Lehetek úgy boldog és motivált a munkámban, hogy közben nem látom értelmét? Íme a pszichológus válasza

2024. szeptember 10.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Számtalan cikk kínál tanácsokat arra vonatkozóan, hogyan találhatsz értelmet a munkádban. A gyorsan változó munkakörnyezetben a motiváció és az elkötelezettség megőrzéséhez elengedhetetlen egy mélyebb szándék, misszió vagy küldetés megtalálása.

Nagyon nehéz úgy teljesíteni, ha a munka és az ügy, amin dolgozol, a világnézeted szerint nem értelmes, pszichológus szerint viszont azzá teheted bizonyos stratégiákkal
Nagyon nehéz úgy teljesíteni, ha a munka és az ügy, amin dolgozol, a világnézeted szerint nem értelmes, pszichológus szerint viszont azzá teheted bizonyos stratégiákkal
Fotó: dickcraft/Getty Images

Szervezetpszichológusként azért vagyok itt, hogy friss nézőpontot kínáljak olyan stratégiákkal, amelyeket a legtöbb helyen nem találsz meg. Ezek a módszerek nem csupán arra szolgálnak, hogy inspiráljanak, hanem arra is, hogy mélyrehatóan átalakítsák azt, ahogyan a munkádat megtapasztalod. Ebben a cikkben ezért hét módszert gyűjtöttem össze, amellyel begyújthatod a motivációs motorodat és felfedezheted az értelmet és a jelentőséget a szakmai életedben.

1. Tűzz ki mikrocélokat!

Amikor a célkitűzésről olvasol, a legtöbb tanács egy grandiózus küldetés azonosítása körül forog. Bár ez kétségkívül motiváló lehet, de egyben ijesztő is, különösen, ha nem olyan szerepkörben dolgozol, amely azonnal világmegváltó célok elérésére alkalmas. Ehelyett fontold meg a mikrocélok - vagyis a kisebb, közvetlenebb célok - beazonosítását, amelyek együttesen építhetik fel az jelentőség érzését.

Ha például ügyfélszolgálati feladatokat látsz el, az egyik mikrocélod lehet az, hogy minden egyes személyt, akivel kapcsolatba kerülsz, valóban felemelj, és egy kicsit jobbá tedd a napját. Idővel ezek a mikrocélok a hozzájárulás és a kiteljesedés szélesebb körű érzésévé alakulhatnak. Ha összefűzöd ezeket a kisebb, értelmes cselekedeteket, akkor egy olyan céltudatos hozzáállást hozol létre, amely inspirálhat téged és a környezetedet is.

2. Szabd személyre a munkakörnyezetedet!

Gyakran alábecsüljük a fizikai környezetünk hatását a mentális és érzelmi jóllétünkre. A munkaterületedet akár személyre is szabhatod szimbolikus jelentésű elemekkel - olyan tárgyakkal, amelyek az értékeidre, céljaidra vagy a téged inspiráló emberekre és pillanatokra emlékeztetnek. Ez segíthet abban, hogy megalapozd a céljaidat.

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

Például elhelyezhetsz egy fényképet valakiről, akinek az életére pozitív hatást szeretnél gyakorolni, vagy aki rád van pozitív hatással, vagy egy olyan tárgyat, amely az alapvető értékeidre emlékeztet. Ezek a tárgyak fizikai horgonyként működnek és a nap folyamán finoman, de erőteljesen vezetik vissza a fókuszodat a céljaid irányába. Egy kis módosítással a munkaterületedet az értelem és a motiváció szentélyévé alakíthatod át.

3. Fogadd el a fejlődési szemléletmódot!

Az úgynevezett growth mindset, vagyis a fejlődési szemléletmód fogalma jól ismert a tanulás és a személyes fejlődés összefüggéseiben, de a céltudatosság esetén is alkalmazható nézőpontot kínál. Ahelyett, hogy a célt egy rögzített pontnak tekintenéd egy folyamat végén, tekints rá úgy, mint valami olyasmire, ami veled együtt fejlődik és válik egyre jelentőségtelibbé.

Ez a dinamikus megközelítés lehetővé teszi, hogy alkalmazkodj a karrieredben vagy az életében bekövetkező változásokhoz anélkül, hogy elveszítenéd az értelem érzetét. Például, ahogy haladsz előre a karrieredben, a célod egy bizonyos készség elsajátításáról áttevődhet mások mentorálására vagy a szervezeti változások irányítására. Fogadd el ezt a képlékeny állapotot, és meg fogod tapasztalni, hogy a céltudatosságod idővel gazdagabbá és összetettebbé válhat, így motivációd életben maradhat szakmai utad különböző szakaszaiban.

4. Alakítsd ki a saját rituáléidat!

A rituálék erőteljes eszközök lehetnek a céltudatosság megerősítéséhez. Ezek lehetnek olyan egyszerűek, mint a napot egy pillanatnyi elmélkedéssel kezdeni vagy összetettebbek, mint egy projekt befejezésének megünneplése a csapatoddal a kedvenc éttermetekben vagy bárotokban. A kulcs az, hogy olyan rituálékat hozz létre, amelyek összhangban vannak az értékeiddel és a céljaiddal.

