet vagy az élethelyzetet, amibe beleragadtál. Elfogadod azt, hogy van benned ellenállás. Ha nehéz elfogadnod egy érzést, talán azt el tudod fogadni, hogy van benned egy ellenállás az érzés elfogadásával kapcsolatban.
- Ismerd el magadnak, ha hibáztál. Tegyük fel, hogy a felettesed megpróbálja elmagyarázni, miért volt hiba valami, amit munka közben csináltál. Jószándékkal és tisztelettel beszél hozzád, de te mégis ingerlékeny leszel, és alig várod, hogy abbahagyja és eltűnjön végre, te pedig kikerülj ebből a szituációból és kitörölhesd az elmédből. Abból a hibából, aminek az elkövetését nem fogadod el, nem tudsz tanulni. Nem bocsáthatsz meg önmagadnak valamiért, aminek az elkövetését nem ismered el. Attól, hogy valamit elfogadsz, még nem jelenti azt is, hogy tetszik is az a valami. Nem építheted az önbecsülésedet, ha nem tudod elfogadni azt, ahol most tartasz.
- Az egyik kedvenc idézetem Goethe Faust című művéből származik:
Sok kis lépés, nagy ugrás.
Goethe itt arra akart utalni, hogy ne akarjuk azonnal megmászni a legnagyobb hegyet, ha még az egyenletes talajon se tettünk meg néhány kilométert. Az önelfogadás tehát azt is jelenti, hogy reális, a saját jelenlegi állapotodhoz illeszkedő mérföldköveket határozol meg. Ha például vállalkozó vagy és nehezen veszed rá magad az értékesítésre, akkor kezdetben keress meg csak egy-két ügyfelet hetente. Ha szeretnél megtanulni egy idegen nyelvet, akkor kezdd mindössze 5-10 perc nyelvtanulással naponta. Tölts le egy nyelvtanuló applikációt vagy írj le néhány szót. Ha szeretnél rendszeresen edzeni, akkor kezdd napi 5 perc energetizáló testmozgással vagy egy kis nyújtással. Határozd meg a saját helyzetedhez és igényeidhez képest, hol tartasz, fogadd el és tedd meg a kis lépéseket naponta. - Bocsáss meg magadnak a múltbeli tévedéseidért és hibáidért. A múlt már elmúlt, nem tudod megváltoztatni, de a jelenedet képes vagy formálni. Vond le a tanulságokat és készíts listát arról, hogyan tudnál fejlődni, mit tudnál másképpen csinálni legközelebb. Válassz ki valamit a listádról és kezdd el gyakorolni. Ha például elbocsájtottak az állásodból, gondold át, mit csinálhattál volna másképpen, és min tudnál legközelebb változtatni. Lehet, hogy a kommunikációdon érdemes csiszolnod? Talán nem voltál elég rendszerezett és nem tervezted meg a munkádat, hogy elég hatékony legyél? Ha zavar és csalódott vagy, amiért nem téged választottak ki egy állásra, kérj visszajelzést a cégtől, amiből te is tanulhatsz. Ha úgy érzed, hogy folyamatosan hibákat vétesz az új munkakörödben, keresd meg a felettesed és egyeztess vele, hogyan tudnál fejlődni. Dolgozzatok ki egy tanulási tervet, hogy a lehető leghatékonyabban végezhesd a munkádat.
- Az utolsó módszer egy, az önelfogadást növelő, mondat-kiegészítő gyakorlat, melynek az a lényege, hogy leírsz egy befejezetlen mondatot, és több, különböző módon kiegészíted azt. Az egyetlen követelmény, hogy minden mondatvég illeszkedjen a tőhöz. Írj le legalább három mondatvéget, vagyis három fő gondolatot minden egyes mondattőhöz. Ne gondolkodj sokat a feladaton, a legjobb megoldás az, ha azonnal leírod, ami eszedbe jut. Ha elakadsz, akkor is írj valamit, ne foglalkozz vele túl sokat, mennyire fontos vagy észszerű a kiegészítés.
Az önelfogadás számomra azt jelenti, ….
Ha jobban elfogadom a testemet…
Ha elfogadóbb vagyok az érzéseimmel…
Ha elfogadóbb vagyok a gondolataimmal….
Ha elfogadóbb vagyok a tetteimmel…
Ha elfogadóbb vagyok a félelmeimmel…
Ha elfogadóbb vagyok a haragommal…
Ha elfogadóbb vagyok a lelkesedésemmel…
Ha elfogadóbb vagyok az örömömmel…
Végezd el a mondat kiegészítést minden egyes nap, legalább egy héten keresztül, majd a hét végén egészítsd ki ezt a mondatot:
Ha bármi igaz abból, amit leírtam, akkor segítene, ha én…
Válassz ki valamit a listából és kezdd el kipróbálni a gyakorlatban is.
Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.