7 agilis módszer, hogy megállíthatatlan legyél 2024-ben

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az új évben is folytatjuk Karrier Kedd sorozatunkat, amelynek aktuális témaköre jelenleg az, hogyan válhatsz igazán eredményessé és hatékonnyá. Ebben a cikkben most a hatékonyság olyan transzformatív és innovatív megközelítését mutatom be, amelynek alkalmazása megsokszorozhatja az eredményességed a vállalkozásodban és a munkahelyeden egyaránt. Ezt az új megközelítést agilitásnak nevezik.

7 agilis módszer, hogy megállíthatatlan legyél 2024-ben
Fotó: Getty images/Glamour

Talán már te is hallottál az agilis módszertanokról a szoftverfejlesztés vagy a gyártás kontextusában, de függetlenül attól, hol dolgozol és milyen munkakörben, az agilis alapelvek valamennyi területen és iparágban alkalmazhatóak, és erőteljes lökést adhatnak a hatékonyságodhoz és az eredményességedhez.

Mi is az agilitás?

Az agilitás üzleti szempontból azt jelenti, hogy egy szervezet proaktív, hatékony és a munkavállalók rugalmasan tudnak reagálni a váratlan változásokra is. Az agilis vállalkozások jól kezelik a kockázatokat, innovatívak és ezért kiváló eredményeket érhetnek el. Számos agilis módszertan létezik, melynek gyökere a japán gyártási gyakorlatokból származik, de az agilis alapelveket te is könnyedén be tudod építeni a mindennapjaidba - íme néhány eszköz!

Légy rugalmas!

A rugalmasság az agilitás egyik fő aspektusa. A gyorsan változó üzleti környezetben a rugalmasság képessége és gyakorlása elengedhetetlen egyéni, csapat és szervezeti szinten egyaránt. Ahelyett, hogy mereven ragaszkodnál egy előre meghatározott tervhez, az agilitás arra bátorít, hogy fogadd el, hogy a dolgok ritkán zajlanak steril környezetben, ezért bármikor bekövetkezhet egy váratlan fordulópont. Ha egy rugalmasabb megközelítéssel állsz hozzá a feladataidhoz, nyitottabban tudod fogadni a kihívásokat, úgy, hogy azokat izgalmas lehetőségeknek tekintheted a fejlődésre. Sosem tudhatod ugyanis, hogy egy látszólag nehézségnek tűnő szituáció milyen karrierlehetőségeket rejthet számodra. A rugalmas hozzáállás következtében sokkal ellenállóbb leszel a világ bizonytalanságaival szemben, amely elengedhetetlen a mai változékony üzleti környezetben.

Gondolkodj sprintekben!

Ahogy említettem, számos agilis módszertan létezik. Az egyik legismertebb a SCRUM módszertan, amelyben a munkafolyamatokat lebontják kisebb egységekre, úgynevezett sprintekre. Nem kell szoftverfejlesztéssel foglalkoznod ahhoz, hogy beépítsd a sprinteket a saját munkádba, vagy akár a teljes csapatodat bevond ebbe az új megközelítésbe. A sprint általában egy kéthetes időszakot jelöl, de semmiképpen sem több három hétnél. Ez az az időtartam ugyanis, amit még viszonylag könnyedén előre tudunk látni, és meg is tudjuk tervezni.

Sokkal boldogabb lesz számodra 2024, ha figyelsz erre az egy dologra

Sokkal boldogabb lesz számodra 2024, ha figyelsz erre az egy dologra

Egy sprintben minden csapattag meghatározza, hogy melyek azok a feladatok, amelyeket ez idő alatt teljesíteni fog, és ezt egy hétindító vagy sprintet indító megbeszélés során meg is osztja a csapattagjaival. A sprintet elindító értekezlet alatt arra is sor kerül, hogy segítséget kérjetek egymástól, ha ez meggyorsíthatja a folyamatokat. A sprint tervezés során minden feljegyzésre kerül, így nem felejtődnek el a legfontosabb teendők. Alkalmazd te is a sprintes berendezkedést, és vezesd a haladásodat és az eredményeidet kéthetes időszakokban! Ha pedig megteheted, csináljátok együtt és vond be a csapattársaidat is! Próbáld ki ezt az eszközt és figyeld meg, mennyire növeli majd a hatékonyságodat!