Ha például az egyik célod az együttműködés elősegítése, akkor minden hetet kezdhetsz egy csapat-megbeszéléssel, ahol mindenki megosztja az előttetek álló hétre vonatkozó szándékait. Ezek a rituálék nem csak a célt erősítik meg, hanem közös értelmet is teremtenek a kollégák között, ami fokozza a kollektív motivációt.

5. Készíts személyes küldetés-nyilatkozatot!

Míg a vállalati küldetés-nyilatkozatokat alapvetőnek vesszük, egy személyes küldetés-nyilatkozat kialakítása hozzájárulhat a munkád értelmének megtalálásához. Ez nem csupán a célok listáját jelenti, hanem az alapvető értékeid és a munkáddal elérni kívánt hatás világos megfogalmazását. Személyes küldetés-nyilatkozatod elkészítését kezdd azzal, hogy elgondolkodsz azokon a pillanatokon, amikor a leginkább kiteljesedettnek érezted magadat a munkahelyeden.

Egy pszichológus vallomása, mit ad valójában a terápia: ez a 3 dolog örökre megváltozik az életedben, ha belevágsz

Egy pszichológus vallomása, mit ad valójában a terápia: ez a 3 dolog örökre megváltozik az életedben, ha belevágsz

Milyen értékek jellemezték ezeket az időszakokat vagy eseméneket? Milyen hatást értél el? Miután azonosítottad ezeket az elemeket, tömörítsd azokat egy rövid, átfogó nyilatkozatba, amelyet újra és újra felidézhetsz. Ez a küldetés-nyilatkozat lesz a sarkcsillagod, amely irányítja a döntéseidet és a tetteidet és segít megőrizni a céltudatosságodat még akkor is, amikor kihívásokkal kell szembenézned.

6. Vezesd be a céltudatos időbeosztást!

Az időgazdálkodást gyakran a hatékonyság növelésének lehetőségeként fogalmazzák meg, de a céltudatosság és a motiváció fokozásának hatékony eszköze is lehet. Ahelyett, hogy egyszerűen csak gazdálkodnál az időddel, próbáld meg inkább úgy beosztani, hogy az összhangban legyen a céljaiddal.

Ha például a célod és a küldetésed az innovációval kapcsolatos, tedd prioritássá, hogy a hét egy részét a kreatív gondolkodásra vagy az új ötletek felfedezésére fordítsd, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy időt kell elvenned más feladatoktól. Ez a céltudatos időbeosztás biztosítja, hogy a mindennapi tevékenységeid következetesen tükrözzék és megerősítsék a mélyebb, intrinzik motivációid és így kapcsolatban maradj azzal, ami igazán számít.

Lehetsz bármilyen okos, ha közben az érzelmi intelligenciád alacsony - Szakértő segít az EQ fejlesztésében

Lehetsz bármilyen okos, ha közben az érzelmi intelligenciád alacsony - Szakértő segít az EQ fejlesztésében

7. Vegyél részt értelmes beszélgetésekben!

A céltudatosság egyik legelhanyagoltabb forrása az értelmes beszélgetésekben is keresendő. Ha megbízható kollégákkal, mentorokkal vagy szakértőkkel beszélgetsz a céljaidról, kihívásaidról és törekvéseidről, az segíthet tisztázni a célodat és motivált maradni. Ezek a beszélgetések új perspektívákat nyújthatnak, újraéleszthetik a szenvedélyedet és emlékeztethetnek a munkád szélesebb körű hatására.

Ha a legtöbbet szeretnéd kihozni ebből, keresd a lehetőségeket ezekre a mélyebb beszélgetésekre - legyen szó akár rendszeres mentorálási vagy coaching ülésekről, vagy egyszerűen csak arról, hogy hasonló gondolkodású munkatársakkal vagy iparági szakértőkkel találkozol. Idővel ezek a párbeszédek az inspiráció és a tisztánlátás létfontosságú forrásaivá válhatnak és segíthetnek fenntartani a céltudatosságot.

A titok a cél dinamikus megközelítése

A cél és az értelem megtalálása a munkádban nem egyszeri eredmény, hanem egy folyamatos tevlkenység. Ha az említett módszereket alkalmazod, akkor feltöltheted motivációs tartalékaidat és olyan munkát alakíthathatsz ki, amely mélyen kielégítő és az alapvető értékeiddel összhangban van. Ne feledd, hogy a célod dinamikus és ahogy te fejlődsz, úgy fognak fejlődni azok a módok is, amelyekkel értelmet találhatsz a hivatásodban.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Nem kell, hogy a veganuár csak egy 30 napos kihívás legyen - ezt érdemes tudnod, ha folytatnád

glamour plusz ikon Nem kell, hogy a veganuár csak egy 30 napos kihívás legyen - ezt érdemes tudnod, ha folytatnád

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

3 szuper nőies szett a hideg napokra (x)

3 szuper nőies szett a hideg napokra (x)

Miért fogod elbukni az újévi fogadalmad? Szakértő válaszol (x)

Miért fogod elbukni az újévi fogadalmad? Szakértő válaszol (x)

Mutatjuk, milyen csizmát válassz szoknyához és milyet nadrághoz (x)

Mutatjuk, milyen csizmát válassz szoknyához és milyet nadrághoz (x)

Így csinálják a profik: készítsd el a tökéletes mindennapi lookot (x)

Így csinálják a profik: készítsd el a tökéletes mindennapi lookot (x)