5 módszer, hogy soha többé ne legyél a körülmények áldozata - mindent a felelősség-vállalásról
A Karrier Kedd rovatban folytatjuk az önbecsülés témakörünket, és ezúttal az önbecsülés harmadik alappillérét fogjuk megnézni részletesebben. Mert a felelősség-vállalás fontos és fejleszthető terület.
Ezeket láttad már?
A felelősség-vállalás az önbecsülésünk építésének elengedhetetlen sarokköve. A felelősség-vállalás azt jelenti, hogy nem másokat hibáztatsz a nehézségeidért és az életedben jelenlévő kihívásokért, hanem felvállalod tetteid következményeit. A felelősség-vállalás szorosan összefügg az önelfogadással is - amiről egy korábbi cikkben írtam - az ugyanis nem lehetséges akkor, ha nem fogadod el az aktuális élethelyzetedet vagy nem ismered el, hol tartasz jelenleg egy folyamatban.
Ha felelősséget vállalsz önmagadért és az életedért, akkor….
- jelentős mértékben javul a döntéshozási képességed, hiszen a felelősség-vállalás a kritikus gondolkodást és az átgondolt, tudatos cselekvést erősíti.
- az emberi kapcsolataid is harmonikusabbá válhatnak, hiszen ha felelősséget vállalsz a tetteidért, a hibáidért, erősítheted a bizalmat és a tiszteletet a kapcsolataidban, erősebben fognak hinni benned és a szavahihetőségedben,
- jelentős mértékű stresszt is levehetsz a válladról, hiszen felszabadítod magad attól a tehertől, amit a környezeted hibáztatásával vagy önostorozással töltenél,
- időt takarítasz meg, mivel a saját dolgaiddal foglalkozol,
- fejlődik a probléma-megoldó képességed, hiszen új megoldási lehetőségeket keresel, nem merülsz el az önsajnálatban,
- eredményesebbé válsz, mivel sokkal fókuszáltabb vagy és a céljaidra összpontosítasz,
- nő az én-hatékonyságod, mivel úgy érzed, nem a körülmények áldozata vagy, neked is van beleszólásod életed alakulásába.
A felelősség-vállalás a felnőtté válás egyik alapköve is, ami fejleszthető készség és hajlandóság arra, hogy átvegyük az irányítást a saját életünk felett. Több módszer is létezik, amivel fejlesztheted a felelősség-vállalási képességedet. A nulladik lépés az, hogy különbséget teszel a között, ami tőled függ, és ami nem. Azonosítsd, mi az, ami a hatókörödön belül van, és mi az, ami nem. Ha megtagadod a felelősségvállalást a hatókörödbe eső dolgokért, azzal az önbecsülésedet veszélyezteted.
- Te felelősségteljes munkatárs vagy? Munkahelyi helyzetben elég könnyen megkülönböztethető, ki az, aki gyakorolja a felelősség-vállalást, és ki az, aki nem. Ha probléma adódik, a felelősségteljes munkatárs azt kérdezi: Mit tehetek ezzel kapcsolatban? Milyen megoldási alternatívákat tudok felsorolni? Ha hibáztak, azt kérdezik: mit számoltam el? Mit tehetek legközelebb másképpen? Mit tanulhatok ebből? Hogyan javíthatnék ezen a helyzeten? Minden szervezetben találkozunk mindkét típussal: azokkal, akik megvárják, míg valaki más előáll a megoldással, és azokkal, akik felelősséget vállalnak a megoldások felkutatásáért. Csak a második típus működése segíti elő a szervezetek hatékony működését.
- Ha kijelentesz valamit, akkor cselekedj is annak megfelelően! Azok a személyek, akik igazán felelősséget vállalnak az életükért, felelősséget vállalnak az ígéreteikért és a kijelentéseikért is. Belegondolsz, milyen hatással vannak a kijelentéseid másokra? Észreveszed, milyen hatással van másokra az, amit mondasz és teszel? Te vagy a felelős azért, ahogyan beszélsz és azért is, ahogyan tartod vagy nem tartod az ígéreteidet. Ha kijelented, hogy a munkádban az a legfontosabb feladatod, hogy új ügyfeleket szerezz a cégnek, de az időd 90%-kát jelentéktelen, adminisztratív feladatokkal töltöd, ami alig hoz eredményt vagy bevételt, meg kell vizsgálnod, hogyan fekteted be az energiádat.
