6 hatékony módszer, ha visszakapnád a lelkesedésed és a belső hajtóerőd

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Valószínűleg már te is megtapasztaltad azt az állapotot, amikor egy hosszú teendőlistát bámulva úgy érezted, valósággal megbénít a feladatok mennyisége és belefulladsz a felelősségek tengerébe, amit az élet rád zúdított.

Neked mi adja vissza az erőd és a lelkesedésed, amikor kimerült és túlterhelt vagy?
Neked mi adja vissza az erőd és a lelkesedésed, amikor kimerült és túlterhelt vagy?
Fotó: Getty Images /We Are

A túlterheltség érzése időnként mindenkit elér, de a kihívás abban rejlik, hogy megtaláljuk a motivációt az előrelépéshez. Amikor minden túl soknak tűnik, és túl sok helyre kellene helyezned a fókuszodat, hogyan tudod megteremteni a belső lendületedet? A jó hír az, hogy a megfelelő stratégiákkal felülkerekedhetsz a túlterheltség érzésén és újra felfedezheted a benned rejlő motivációt.

1. Azonosítsd be az érzéseidet és fogadd el azokat!

A túlterheltség leküzdésének első lépése annak elismerése, hogy rendben van, hogy jelenleg ezt tapasztalod. A túlterheltség természetes reakció arra, hogy túl sok a dolgunk és túl sok mindennel kell egyszerre megküzdenünk, ezért fontos, hogy ítélkezés nélkül engedélyt adjunk magunknak arra, hogy érezzük, amit érzünk.

Azzal, hogy elfogadod az érzelmeidet, lehetővé teszed magad számára, hogy túllépj az általuk okozott bénultságon. Vegyél egy mély lélegzetet itt és most, miközben ezeket a sorokat olvasod, majd emlékeztesd magad arra, hogy rendben van, ha úgy érzed, elakadtál.

2. Gyakorold a tudatos jelenlétet!

Az előző ponthoz kapcsolódik a következő lépés: Légy jelen! Valamennyi tudományos folyóirat hangsúlyozza a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét szerepét a túlterheltség érzésének leküzdésében. Miért? Mert amikor túlterheltnek érzed magad, akkor az elméd tele van száguldó gondolatok, teendők, célok és felelősségek áradatával, és így fejben mindenhol ott vagy, csak a jelen pillanatban nem.

EQ teszt: Most kiderül, mi a legnagyobb erősséged az érzelmi intelligencián belül

EQ teszt: Most kiderül, mi a legnagyobb erősséged az érzelmi intelligencián belül

Azzal, hogy képes vagy megélni a jelen pillanatát, képes lehetsz a fókuszodat visszahozni a múlt és a jövő nyomásából az “itt és most” könnyedségébe. A mindfulness a jelen pillanatra való ítélkezés nélküli odafigyelést jelenti. Légy teljesen belefeledkezve bármibe, amit éppen csinálsz, legyen az evés, séta vagy beszélgetés valakivel vagy egy konkrét feladat elvágzése.

Vedd észre a részleteket - az ízeket, a textúrákat, a hangokat, anélkül, hogy a következő feladaton rágódnál. Amikor pedig észreveszed, hogy a gondolataid elterelődtek, gyengéden helyezd vissza a fókuszodat az itt és most-ra. Ne tegyél magadra extra terheket azzal, hogy nem tudod tökéletesen a jelen pillanatban tartani a figyelmedet. Ez egy ugyanolyan fejleszthető képesség, mint a biciklizés vagy a nyelvtanulás. Gyakorlással egyre könyebbé és természetesebbé válik.

3. Változtass a szavaidon!

Észrevetted már, hogy a saját belső monológodban és a másokkal való kommunikációban is milyen sokszor hangzanak el a “kell” vagy a “muszáj” szavak? Változtasd meg a „kell” szót “akarom” és “fogom” szóra: Ahelyett, hogy azt mondanád: „Ezt meg kell tennem”, mondd ezt inkább: „Ezt meg akarom tenni.”, „Ezt meg fogom tenni.” vagy „Ezt megtehetem”.

Ez a finom nyelvi váltás nagy különbséget jelenthet, hiszen ezzel azt üzened másoknak és saját maagdnak is, hogy nem a körülmények áldozata vagy, hanem szabad akarattal rendelkezel a döntéseid és a cselekedeteid felett. A feladatokat inkább lehetőségekként, mint teherként élheted így meg.

