5 figyelmeztető jel, hogy a főnököd mérgező, és veszélyben van a mentális egészséged

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Időnként elmosódhat a határvonal a nagy igényeket támasztó, de igazságos vezető és a mérgező, visszahúzó főnök között. Míg egy jó felettes arra ösztönözhet, hogy egészséges és produktív módon feszegesd a határaidat, addig egy mérgező főnök jelentősen alááshatja a szakmai és személyes önbizalmadat és jól-létedet is.

Lehet, hogy a te felettesed is mérgező? Figyeld az árulkodó jeleket!
Lehet, hogy a te felettesed is mérgező? Figyeld az árulkodó jeleket!
Fotó: Getty images/Glamour

A főnököd toxikus viselkedésének figyelmeztető jelei vannak, és ezek felismerése nemcsak a mentális egészséged védelme, hanem egy tervezhető és élvezetes karrierút fenntartása szempontjából is kulcsfontosságú. Ebben a cikkben felsorolok öt red flaget, vagyis figyelmeztető jelet, amire érdemes odafigyelned, és néhány stratégiát is megosztok, hogyan védd meg a mentális egészségedet.

1. Állandó kritika konstruktív visszajelzés nélkül

Egy mérgező főnök gyakran nem a fejlődés eszközeként, hanem fegyverként használja a kritikát. Ha azt tapasztalod, hogy a főnököd nem csak a munkádat, de a jellemedet is kritizálja, vagy olyan visszajelzést ad, amelyből hiányoznak a beépíthető és alkalmazható meglátások, ez figyelmeztető jel lehet. Az építő jellegű kritika arra való, hogy valóban építsen, előre vigyen, nem pedig arra, hogy lerombolja az önbecsülésedet és a motivációdat.

Hogyan védd meg a mentális egészséged?

Fejlessz ki egy “visszajelzés-szűrőt” magadban, amelynek segítségével különbséget tehetsz a destruktív, romboló és a konstruktív, építő kritika között. Ismerd el az építő jellegű kritikát és tanulj belőle, de az alaptalan negatív megjegyzéseket tanuld meg elengedni. A visszajelzések tudatosítása és megkülönböztetése segíthet elemezni, hogy mi a hasznos, és mi az, ami egyszerűen csak kritikus.

2. Mikromenedzselés

Bár egy bizonyos fokú felügyelet és ellenőrzés a vezetői felelősségvállalás fontos része, a túlzott mikromenedzselés a bizalom hiányát mutatja, és fojtogató hatása lehet, nem mellesleg negatívan hat a munkahelyi teljesítményre is. Ha a főnöködnek folyamatosan beszámolókra van szüksége tőled, az elriaszthat az önálló döntéshozataltól. Az is lehet, hogy állandóan ellenőrzi a munkád apró részleteit is, ez pedig megfojthatja a fejlődést és a hatékony hozzájárulás képességét is blokkolhatja.

7 jel, hogy pszichopata a főnököd

7 jel, hogy pszichopata a főnököd

Hogyan védd meg a mentális egészséged?

Állíts fel határokat az egyes feladatokat, projekteket és felelősségi köröket tekintve, és igyekezz tisztázni az elvárásokat a feletteseddel. Beszéljetek őszintén a munkastílus-preferenciáiról, és kérj lehetőséget arra, hogy kisebb “bizalom-tesztek" révén bizonyíthasd a megbízhatóságodat. A kompetenciád bizonyítása néha segíthet enyhíteni a mikromenedzselő főnököd gyeplőjén.

3. Az empátia vagy a támogatás hiánya

A személyes vagy szakmai küzdelmeket semmibe vevő és a munkavállalókat indokolatlanul nagy nyomás alá helyező főnök hozzájárul a mérgező munkahelyi környezet kialakulásához. Az empátia kulcsfontosságú a vezetésben, és hiánya a munkatársak és csapattagok kiégéséhez vezethet.

Hogyan védd meg a mentális egészséged?

Ha a felettesed nem tudja biztosítani a megfelelő mértékű támogatást, akkor keress máshol segítséget! Kapcsolódj kollégákhoz, mentorokhoz vagy egy szakmai coachhoz, akik empátiát és megértést tudnak nyújtani. Egy támogató, szakmai hálózat kiépítése csökkentheti a nem támogató főnök negatív hatásait.

4. Manipulatív vagy visszaélő viselkedés

A manipulatív vagy visszaélő viselkedés spektruma a finom, azonnal szinte észrevehetetlen manipulációs taktikáktól egészen a nyílt verbális, érzelmi vagy akár fizikai bántalmazásig terjedhet.