- Gazdálkodj okosan - az időddel! Te vagy a felelős azért, mire szánod az idődet. A te felelősséged az is, hogy az időd és az energiád beosztásával kapcsolatos elképzeléseid a te saját értékeidet tükrözik-e, vagy nincsenek összhangban azokkal. Ha azt hangoztatod, mennyire fontos a karriered és az, hogy előléptessenek, mégsem teszed bele az extra erőfeszítéseket a munkádba, és csak az alapvető feladatokat teljesíted, akkor szembe kell nézned ezzel az ellentmondással, és el kell gondolkodnod a jelentésén. Ha felelősséget vállalsz önmagadért, akkor arra is időt fogsz szánni, hogy teszteld és felismerd, hogyan, mikor és milyen környezeti feltételek mellett vagy a legeredményesebb, leghatékonyabb és legenergikusabb. Vegyél részt egy időgazdálkodással kapcsolatos online vagy offline képzésen, vagy keress ezzel kapcsolatban cikkeket, videókat. Próbáld ki a módszereket és tesztelj! Nézd meg, mi az, ami működik, és mi az, ami nem. Gondolkodj el azon, folyik el az időd feleslegesen! Mik azok a tevékenységek, amiből érdemesebb lenne kevesebbet csinálni? Mi az, ami jól működik, ezért érdemes lenne abból többet csinálni? Tudatosítsd, mit szeretnél elérni a következő időszakban, majd minden nap válassz ki egyetlen feladatot, aminek elvégzése pozitív hatással lenne a céljaidra.
- Te vagy a felelős a személyes boldogságodért. Az éretlenség egyik jellemzője az a meggyőződés, hogy valaki másnak a dolga, hogy valaki boldoggá tegyen téged, ahhoz hasonló módon, ahogyan valamikor a szüleid dolga volt, hogy felelősséget vállaljanak érted. Gyakran hallani ilyen és ehhez hasonló mondatokat:
Bárcsak valaki boldoggá tenne.
Ha felelősséget vállalsz a saját boldogságodért, az erőt ad. Visszaadja az életed irányítását a saját kezedbe, és lehetővé teszi, hogy én-vezetővé válj. Mielőtt vállalod ezt a fajta felelősséget, talán tehernek vagy félelmetesnek tűnhet, de végül rájössz arra, hogy felszabadító. A boldogságod fontos része, hogy kiválaszd, mely értékek mentén éled az életedet és az is, hogy valóban ezen értékeket követi-e a viselkedésed vagy sem. - Végezetül, jöjjön egy mondat-kiegészítő gyakorlat. Egészítsd ki több, különböző módon az alábbi mondatokat! Az egyetlen követelmény, hogy minden mondatvég illeszkedjen a tőhöz. Írj le legalább három mondatvéget, vagyis három fő gondolatot minden egyes mondattőhöz. Ne gondolkodj sokat a feladaton, a legjobb megoldás az, ha azonnal leírod, ami eszedbe jut. Ha elakadsz, akkor is írj valamit, ne foglalkozz vele túl sokat, mennyire fontos vagy észszerű a kiegészítés. A feladat befejezésével pedig válassz ki egy gondolatot, egy feladatot, amit az adott héten kipróbálsz és beépítesz a mindennapjaidba.
Íme a mondattövek:
- Ha teljes felelősséget vállalok a tetteimért, akkor…
- Ha vállalnám a felelősséget azért, hogy mire szánom az időmet…
- Ha többé nem másokat hibáztatnék, akkor…
- Ha vállalnám a felelősséget a saját érzelmeimért…
- Ha vállalnám a teljes felelősséget a saját személyes boldogságomért, akkor…
Hiszünk abban, hogy az önmagadba fektetett munka mindig megtérül:
- A pozitív érzelmeknek ereje van, és ezt a tudomány is alátámasztja
- „Neked is csak megszületni volt nehéz!” - Tényleg működik a Lucky girl syndrome?
- „Az igazi vezetés azt jelenti, hogy hatással vagy másokra és a környezetedre” - A pozitív emberi kapcsolatoknak nagyobb ereje van a munkahelyen, mint gondolnád