  1. Bontsd kisebb részekre a nagy célokat! Az agilis módszertanokban gyakran kis részekre bontjuk a nagy projekteket. Határozd meg a hosszútávú karriercéljaidat, és bontsd le azokat kisebb, áttekinthető, konkrét és elérhető mérföldkövekre. Ahelyett, hogy túlterheltnek éreznéd magad, mert számos projekt vagy cél nehezedik a válladra, fókuszálj arra, amit az adott napon vagy héten vagy hónapban tervezel megvalósítani. Ünnepeld meg a kisebb győzelmeidet és sikereidet, és figyeld meg, ahogyan szárnyalni fog a motivációd és a magabiztosságod.
  2. Építs ki együttműködéseket! Az agilis módszerekben a legfontosabb egységek sokszor nem is az egyének, hanem a csapatok, ezért egy együttműködő nézőpont bátorírása növeli az eredményességet. Keresd a lehetőségeket arra, hogyan tudsz együttműködni a kollégáiddal, hogyan tudjátok a kreatív ötleteiteket megosztani és egy olyan támogató, társas hálózatot kialakítani, ami megkönnyítheti a mindennapi feladatok elvégzését. Az együttműködő hozzáállás nem csak a nézőpontodat tágíthatja, de a pozitív munkahelyi környezetet is teremt, ami szintén előmozdíthatja a karrieredet.
  3. Legyen a fontossági listád élén a folyamatos fejlesztés! Az agilis szemléletben különösen fontos a folyamatos fejlődés és a folyamatok tökéletesítése. Maradj kíváncsi és köteleződj el a tanulás és jobbítás mellett! Járj nyitott szemmel a mindennapokban, és figyeld meg, hol vannak az elakadások a saját munkafolyamataidban vagy a csapatodéban, de akár az egész szervezet működésében is. Azonosítsd be azokat a helyzeteket vagy lépéseket, amelyeknek a módosításával sokkal gördülékenyebbé válhatna a munka. Járj el workshop-okra, webináriumokra, konferenciákra, ahol találkozhatsz iparági szakértőkkel és tanulhatsz a legjobb gyakorlatokból. Keress magadnak egy mentort vagy coachot, aki támogathat a karriered során. Azáltal, hogy elköteleződsz a folyamatos fejlődés és jobbítás mellett, figyelni fogod az iparági trendeket és felbecsülhetetlen tagja leszel a vállalatodnak.
  4. Keresd az azonnali visszajelzéseket! Az agilitásban elengedhetetlen a lehetőség szerint azonnali visszajelzések biztosítása, ezáltal folyamatosan nyomon tudod követni a teljesítményedet, és nem csupán a féléves vagy éves teljesítmény-értékelések folyamán szembesülsz azzal, hogy haladtál. Határozz meg olyan mutatókat vagy mérőszámokat, amelyekkel nyomon tudod követni az eredményességedet. Ha nem tudod, mi lenne a legmegfelelőbb tényező vagy mutatószám, amit mérhetnél, konzultálj a szakmai vezetőddel vagy a feletteseddel, hogy mik a legfontosabb értékek, amelyekre igazán érdemes odafigyelned, és megbeszélhetitek azt is, hogyan tudod ezt te is nyomon követni a legjobb eredmények érdekében. Kérj visszajelzéseket a munkatársaidtól vagy a csapattársaidtól is. Az építő visszajelzések rendkívül fontos betekintést nyújthatnak az erősségeiddel és a fejlesztendő területekkel kapcsolatban, így tűpontosan arra tudsz majd fókuszálni, hogy valóban kihozd magadból a maximumot.
  5. Az agilitásban meghatározó szempont az időgazdálkodás is. A SCRUM-ban például van egy Stand Up-nak nevezetti napindító értekezlet, ami maximum 15-20 percet vesz igénybe, a létszámtól függően. A Stand Up lényege, ahogyan a nevében is szerepel, az, hogy a meetingen résztvevők végig állva maradnak azért, hogy ne húzódjon el a megbeszélés feleslegesen az időben. A Stand Up során a résztvevők körben állnak és mindenki válaszol olyan kérdésekre, miszerint mit csinált tegnap, mivel fog aznap foglalkozni, és van-e szüksége bárkitől is bármilyen segítségre ahhoz, hogy elvégezze a napi feladatait. A Stand Up lehetővé teszi, hogy sok időt megspóroljatok a feleslegesen elhúzódó értekezleteken. Gondolkodj el azon te is, hogyan tudnád ezzel a te csapatod vagy a munkád hatékonyságát elősegíteni.

A fent felsorolt hét eszköz csupán néhány példa a számtalan agilis módszer közül, ami még létezik, de azáltal is sokat tehetsz az eredményesség és a hatékonyság érdekében, ha csak egy-kettőt beépítesz a munkahelyi működésedbe.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)