Ilyen manipulációs technika lehet például a “gázlángolás”, amelynek során a főnököd kétségbe vonja a saját valóság-észlelésedet egészen addig a pontig, hogy te magad is kétségbe vonod saját épelméjűségedet, vagy azt, hogyan is történtek bizonyos események. Ide tartozik az is, amikor egy felettes megfélemlítést vagy érzelmi zsarolást alkalmaz a munkatársai irányítására.

Hogyan védd meg a mentális egészséged?

Dokumentálj mindent! Vezess feljegyzéseket a manipulatívnak vagy bántalmazónak ítélt interakciókról, mivel ezek fontosak lehetnek, ha úgy döntesz, hogy jelenteni fogod a viselkedést. Ezenkívül fontold meg, hogy külső segítséget kérj, például beszélj a HR-rel vagy kérj jogi tanácsot, ha a helyzet a kezelhető szintet meghaladó mértékben eszkalálódik.

Teszt: Te főnök vagy beosztott típus vagy? A személyiséged elárulja

Teszt: Te főnök vagy beosztott típus vagy? A személyiséged elárulja

5. Az erőfeszítéseid és hozzájárulásod alulértékelése

Egy olyan főnök, aki rendszeresen megragadja az elismerést azért a munkáért, amit te végeztél el vagy tagadja a hozzájárulásodat, csökkentheti az saját értékességedbe vetett hitet és a teljesítmény-érzetedet. Ez a viselkedés nem csak a karriered fejlődésére, hanem az önbecsülésedre is negatív hatással van.

Hogyan védd meg a mentális egészséged?

Tedd láthatóvá a munkádat! Gondoskodj arról, hogy az erőfeszítéseidről és a hozzájárulásaidról mások is tudjanak a szervezetben, ne csak a főnököd. Ezt megteheted például azzal, hogy bizonyos e-mail-ek esetén nem csak a főnököd az egyetlen címzett, de más csapattagokat is bevonsz egy-egy projektbe, akik szintén megítélhetik a projektben betöltött szerepedet és az eredményeidet.

Szeretnéd sokáig jól érezni magad a munkahelyeden? Íme néhány további stratégia, ami segíthet!

9 félelmetes jel, amiről azonnal felismersz egy nárcisztikus személyiségzavarral küzdő személyt a szakértő szerint

9 félelmetes jel, amiről azonnal felismersz egy nárcisztikus személyiségzavarral küzdő személyt a szakértő szerint

Őrizd meg a professzionalizmusod! Fontos, hogy emlékezz arra, hogy a főnököd viselkedése az ő saját szakmai képességeit tükrözi, nem pedig a te értékességedet. A szakmaiságod megőrzése néha segíthet abban, hogy ne vedd magadra a mérgező viselkedését.

  1. Fejleszd tudatosan a rezilienciádat! A lelki ellenálló-képesség és rugalmasság kiépítése csökkentheti a mérgező főnök által okozott stressz hatását. Ez magában foglalhat többek között mindfulness-gyakorlatokat, egy támogató kapcsolati háló kialakítását vagy annak biztosítását, hogy a munkán kívül is legyenek olyan tevékenységeid, amelyek feltöltenek energiával.
  2. Tervezd meg a kilépési stratégiádat! Vannak olyan helyzetek, amikor az a legjobb módja a mentális egészséged védelmének, ha elhagyod a mérgező munkahelyi környezetet. Mielőtt ezt a lépést megteszed, kezdj el más munkalehetőségek után nézni vagy tervezd meg a karrierváltást.
  3. Kérj szakmai segítséget! Ne habozz segítséget kérni egy terapeutától vagy tanácsadótól. A munkával kapcsolatos stressz komoly mentális és egészségügyi problémákhoz vezethet, ha nem kezelik.

Ne feledd, hogy annak felismerése, hogy mérgező a főnököd, az első lépés afelé, hogy visszavedd az irányítást a szakmai és érzelmi jól-léted felett. Jogod van egy tiszteletteljes és támogató munkahelyi környezethez, és ha proaktív lépéseket teszel, akkor ez segíthet abban, hogy a munkád továbbra is az elégedettség és a büszkeség forrása maradjon, ne pedig a stressz és a bizonytalanság kiváltója.

Köszönjük szavazatát!

Te dolgoztál már mérgező főnök alatt?

Sajnos igen...
Szerencsére még soha.

Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)