Nem érzed elég kreatívnak a munkahelyedet? 7 módszer a szakértőtől, amivel változtathatsz ezen

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gyorsan változó világunkban az innováció már nem luxus, hanem a siker elengedhetetlen feltétele. A kreatívan gondolkodó és hatékonyan együttműködő csapatok versenyelőnyben vannak, de egy ilyen csapat felépítéséhez többre van szükség, mint kreatív emberek alkalmazására. Olyan kultúrára, ami bátorítja a kockázatvállalást, tiszteletben tartja a különböző nézőpontokat és ösztönzi a kíváncsiságot.

Csapatszinten is fejleszthető a kreativitás? A válasz igen, szakértő segít, hogyan épülhettek együtt
Csapatszinten is fejleszthető a kreativitás? A válasz igen, szakértő segít, hogyan épülhettek együtt
Fotó: Alona Horkova/Getty Images

A vezetők és a csapattagok számára egyaránt fontos, hogy megértsék, mi az, ami a csapatokat innovatívvá és kreatívvá teheti. Ebben a cikkben kutatásokkal alátámasztott stratégiákat gyűjtöttem össze, ha te is szeretnéd kiaknázni a kreativitást a csapatodban.

Teremtsd meg a pszichológiai biztonságot!

Amy Edmondson, a Harvard Business School egyik professzora, kiterjedt kutatásokat végzett a pszichológiai biztonság jelentőségéről – arról a meggyőződésről, hogy az emberek képesek interperszonális kockázatokat vállalni anélkül, hogy a negatív következményektől tartanának. Ez a biztonság az innováció egyik előfeltétele. Ha a csapattársak úgy érzik, hogy megoszthatják a gondolataikat anélkül, hogy elítélnék vagy kinevetnék őket, nagyobb valószínűséggel javasolnak majd szokatlan vagy formabontó ötleteket, valamint nagyobb eséllyel ismerik be a hibáikat is. A normától eltérő ötletek megosztása és a hibák beismerése pedig kulcsfontosságú a kreativitás szempontjából.

Mit tehet a csapat? Támogathatjátok a pszichológiai biztonságot azáltal, hogy aktívan bátorítjátok a csapattársaitokat a különböző nézőpontok megosztására. Vessetek fel bátran kérdéseket, ha pedig vezető vagy, ismerd el a munkatársaidat. Ezek az apró változtatások segíthetnek egy befogadóbb környezet kialakításában. Kerüld el az ötletek azonnali elutasítását is, még akkor is, ha azok kockázatosnak vagy kivitelezhetetlennek tűnnek; egy „rossz” ötletből is válhat egy nagyszerű ötlet, ha nyíltan megvitatják annak lehetőségeit és korlátait.

Gondolkozz divergensen!

A divergens gondolkodás az a kognitív folyamat, amelynek során egy problémára többféle, egyedi megoldást dolgozunk ki. Ez különbözik a konvergens gondolkodástól, amely az ötletek leszűkítésére összpontosít. A kutatások azt mutatják, hogy azok a személyek és csapatok, akik divergens gondolkodási gyakorlatokat alkalmaznak, például ötletbörzét tartanak, nagyobb eséllyel találnak rá innovatív megoldásokra.

Van egy zseniális ötleted? Íme 5 stratégia a szakembertől, amivel meg is valósíthatod

Van egy zseniális ötleted? Íme 5 stratégia a szakembertől, amivel meg is valósíthatod

Mit tehet a csapat? Tervezzetek rendszeresen olyan brainstorming-üléseket, amelyek célja nem feltétlenül egy probléma azonnali megoldása, hanem a lehetséges megoldások széles körének feltárása. Ezeken az értekezleteken értékeljétek a mennyiséget a minőséggel szemben. Használjatok olyan módszereket, mint az „Igen, és...” megközelítés, amely az improvizációs színházból származik. Ahelyett, hogy kritizálnád mások ötleteit, amikor azok felmerülnek, inkább építs azokra és bővítsd a lehetőségek körét, mintsem túl gyorsan kizárnád a felmerülő megoldási lehetőségeket.

Támogassátok az önállóságot!

A Harvard Business Review-ban megjelent tanulmány szerint az emberek motiváltabbak és kreatívabbak, ha munkájuk felett kontrollt éreznek. Az autonómia érzése lehetővé teszi, hogy egyedi módon közelítsék meg a problémákat, ami elősegíti az innovációt és az elkötelezettséget is. Ezzel szemben a mikromenedzsment elfojtja a kreativitást és korlátozza az emberek képességét az innovatív megoldások kidolgozására.

Mit tehet a csapat? Ha vezető vagy, bátorítsd a csapattagokat, hogy vállaljanak felelősséget a projektjeikért azáltal, hogy lehetővé teszed számukra a kulcsfontosságú döntések meghozatalát. Biztosíts nagyobb kontrollt azáltal, hogy egyértelműen meghatározzátok a célokat, de a „hogyan” kérdését már a munkatársaidra bízod. Ha a csapattagoknak nagyobb kontrollt adunk a munkájuk felett, az növelheti a felelősség-érzetüket és kreatívabb megoldások megtalálására motiválhatja őket.

Jutalmazzátok a kreativitást!

Az elismerés erőteljes motiváló tényező a kreativitás és az innováció előmozdításában. A motivációval kapcsolatos tanulmányok szerint nagyobb valószínűséggel ismételjük meg azokat a viselkedéseket, amelyeket pozitívan megerősítenek. A kreatív hozzájárulások elismerésével és jutalmazásával megerősítheted azt a viselkedést, amelyből többet szeretnél látni.

