Sokszor azok teszik neked a legnagyobb szívességet, akik nem hisznek benned - Szakértő magyarázza el, hogyan működhet a motiváció a legnehezebb helyzetekben
Bizonyára valamennyien megtapasztaltunk már egy ilyen vagy hasonló helyzetet: van egy álmod vagy egy célod, amit helyesnek és izgalmasnak érzel, és amikor rágondolsz, lelkesedéssel tölt el, de a környezeted nem is érti, hogyan juthat ilyesmi az eszedbe.
Ezeket láttad már?
Lehet, hogy a családod nem érti, miért akarsz mindenáron saját vállalkozást indítani egy bizonytalan gazdasági környezetben, ahelyett, hogy egy stabil munkahelyet választanál és egy kiszámítható karrierutat követnél. Talán a barátaid forgatják a szemüket, amikor azt mondod, hogy a regényeden dolgozol, vagy a munkatársaid nem értik, miért akarsz előléptetést. Bármi is legyen a célod, hihetetlenül lehangoló lehet egy olyan környezetben lenni, ahol nem támogatnak.
A jó hír a következő: a céljaid a tieid és senki másé. És még akkor is, ha a külső megerősítés hiányzik, vannak hatékony módszerek arra, hogy motivált maradj, kitarts a pályán és a hátráltatókó személyek ellenére is elérd az álmaidat. Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány olyan módszert, amivel motivált maradhatsz akkor is, ha a környezeted nem adja meg neked a szükséges támogatást.
Fókuszálj a miértre
Az első és legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy motivált maradj egy nem támogató környezetben, hogy kristálytisztán meghatározod, miért fontos számodra a célod. Ez a belső iránytűd, vagyis a miérted lesz az a vezérlő erő, amely akkor is előrevisz, amikor a körülötted lévő világ elkeserítőnek tűnik.
Simon Sinek író, előadó, üzleti tanácsadó két teljes könyvet szentelt ennek a témának a Kezdj a miérttel és a Találd meg a miérted címmel. Simon Sinek ezt mondja: „Nagyon kevés ember vagy vállalat tudja világosan megfogalmazni, hogy MIÉRT teszik azt, amit tesznek. A MIÉRT alatt a céljukat, ügyüket vagy meggyőződésüket értem - MIÉRT létezik a cégük? MIÉRT kelsz ki az ágyból minden reggel? És MIÉRT kellene bárkit is érdekelnie?”
Kérdezd meg magadtól te is: Miért akarom elérni ezt a célomat? Talán van egy kreatív szenvedélyed, amit nem tudsz figyelmen kívül hagyni, talán van egy egy szakmai eredmény, amire törekszel, vagy egy olyan életmódváltás, ami úgy érzed, összhangban van az értékeiddel. Bármiről is legyen szó, a célod mögött meghúzódó okokkal való mélyebb kapcsolat segít majd kitartani, amikor kétségekkel vagy kritikával szembesülsz.
Készíthetsz egy személyes kiáltványt is, amiben megfogalmazod a missziódat, a miértedet és amelyhez visszatérhetsz a nehéz napokon. Ha emlékezteted magad a „miértekre”, akkor arra összpontosíthatsz, ami igazán számít: a személyes fejlődésedre és kiteljesedésedre.
A konstruktív visszajelzés és a kritika nem egyenlő!
Nem minden kritika vagy visszajelzés egyforma és a nem támogató környezetben való kiigazodáshoz az is hozzátartozik, hogy tudd, mikor kell meghallgatnod és mikor kell kikapcsolnod mások véleményét. Ha a visszajelzés, amit kapsz, a szeretet, a gondolkodás vagy a valódi szakértelem irányából érkezik, érdemes megfontolnod.
Azonban ha egyszerűen csak negatívum, ami valaki más félelmeiből vagy elfogultságaiból ered, akkor hagyd, hogy leperegjenek rólad ezek a gondolatok. Gyakran előfordul, hogy azok az emberek, akik nem támogatják a céljaidat, a saját bizonytalanságukat vagy félelmeiket vetítik ki rád.
Lehet, hogy kényelmetlenül érzik magukat a változás miatt, vagy féltékenyek az ambícióidra, a haladásodra vagy talán a nyugalmadra. Ne feledd, csak azért, mert valaki nem érti a célodat, még nem jelenti azt, hogy az rossz, esetleg nem valósítható meg, ahogy azt sem, hogy valamit feltétlenül másképp kellene csinálnod. Mindig vizsgáld meg, kitől és milyen helyzetben érkezik a visszajelzés vagy a kritika.
Találd meg a törzsedet!
Nincs szükséged arra, hogy mindenki támogassa az álmaidat, de valamilyen formában szükséged van a bátorításra. Ha a közvetlen környezeted ezt nem adja meg neked, akkor fontos, hogy találj olyan embereket, akik igen. Keress olyan hasonlóan gondolkodó egyéneket, akik osztoznak a szenvedélyeidben vagy hasonló ambíciókkal rendelkeznek. Ez lehet egy online közösség, egy helyi csoport, vagy akár egy mentor, aki már végigjárta azt az utat, amelyet te is be akarsz járni.
