6 módszer a szakértőtől, amivel úgy tűzhetsz ki célokat, hogy azokat biztosan el is érd
A célok kitűzése az egyik legismertebb és leghatékonyabb módja annak, hogy inspiráljuk magunkat, fenntartsuk a motivációnkat és elérjük a személyes vagy szakmai sikereket. Akár előléptetésről álmodozol, akár egy személyes projektedet akarod megvalósítasni, egy világos célkitűzési terv a segítségedre lehet.
Ezeket láttad már?
Azonban nem minden cél egyforma és néhány gyakori célmeghatározási hiba miatt frusztráltnak, demotiváltnak és elakadtnak érezheted magadat. Hogyan lehet tehát úgy kitűzni a célokat, hogy azok ne hátráltassanak, hanem előrevigyenek és motiváljanak?
Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány tippet, hogyan kerülheted el a gyakori buktatókat, biztosítva, hogy motivált maradj az utadon.
Koncentrálj arra, amit irányítani tudsz!
Az egyik legnagyobb célkitűzési hiba az, ha olyan célokat tűzöl ki, amelyek megvalósítása nagyobb részt rajtad kívül álló tényezőkön múlik. Például kitűzhetsz egy olyan célt, hogy egy bizonyos időn belül előléptetnek. Bár ez nagyszerű ambíció, végső soron nem teljesen rajtad múlik az előléptetésed időpontja - a céged körülményei vagy a főnököd döntései befolyásolhatják az eredményt.
Ahelyett, hogy arra fókuszálnál, mik azok a tényezők és körülmények, amelyeket nem tudsz befolyásolni, összpontosíts olyan célokra vagy feladatokra, amelyek valóban az erőfeszítéseidtől és a tetteidtől függnek. Célul tűzheted ki például, hogy szakmai továbbképzések elvégzésével vagy a munkateljesítményed mérőszámainak növelésével fejleszted a képességeidet. Ha arra koncentrálsz, ami az irányításod alatt áll, nagyobb motivációt fogsz érezni a cselekvésre és a külső körülményektől függetlenül megmaradhat a lendületed is.
Igazítsd a céljaidat az értékeidhez!
A motiváció gyakran elhalványul, ha a céljaid nincsenek összhangban az alapvető értékrendszereddel. Ha például azt tűzöd ki célul, hogy menedzser akarsz lenni, de az igazi szenvedélyed a kreatív munkával kapcsolatos, nehezen találhatod meg a sikerhez szükséges lendületet.
Ha a céljaid nem igazodnak ahhoz, ami igazán érdekel, nehéz hosszú távon motiváltnak maradni. Mielőtt kitűzöl egy célt, kérdezd meg magadtól: Ez a cél valóban tükrözi az értékeimet és a valódi vágyaimat, azt, ami igazán számít nekem? Ha a válaszod igen, akkor nagyobb valószínűséggel maradsz motivált, mert a célod mélyen kapcsolódik az önazonosságodhoz.
Ha a céljaidat összehangolod az alapvető meggyőződéseiddel és értékeiddel, az megadja azt a belső hajtóerőt, amelyre szükséged van ahhoz, hogy kitarts a kihívásokon ellenére is.
Kerüld el a perfekcionizmust! Fogadd el a tökéletlenséget!
Az egyik legnagyobb motivációgyilkos a perfekcionizmus. Amikor elvárod, hogy minden tökéletesen menjen, legyen szó a munkádról vagy a magánéletedről, akkor a biztos frusztrációra készíted fel magad. A hibák és a kudarcok minden folyamat részét képezik, és ha lehetetlen elvárásokat támasztasz magaddal és / vagy másokkal szemben, akkor könnyedén feladhatod, ha a dolgok nem pontosan úgy alakulnak, ahogyan eltervezted.
Ahelyett, hogy a tökéletességre törekednél, fókuszálj inkább a haladásra és a cselekvésre. Sokkal hatékonyabb, ha következetesen dolgozol a céljaidon, még akkor is, ha a haladás nem tökéletes, mintha megrekednél a tökéletes pillanatra vagy az ideális körülményekre várva. Ünnepeld meg a kis győzelmeket, és ne feledd, hogy a folyamatos, tökéletlen fejlődés sokkal messzebbre vihet, mint a tökéletességre való várakozás.