Használd az én-vezetés, vagyis a self-leadership vezetői módszertanából a pozitív belső monológok stratégiáját és apránként formáld át a belső párbeszédedet egy pozitív irányba. Ahelyett, hogy azt gondolnád: „Ezt be kell fejeznem”, próbáld meg ezt: „Élvezem, ahogy ezt csinálom”.

4. Élmények kontra eredmények

Gyakran a közhelyek hordozzák a legnagyobb bölcsességeket, ezért most én is érkezem eggyel: Élvezd az utazást! Koncentrálj a folyamatra, ne csak a végeredményre. Mi történne akkor, ha az életre nem feladatok sorozataként, hanem taapsztalások és élmények sorozataként tekintenél? Mi történne, ha megváltoztatnád a perspektívádat: levennéd a túlterheltség szemüvegét és felvennél egy másik szemüveget, ami sokkal jobban megfelel az ízlésednek és annak, ahogyan valójában érezni szeretnéd magad?

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

Akár egy étel elkészítéséről, akár egy projekten való munkáról vagy valami új elsajátításáról van szó, fókuszálj arra, hogyan találhatsz élvezetet az út során megtett lépésekben. Engedd el a tökéletességet és engedd meg magadnak a hibázás lehetőségét! Az életnek nem kell tökéletesnek lennie ahhoz, hogy élvezetes legyen. Van, hogy éppen a tökéletlen megoldások teszik gazdagabbá, eredményesebbé és boldogabbá az életedet!

5. Foglalkozz olyan tevékenységekkel naponta, amiket szeretsz!

Fedezd fel újra, melyek azok az élmények és tevékenységek, amelyek örömet okoznak számodra! Indíts el egy olyan személyes kihívást, hogy elkezded listába szedni mindazokat a dolgokat, amik valóban örömmel töltenek el! Legyen az egy hobbi, a természetben töltött idő, a naplementében való séta, a szeretteiddel való kapcsolódás, egy sport vagy elmélyedés a hivatásodban.

Ezek a tevékenységek emlékeztetnek arra, hogy az élet több, mint a feladatok listája. Ütemezd be az örömet az életedbe! Szakíts időt a napod során olyasmire, ami boldoggá tesz, még ha csak néhány percig is. Ez lehet bármi, a zenehallgatástól kezdve egy inspiráló könyv olvasásán át egészen a kedvenc arcápolási rituálédig.

10 reggeli szokás, ami túlzás nélkül megváltoztatja az életedet

10 reggeli szokás, ami túlzás nélkül megváltoztatja az életedet

6. Egyszerűsítsd le az életedet!

Sokszor a túlterheltség forrása az, hogy nem látod át a rendszereket és a folyamatokat, vagy talán épp az, hogy nincsenek is rendszerek és folyamatok, legyen szó munkáról vagy magánéletről. Az első és legegyszerűbb lépés afelé, hogy rendszerezd és leegyszerűsítsd az életedet az, ha csökkented a fizikai rendetlenséget, ugyanis ez a mentális rendetlenséghez is vezethet.

Dobj ki, ajándékozz el és szelektálj mindent, amire nincs szükséged! Környezeted egyszerűsítése segíthet abban, hogy nyugodtabbnak érezd magad és a feladatok kezelése helyett inkább az élet élvezetére koncentrálhass. Engedd el azokat a dolgokat, amelyek nem adnak hozzáadott értéket az életedhez.

Ha sikeresen megbirkóztál a fizikai tereddel, ne feledkezz meg a digitális életteredről sem: a közösségi média fiókjaidról, a levelező rendszereidről, a számítógépeden lévő fájlokról. Modern életünk jelentős részét töltjük a digitális térben, ezért fontos, hogy itt is törölj ki, kövess ki és blokkolj le valamennyi olyan ingert, tartalmat, amire nincs szükséged, és csak elszívja az energiádat ahelyett, hogy hozzátenne az életedhez.

Lehetsz bármilyen okos, ha közben az érzelmi intelligenciád alacsony - Szakértő segít az EQ fejlesztésében

Lehetsz bármilyen okos, ha közben az érzelmi intelligenciád alacsony - Szakértő segít az EQ fejlesztésében

Ha ezeket a konkrét stratégiákat beépíted a napi rutinodba, hatékonyan kezelheted a túlterheltség érzését és motivált maradhatsz. Ezek a módszerek túlmutatnak a hagyományos tanácsokon és gyakorlatias, megvalósítható módszereket kínálnak a lendület fenntartásához és a célok eléréséhez.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Milyen hidratáló krémeket használj, ha száraz a bőröd?

Milyen hidratáló krémeket használj, ha száraz a bőröd?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)