Mit tehet a csapat? Vezessetek be jutalmazási rendszert a kreatív ötletekért, még akkor is, ha azok nem vezetnek azonnali eredményekhez. Ez lehet olyan egyszerű, mint az innovatív erőfeszítések kiemelése a csapatmegbeszéléseken, vagy olyan ösztönzők felajánlása, mint például az ajándékkártyák vagy egyéb bónuszok. Egy másik lehetőség a „Leginnovatívabb ötlet” díj alapítása, hogy elismerjétek azokat, akik folyamatosan friss ötletekkel járulnak hozzá a sikerhez.

Vezessétek be a tervezői gondolkodást!

A tervezői gondolkodás vagyis a design thinking egy olyan probléma-megoldó folyamat, amely az empátiát és a felhasználói igényeket helyezi a középpontba. Ha a végfelhasználó szemszögéből közelítitek meg a kihívásokat, a tervezési gondolkodás serkentheti a kreativitást, míg az ötleteket a gyakorlatiasság talaján tartja. Tanulmányok kimutatták, hogy a tervezési gondolkodás segíthet a csapatoknak innovatívabb megoldásokat létrehozni azáltal, hogy ösztönzi a folyamatos tesztelést és finomítást.

Ha a következő 8 tulajdonságból legalább 6 igaz rád, kiemelkedően kreatív vagy

Ha a következő 8 tulajdonságból legalább 6 igaz rád, kiemelkedően kreatív vagy

Mit tehet a csapat? Ismertesd meg csapatoddal a tervezői gondolkodás öt szakaszát:

  1. empatikus gondolkodás
  2. meghatározás
  3. ötletelés
  4. prototípus készítése
  5. tesztelés

Bátorítsátok azokat az ötleteket, amelyek a felhasználó igényeinek megértésére összpontosítanak, ahelyett, hogy azonnal a megoldásokra ugranátok. A csapat korán és gyakran készítsen prototípusokat és a visszajelzéseket felhasználva javítsatok az ötleteken menet közben.

Nálatok van innovációs idő?

A Google híres arról, hogy olyan irányelveket dolgozott ki, amelyek lehetővé teszik a munkavállalók számára, hogy a munkahét egy részét személyes projekten dolgozva töltsék. Ez a Google-nél a 20%-kos időnek nevezett stratégia, ami arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy olyan extra projekteket fedezzenek fel, amelyek összhangban lehetnek a vállalati célokkal, de nem tartoznak a mindennapi feladataik közé. Tanulmányok azt mutatják, hogy ha a munkatársaknak van idejük új ötletek felfedezésére, nagyobb valószínűséggel fognak innovatív megoldásokat is kidolgozni.

6 módszer a szakértőtől, amivel úgy tűzhetsz ki célokat, hogy azokat biztosan el is érd

6 módszer a szakértőtől, amivel úgy tűzhetsz ki célokat, hogy azokat biztosan el is érd

Mit tehet a csapat? Biztosítsatok hetente vagy havonta néhány órát arra, hogy egy általatok választott projekten dolgozhassatok, ideális esetben olyanon, amelyről úgy gondoljátok, hogy a szervezet hasznára válhat. Ezeknek a mellékprojekteknek nem kell közvetlenül kapcsolódniuk a meghatározott célokhoz, de legyenek olyanok, amelyek váratlan értéket teremthetnek. Fontoljátok meg az innovációs bemutatók szervezését is, ahol megoszthatjátok a mellékprojektjeiteket a többiekkel.

Játékosítsatok!

A játékosítás – játékszerű elemek alkalmazása nem játék jellegű környezetekben – növelheti az elkötelezettséget és a motivációt is olyan feladatok elvégzésével kapcsolatban, amelyek egyébként monotonnak vagy rutinszerűnek tűnhetnek. Kutatások kimutatták, hogy az olyan gamifikációs elemek, mint a verseny vagy a pontok és a jutalmak gyűjtése, magasabb szintű elkötelezettséget eredményezhetnek és a kihívást jelentő feladatokat élvezetesebbé tehetik.

Mit tehet a csapat? Vezessetek be játékelemeket az ötletelésbe! Például rendezhettek egy barátságos versenyt, hogy ki tud a legtöbb ötlettel előállni egy meghatározott idő alatt, vagy pontokat gyűjthettek a hónap során a legtöbb kreatív javaslatért. A problémamegoldó értekezletek játékossá tételével a folyamat érdekesebbé és élvezetesebbé tehető és segíthet a szunnyadó kreativitás kibontakoztatásában.

3 dolog motivál minket igazán az életben: ez a személyiségteszt leleplezi, téged mi hajt úgy igazán

3 dolog motivál minket igazán az életben: ez a személyiségteszt leleplezi, téged mi hajt úgy igazán

Az innovatív csapatkultúra kialakítása nem megy egyik napról a másikra, de ezek a tudományosan alátámasztott stratégiák útitervet kínálnak a vezetők és a csapattagok számára, akik értelmes változásokat szeretnének elérni. Ne feledd: az innováció nem csak egy hirtelen jött szikrából eredhet, hanem tudatosan kialakított szokás is lehet, amelyet minden nap ápolni lehet és érdemes.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Álmatlan éjszakákra készülhetnek a palotában? Harry herceg és Meghan Markle újabb nagy dobása hatalmas port kavarhat

Álmatlan éjszakákra készülhetnek a palotában? Harry herceg és Meghan Markle újabb nagy dobása hatalmas port kavarhat

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)