5 tudományosan bizonyított módszer, ha végre feloldanád a kreatív blokkokat

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Sokan azt gondolják, kreatívnak lenni olyan privilégium, ami kizárólag a kiváltságosok jutalma, holott fejleszthető, és egy sor tudományosan bizonyított technika létezik, ami segít ebben. Kertész Lilla szervezetpszichológus összeszedte őket.

A kreatív blokk létező fogalom, de nem kell tőle tartanod, megfelelő tudatossággal kezelhető
A kreatív blokk létező fogalom, de nem kell tőle tartanod, megfelelő tudatossággal kezelhető
Fotó: Cristina Gaidau / Getty Images

A kreatív blokkok rendkívül frusztrálóak lehetnek, akár író, tervező esetleg probléma-megoldó vagy bármilyen területen. Szerencsére léteznek tudományosan bizonyított technikák, amelyek segíthetnek átlépni ezeken a blokkokon és újra felélénkíthetik a kreativitásodat. Ebben a cikkben ezért összegyűjtöttem öt olyan módszert, amelyek mindegyike kutatásokon alapul és amelyek segítenek, hogy visszatérhess a kreatív flow-állapotba.

Fogadd el a korlátokat a magasabb szintű kreativitás érdekében

Lehet, hogy ez elsőre furcsán hangzik, de ha tudatosan korlátokat állítasz a munkád elé, az fel is pezsdítheti a kreativitásodat. Ezt a koncepciót kreatív korlátozásnak nevezik, és a tanulmányok azt mutatják, hogy ha kevesebb erőforrással vagy lehetőséggel rendelkezel, akkor önmagad “sarokba szorítása” meglepő eredményeket hozhat, hiszen ezzel a módszerrel az elmédet kreatívabb gondolkodásra kényszerítheted.

Egy 2016-ban közzétett tanulmány szerint, amikor az embereknek kevesebb erőforrás vagy korlátozottabb lehetőségek álltak rendelkezésükre, a megoldásaik innovatívabbakká váltak. Hogy miért? Mert a korlátozások csökkentik a széles választási lehetőségek túlterheltségének érzését (a kognitív disszonanciát), és arra kényszerítenek, hogy új, szokatlan szemszögből közelítsd meg a kihívásokat.

Próbáld ki a következőket!

  • Határozz meg egy időkorlátot egy adott, konkrét munkamenetre, és törekedj arra, hogy ezen időtartam alatt végezd el a feladatodat! Tedd fel magadnak a következő kérdést: „Ha csak 20 percem / egy órám / egy hónapom lenne erre a feladatra / projektre, mit tennék?”
  • Használj korlátozott számú eszközt, anyagot vagy színt!
  • Állíts fel konkrét szabályokat a feladat vagy projekt elvégzésére, például írj egy történetet csak öt mondatban!

Az ilyen és ehhez hasonló tudatos korlátozások arra késztethetnek, hogy kreatívabban gondolkodj és alternatív megoldásokat keress.

Ez a siker két legfontosabb komponense a szakember szerint: ha ebben a két dologban jó vagy, nincs előtted lehetetlen

Ez a siker két legfontosabb komponense a szakember szerint: ha ebben a két dologban jó vagy, nincs előtted lehetetlen

Vegyél részt a gondolat-vándorlásban!

Észrevetted már, hogy a legjobb ötleteid általában akkor bukkannak fel, amikor valami olyasmit csinálsz, aminek semmi köze a munkádhoz vagy a megoldandó kihíváshoz? Például zuhanyozol vagy sétálsz, esetleg a barátaiddal beszélgetsz. Ez nem véletlen - ez az “elme-vándorlás” vagy jelenségének eredménye. Kutatások kimutatták, hogy a koncentrált munkától való elszakadás és a gondolatok elkalandozása kreatív áttörésekhez vezethet. Ez a jelenség azért következik be, mert amikor tudatosan elhatárolódunk egy problémától, a tudatalattink a háttérben folytatja annak feldolgozását.

Tippek a gondolat-vándorlás alkalmazására:

  • Sétálj egyet a természetben vagy a környéken!
  • Foglalkozz egyszerű, ismétlődő feladatokkal, például mosogatással vagy a mosott ruhák összehajtogatásával!
  • Tölts 10 percet firkálással vagy álmodozással, konkrét célok és fókusz nélkül!

Ez a tudatos leállás lehetővé teszi az agyad számára, hogy olyan kapcsolatokat hozzon létre, amelyekről esetleg lemaradnál, ha intenzíven, szünet nélkül, egy adott feladatra koncentrálnál.

Használd a jelen-tudatosságot a mentális blokkok csökkentésére!

Ha a stressz és a szorongás felgyülemlik benned, elhomályosíthatja a kreatív gondolkodás és a tisztánlátás képességét is. Itt jön a képbe a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlata. Tanulmányok kimutatták, hogy a mindfulness és a meditáció csökkenthetik a szorongást és segíthetik a koncentrációt. A Creativity Research Journal 2012-es tanulmánya szerint azok, akik nyílt megfigyelésű meditációt gyakoroltak – egy olyan technikát, amelyben ítélkezés nélkül figyeljük meg a gondolatainkat –, fokozott divergens gondolkodást mutattak, ami a sok különböző ötlet létrehozásának képességét jelenti. Ez a gyakorlat lehetővé teszi, hogy az elme elkalandozzon anélkül, hogy egy adott gondolatra rögzülne, elősegítve a nyitottság és az új ötletek iránti fogékonyság állapotát.