Seth Godin sikerszerző, vállalkozó és előadó ezt írja Törzsek című könyvében: „A törzs olyan emberek csoportja, akik kapcsolatban állnak egymással, kapcsolatban állnak egy vezetővel és kapcsolatban állnak egy eszmével. Az ember évmilliók óta tagja egyik vagy másik törzsnek. Egy csoportnak mindössze két dologra van szüksége ahhoz, hogy törzs legyen: közös érdeklődésre és egy kommunikációs módra.”
Felbecsülhetetlen értékű, ha olyan emberekkel veszed körül magad, akik megértik és osztják az elképzeléseidet. Ők útmutatást, bátorítást és inspirációt nyújthatnak. Amikor motiválatlannak érzed magad, már az is sokat számít, ha egy-két olyan ember van a kapcsolati hálódban, aki valóban megértik a céljaidat, a vágyaidat és a kihívásaidat is.
Állíts fel határokat a nem támogató emberekkel szemben!
Ha a céljaidat nem támogatják a hozzád közel állók, akkor elengedhetetlen, hogy egészséges határokat szabj. Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül meg kell szakítanod a kapcsolatot ezekkel az emberekkel, és nem is azt, hogy minden kétkedővel vitatkoznod kellene, de azt igen, hogy meg kell védened az energiáidat és a fókuszodat.
Senkinek sem tartozol magyarázattal, miért követed a céljaidat vagy hogy mit és miért teszel és nem kell részt venned olyan beszélgetésekben, amelyek lehangolnak. Ha valakinek a negatív megjegyzései vagy a támogatásának a hiánya hatással van a motivációdra, fontold meg, hogy korlátozod, mennyit osztasz meg velük az előrehaladásoddal és a céljaiddal kapcsolatban.
Helyette koncentrálj arra, hogy azokkal beszéld meg a céljaidat, akik inspirálnak és feltöltenek. A határok arról szólnak, hogy érzelmileg biztonságban érezhesd magad és arra összpontosíthass, ami a legfontosabb a számodra.
Bontsd le a céljaidat kis győzelmekre!
Könnyen túlterhelté válhatsz, ha egy nagy célt hajszolsz támogatás nélkül. Az egyik módja annak, hogy motivált maradj, ha a nagyobb célodat kisebb, kezelhető lépésekre és kisebb célokra bontod. Ezeknek a kis győzelmeknek a megünneplése pedig sikerélményt ad és segít az úton maradnod, még akkor is, ha a környezeted elkeserítően festi le a helyzetet.
Ha például az a célod, hogy megírj egy könyvet, koncentrálj arra, hogy egyszerre csak egy fejezetet fejezz be, megtedd az előkészületeket vagy összeírd, hogy kikkel kell felvenend a kapcsolatot a könyv megírásához ahelyett, hogy az egész könyv befejezésére gondolnál. Ha karrierváltásban vagy, ünnepelj meg minden egyes elvégzett tanfolyamot vagy elsajátított új készséget, meghatározó eseményt. A haladás, legyen az bármilyen kicsi, attól még haladás.
Használd a kételkedést üzemanyagként!
Ez látszólag talán furcsán hangzik, de néha a kétség és a kritika erős motiváló erő lehet. Amikor a környezetedben kételkednek veled és a céljaid elérésével kapcsolatban, hagyd, hogy ez inkább tovább táplálja az elszántságodat, mintsem hogy leeressze azt. Képzeld el, milyen kielégítő érzés lesz bebizonyítanod a kétkedőknek, hogy nincs igazuk, vagy ami még fontosabb, bebizonyítani magadnak, hogy képes vagy elérni az álmaidat.
A gondolkodásmód megváltoztatása mindent megváltoztathat. Ahelyett, hogy a nem támogató megjegyzéseket akadályoknak tekintenéd, tekintsd azokat kihívásnak, amelyek további üzemanyagot adnak, hogy feltüzeljenek a célajid megvalósítására. Ha a külső kétségek és kételkedők ellenére is megvalósítod a céljaidat, az még jelentőségteljesebbé teheti a sikeredet.
Vizualizáld a sikereidet!
Több cikkemben is megemlítettem már, hogy a vizualizáció hatékony eszköz a motiváció megőrzéséhez. Ha rendszeresen elképzeled magad, ahogyan eléred a céljaidat, az erősítheti az elkötelezettségedet és még a nem támogató környezet ellenére segíthet megtartani a fókuszodat.
Képzeld el, ahogy átléped a célvonalat, ünnepled a sikeredet és büszke vagy az elért eredményeidre. A vizualizáció segít az agyadnak összehangolni a tetteidet a vágyott állapottal. Ha tisztán látod lelki szemeid előtt a sikeredet azt elérhetőbbnek fogod tartani - és a motivációd sem csökken.
Motiváltnak maradni, amikor a környezeted nem támogatja a céljaidat, kihívást jelentő feladat, de ez egyúttal egy lehetőség is a rugalmasság, az elszántság és az önbizalom fejlesztésére is. Ne feledd, hogy a legfontosabb megerősítés belülről jön. Maradj fókuszált, maradj eltökélt és bízz abban, hogy eléred a céljaidat - függetlenül az utadban álló akadályoktól.