Rendszeresen kövesd nyomon a haladásodat!
A motiváció gyakran csökken, amikor úgy érzed, hogy nem haladsz előre. Ez az a pont, ahol a nyomon követés és a reflexió döntő fontosságúvá válik. Határozz meg mérőszámokat és vezess naplót, ellenőrzőlistát vagy táblázatot a fejlődésed nyomon követésére. Ez segít látni, milyen messzire jutottál, mit tettél meg vagy mit nem tettél meg egy adott időszak alatt és emlékeztet arra, hogy minden egyes lépés értékes.
Az önreflexió szintén kulcsfontosságú. Minden hét vagy hónap végén szánj pár percet arra, hogy értékeld a befektetett erőfeszítéseidet. Elérted a minicéljaidat? Ha nem, mi tartott vissza? Mi az, ami működött? Mi az, amit érdemes lehet másképp csinálnod? Az előrehaladás áttekintésével módosíthatod a stratégiáidat, elismerheted az elért eredményeidet és megújíthatod a motivációdat is.
Légy rugalmas és szükség szerint módosíts a céljaidon!
Te is azok közé tartozol, akik végső kudarcnak tekintik azt, ha módosítaniuk kell a céljaikon? Emlékeztesd magadat arra, hogy az élet kiszámíthatatlan események sorozata, és néha szükség lehet arra, hogy módosítsd valamin. Ez nem azt jelenti, hogy kudarcot vallottál - csak azt, hogy alkalmazkodsz a változó körülményekhez.
A célok merev megközelítése kiégéshez is vezethet, különösen akkor, ha váratlan kihívások merülnek fel és továbbra is ugyanazokhoz a merev elképzelésekhez ragaszkodsz. Légy hajlandó módosítani a céljadon, ha szükséges. Ha az eredeti terved nem működik, nyugodtan változtass rajta, vagy állíts fel új mérföldkövet. A rugalmasság segít fenntartani a lendületet anélkül, hogy a kudarcok elkeserítenének.
Alkalmazd a Goldilocks alapelvet!
A Goldilocks-szabály szerint az ember akkor éli meg a motivációja csúcsát, amikor olyan feladatokon dolgozik, amelyek nem túl könnyűek, de nem is túl nehezek, hanem „éppen megfelelőek”. Csikszentmihályi Mihály pszichológus flow-élménnyel kapcsolatos kutatásai rávilágítanak arra, hogy az emberek akkor a leghatékonyabbak és legeredményesebbek, valamint a legelkötelezettebbek is, ha olyan feladatokon dolgoznak, amelyek kihívást jelentenek számukra, de nem annyira, hogy túlterheltnek érezzék magukat közben.
A Goldilocks-alapelv alkalmazásához biztosítsd, hogy a céljaid elég nagy kihívást jelentsenek ahhoz, hogy lekössék a figyelmedet, de ne legyenek olyan nehezek sem, hogy frusztrációt okozzanak. Ha nem haladsz előre, akkor a feladat túl könnyű lehet, vagy ha túl stresszesnek érzed magad, akkor túl nehéz lehet. Ennek megfelelően igazíts a célodon, hogy megtaláld azt az „éppen megfelelő” zónát, ahol egyszerre vagy képes teljesíteni és motiváltnak is lenni.
Célkitűzés-és megvalósítás egy folyamat és nem egy egyszeri, különálló esemény
A célok kitűzése hatékony eszköz a személyes és szakmai fejlődéshez, de fontos, hogy elkerüljük a gyakori buktatókat, amelyek frusztrációhoz vezethetnek. Ha olyan konkrét, elérhető és határidőhöz kötött célokat tűzöl ki, amelyek összhangban vannak az értékeiddel, akkor is motivált maradhatsz, amikor a dolgok nehezebbre fordulnak. Ne feledd, hogy a célok kitűzése egy folyamat, nem pedig egy egyszeri esemény és minden egyes apró lépés közelebb visz a sikerhez.