Próbáld ki a következő technikát!

  •  A kreativitást igénylő feladat megkezdése előtt szánj 5-10 percet a meditációra.
  •  Koncentrálj a légzésedre, és amikor gondolatok merülnek fel, ítélkezés nélkül figyeld meg azokat, majd térj vissza a légzésedhez. Ne ragaszkodj egyik gondolathoz sem.
  •  A nyugodt, koncentrált állapot megteremtésével feloldhatod a stresszt, és mentális teret teremthetsz a kreativitás áramlásához.

Változtass a környezeteden, hogy kiszabadulj a rutinból!

Az emberi agy az újdonságoktól virágzik és a kutatások is alátámasztják, hogy a környezet megváltoztatása fokozhatja a kreativitást is. A Stanford Egyetem egyik tanulmánya kimutatta, hogy a séta – különösen a szabadtéri környezetben – akár 60%-kal is fokozza a kreatív teljesítményt. Ez összhangban van azzal az elmélettel, hogy a fizikai mozgás és az új, vizuális ingerek ösztönzik a divergens gondolkodást, ami segít több és jobb ötletet generálni. Emellett az a természetes fény, a növények látványa vagy akár a műalkotások is pozitívan befolyásolhatják a kreatív teljesítményt.

A módszer alkalmazása:

  • Költöztesd munkádat egy másik környezetbe, például egy kávézóba vagy parkba.
  • Rendezd át a munkaterületedet vagy az irodádat, vagy adj hozzá természetes elemeket, például növényeket.
  • Ha nem tudsz máshol dolgozni, változtasd meg a perspektívádat azáltal, hogy megváltoztatod az ülésed pozícióját vagy állva dolgozol, esetleg változtatsz a digitális “környezeteden”, ha sok időt kell a kijelző előtt töltened.

Ezek a változtatások új perspektívákra ösztönözhetnek, ezáltal kreatívabb megoldásokra is.

6 módszer a szakértőtől, amivel úgy tűzhetsz ki célokat, hogy azokat biztosan el is érd

6 módszer a szakértőtől, amivel úgy tűzhetsz ki célokat, hogy azokat biztosan el is érd

Használd a kreatív probléma-megoldás technikát (KPM-t)!

A kreatív problémamegoldás technika egy strukturált folyamat, amely elősegíti a kreatív gondolkodást. Az Alex Osborn és Sidney Parnes által kifejlesztett KPM az ötletgenerálás és az értékelés szétválasztására ösztönöz, ami segíthet feloldani a kreatív folyamatot. Ezt a technikát széles körben tanulmányozták és alkalmazták különböző területeken és pozitív hatást találtak a kreativitással kapcsolatban. A folyamat alapja a divergens (szabad) és a konvergens (finomító és szelektáló) gondolkodás váltakozása. Egy kutatás megállapította, hogy a KPM-t alkalmazó emberek több és jobb ötletet hoztak létre, mint a strukturálatlan ötleteléssel dolgozók.

Hogyan alkalmazd a technikát?

  • Fogalmazd meg a problémát! Határozd meg a lehető legkonkrétabban a kreatív kihívást, amellyel szembe kell nézned. Például ahelyett, hogy azt mondanád: „Szükségem van egy jó ötletre”, fogalmazd meg úgy, hogy „Milyen innovatív / kreatív módon lehetne bemutatni ezt a projektet?”.
  • Generálj ötleteket (divergens gondolkodás): Ötletelj szabadon, anélkül, hogy bármilyen ötletet megítélnél vagy cenzúráznál. A cél az, hogy minél több ötlet szülessen, még a legvadabbak is kerüljenek a listára. A mennyiség a kulcs ebben a szakaszban.
  • Finomítsd az ötleteket (konvergens gondolkodás): Miután számos ötletet összegyűjtöttél, kezdd el értékelni azokat. Keress mintákat, kapcsolatokat vagy a különböző ötletek kombinálásának módjait. Határozd meg, hogy melyek a legígéretesebb ötletek, amelyeket tovább lehet fejleszteni.
  • Valósítsd meg a megoldást! Válaszd ki a legpraktikusabb vagy leginnovatívabb megoldást és kezdd el annak megvalósítását. A végrehajtás gyakran további kreatív meglátásokhoz vezethet.

Ez a lépésről lépésre történő megközelítés lehetővé teszi, hogy számos lehetséges megoldást generálj, miközben csökkentheted a nyomást, hogy azonnal elő kell állnod a tökéletes ötlettel.

A kreatív blokkok természetes részei az alkotási folyamatnak, de nem kell, hogy megállítsanak. Tudományosan alátámasztott módszerek alkalmazásával feloldhatod a kreativitás blokkjait és újra beindíthatod az áramlást. Legközelebb, amikor úgy érzed, hogy elakadtál, ne feledd, hogy a kreativitás nem arról szól, hogy vársz az ihletre, hanem arról, hogy olyan feltételeket teremtesz, amelyek lehetővé teszik, hogy új és innovatív módon gondolkodj.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ezek 2024 legmenőbb téli cipő - Most kedvezményesen is lecsaphatsz rájuk!

Ezek 2024 legmenőbb téli cipő - Most kedvezményesen is lecsaphatsz rájuk!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)