11 módszer, amivel egy életre kiiktathatod a halogatást, hogy végre olyan életet élj, amilyet megérdemelsz

2024. július 23.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A halogatás gyakori akadály, amellyel sokan szembesülünk a mindennapokban. Ez az az érzés, amikor elodázzuk a feladatokat, még akkor is, ha tudjuk, hogy azok fontosak. Mi lenne azonban, ha ezt a gyakran negatív szokást a motiváció és az eredményesség forrásává változtathatnánk?

karrierkedd 0723
Nem kell, hogy a halogatás a sikereid útjába álljon
Fotó: GLAMOUR/Getty Images

Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány olyan tippet és tudományosan alátámasztott módszert, amelyekkel te is produktív erővé alakíthatod a halogatás jelenségét. Mert ez a sokszor hátráltatónak tűnő tényező igenis lehet a legfőbb szövetségesed!

1. Ismerd meg a halogtás pszichológiáját!

A halogatás inkább az érzelem-szabályozással, mint az időgazdálkodással kapcsolatos problémákkal függ össze. Dr. Tim Pychyl kutatásai szerint a halogatás érzelmi válasz a stresszesnek vagy unalmasnak tartott feladatokra. Amikor a halogatással szembesülsz, azonosítsd be az érzelmeidet. Kérdezd meg magadtól, milyen konkrét érzések késztetnek arra, hogy késleltesd a feladat elvégzését. Ha egyszerűen megnevezed ezeket az érzelmeket, csökkentheted a hatalmukat feletted.

2. Változtasd meg a gondolkodásmódodat!

Az első lépés a halogatás produktivitássá alakításának irányában az, hogy átformálod a gondolkodásmódodat az adott feladattal kapcsolatban. Ahelyett, hogy ijesztő kötelezettségként tekintenél a teendőidre, próbálj meg úgy tekinteni azokra, mint izgalmas és érdekes tanulási lehetőségekre vagy kihívásokra. Ez a kognitív változtatás csökkentheti a feladattal kapcsolatos szorongást és ellenérzést.

Használj pozitív nyelvezetet, amikor a feladatra gondolsz. Ahelyett, hogy azt mondanád magadnak: „Ezt meg KELL tennem”, mondd inkább azt: „Ezt megtehetem.” vagy „Ezt meg fogom tenni.”. Ez az egyszerű változtatás jelentős különbséget jelenthet a motivációdban és abban is, mennyire érzed azt, hogy te irányítod az életedet, szemben azzal, mintha a feladataid irányítanának téged.

10 egyértelmű jel, hogy valakinek félelmetesen alacsony az érzelmi intelligenciája

10 egyértelmű jel, hogy valakinek félelmetesen alacsony az érzelmi intelligenciája

3. Azonosítsd be a halogatás kiváltó okait!

A halogatás gyakran olyan mélyebben meghúzódó problémák tünete, mint a kudarctól való félelem, a perfekcionizmus vagy a tisztánlátás hiánya. Szánj időt arra, hogy beazonosítsd, konkrétan mi okozza a halogatást.

  1. Túlterhel a feladat összetettsége?
  2. Félsz attól, hogy a munkád nem lesz elég jó?

A gyökérokok azonosításához hasznos lehet, ha egy ideig naplót vezetsz a halogatásaidról. Minden alkalommal, amikor azon kapod magad, hogy halogatsz egy feladatot, írd le, mit érzel és mire gondolsz abban a pillanatban. Idővel kirajzolódnak majd a minták és hatékonyabban tudod kezelni a kiváltó okokat.

4. Bontsd le mikrofeladatokra!

A nagy, összetett feladatok megbéníthatnak. Ha kisebb, kezelhető mikrofeladatokra bontjuk azokat, kevésbé lesznek ijesztőek és könnyebb lesz elkezdeni azokat. Minden egyes apró, befejezett lépés a teljesítmény érzetét kelti. Próbáld ki a „kétperces szabályt”! Ha egy feladat legfeljebb két percet vesz igénybe, azonnal végezd el. Nagyobb feladatok esetén pedig bontsd azokat rövidebb, 2-20 perc alatt elvégezhető szakaszokra. Ez a módszer kiaknázza a gyors sikerélmények pszichológiai elvét és extra lendületet adhat.

5. Aknázd ki a társadalmi elszámoltathatóságot!

Az emberek eredendően társas lények, és ennek kihasználása jelentősen növelheti eredményességedet és motivációdat is. Oszd meg a céljaidat egy barátoddal, családtagoddal vagy kollégáddal, aki számon tud kérni. Még jobb, ha találsz egy partnert és egyszerre dolgoztok a feladatokon, rendszeresen ellenőrizve egymást. Csatlakozhatsz virtuális vagy fizikai co-working irodákhoz is, ahol egy időben másokkal együtt dolgozhattok. A Focusmate platform például egy meghatározott időre összepárosít téged egy munkatárssal, ami a társadalmi elszámoltathatóság elemét adja hozzá a munkához, ezzel csökkentve a halogatás valószínűségét.

6. Alkalmazd a +5 szabályt!

Amikor késztetést érzel arra, hogy abbahagyd a munkát, kötelezd el magad, hogy csak „még ötöt” csinálsz abból, amit éppen csinálsz. Ez lehet még öt perc munka vagy az, hogy még öt oldalt elolvasol vagy még öt tételt elvégzel a listádon. Gyakran ez a kis lökés is elég ahhoz, hogy legyőzd a tehetetlenséget és tovább folytasd. Amikor befejezted a „még öt” feladatot, értékeld újra az energiádat és a motivációs szintedet. Ha produktívnak érzed magad vagy lendületbe kerültél, folytasd további öt dologgal. Ez a fokozatos megközelítés segít az önfegyelmed erősítésében és a mentális akadályok leküzdésében.

7. Vesd be a határidők erejét!

Dr. Piers Steel által javasolt időbeli motivációs elmélet szerint a motiváció a határidő közeledtével növekszik, ami a sürgetettség érzésének köszönhető. Használd ezt a javadra! Állíts be rövidebb, saját magad által meghatározott határidőket egy nagyobb feladat egyes részeihez. Ez a sürgősség és a fontosság érzetét kelti, ami növeli a motivációt, hogy elkezdd és folytasd a munkát.

10 érzelmi manipulációs technika, amit jó, ha felismersz, mielőtt az áldozatává válsz

10 érzelmi manipulációs technika, amit jó, ha felismersz, mielőtt az áldozatává válsz

8. Ismered az Eisenhower-mátrixot?

Az Eisenhower-mátrix, egy vezetők és menedzserek által gyakran alkalmazott fontossági sorrendet felállító eszköz, amely segít megkülönböztetni a sürgős és a fontos feladatokat a kevésbé sürgős és fontos feladatoktól. A kutatások alátámasztják, hogy a feladatok fontosságuk és sürgősségük alapján történő rangsorolása növelheti az eredményességedet. Oszd a feladataidat négy kategóriába:

  1. sürgős és fontos
  2. fontos, de nem sürgős
  3. sürgős, de nem fontos
  4. nem sürgős és nem fontos

Ha szűkös a határidő, akkor először a sürgős és a fontos feladatokra összpontosíts, de mindig szánj időt a fontos, de nem sürgős teendőkre is.

9. Használj gamifikációs technikákat!

A gamifikáció, vagyis a játékosított tanulás mögött rejlő pszichológia segíthet a halogatás leküzdésében is és fokozhatja a motivációt és az elkötelezettséget is. Dr. Sebastian Deterding kutatása szerint a gamifikáció élvezetesebbé és jutalmazóbbá teheti a feladatokat. Tedd játékosabbá a feladataidat. Használj olyan alkalmazásokat, mint a Habitica, ahol pontokat és jutalmakat kaphatsz a feladatok elvégzéséért. Ez a megközelítés még a hétköznapi feladatokat is vonzóbbá és motiválóbbá teheti.

Amíg téged kizsákmányol a munkahelyed, addig ennél a 6 cégnél igenis szempont, hogyan érzi magát egy ember

Amíg téged kizsákmányol a munkahelyed, addig ennél a 6 cégnél igenis szempont, hogyan érzi magát egy ember

11. Jutalmazd meg magad!

Végül ne felejtsd el megjutalmazni magad az erőfeszítéseidért. A jutalmazás pozitív megerősítést hoz létre, ami valószínűbbé teszi, hogy a jövőben is meg fogod ismételni a produktív viselkedést. A kulcs az, hogy olyan jutalmakat válassz, amelyek értelmesek és valóban örömmel és elégedettséggel töltenek el.

Kombináld az előző, gamifikációs módszert a jutalmazással és állíts fel egy olyan jutalmazási rendszert saját magadnak, amelyben minden egyes elvégzett feladatért pontokat kapsz. Gyűjtsd ezeket a pontokat a nagyobb jutalmak érdekében, ami lehet például egy szabadnap vagy az is, hogy megengeded magadnak, hogy megvásárolj valamit, amire már régóta vágysz. Az eredményességed játékosítása még a leghétköznapibb feladatokat is vonzóbbá teheti.

Ha ezeket a tudományosan bizonyított módszereket beépíted a napi rutinodba, akkor a halogatást hatékony motiváló tényezővé alakíthatod és növelheted az eredményességet. Ne feledd, a legfontosabb, hogy kísérletezz a különböző stratégiákkal és találd meg, hogy számodra mi működik a legjobban. Türelemmel és kitartással leküzdheted a halogatást és elérheted a céljaidat.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Továbbra is valós probléma, hogy a női sport presztízse alacsonyabb és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek - meddig maradhat ez így?

glamour plusz ikon Továbbra is valós probléma, hogy a női sport presztízse alacsonyabb és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek - meddig maradhat ez így?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Mutatjuk, milyen csizmát válassz szoknyához és milyet nadrághoz (x)

Mutatjuk, milyen csizmát válassz szoknyához és milyet nadrághoz (x)

Tudod, hogy lehet 100%-ig megvédeni a hajad a hidegtől? Eláruljuk! (x)

Tudod, hogy lehet 100%-ig megvédeni a hajad a hidegtől? Eláruljuk! (x)

Nem is gondolnánk, de a partnerváltás ezzel is járhat (x)

Nem is gondolnánk, de a partnerváltás ezzel is járhat (x)

Te tudod, melyik az egyik leggyakoribb nőket érintő betegség? (x)

Te tudod, melyik az egyik leggyakoribb nőket érintő betegség? (x)