A kiegyensúlyozott emberek 12 szokása, ami alapjaiban változtatja meg az életedet
A stresszkezelés azért is meghatározó kérdés valamennyiünk számára, mivel éppen az ellenkezőjére vágyunk, vagyis a nyugalom megteremtésére a mindennapjainkban. A nyugalom megőrzése tehát egy fontos készség, amely pozitívan befolyásolhatja jól-létünket, a mentális egészségedtől egészen a szakmai sikerekig.
Ezeket láttad már?
A rohanó világban, amelyben élünk, a nyugalmunk megőrzése a nyomás és a sürgetettség ellenére, valódi érték. Ebben a cikkben megosztok néhány olyan szokást, amelyeknek kialakítása hozzájárulhat a nyugalom megőrzéséhez vagy annak megteremtéséhez.
Tudatos légzés, ami aranyat ér
A nyugodt személyek gyakran sajátítanak el légzőgyakorlatokat, amelyeket napi szinten alkalmaznak. A mély, tudatos légzésgyakorlás beépítése segít szabályozni az idegrendszert, csökkenti a stresszt és elősegíti a belső béke érzését. Ha kihívást jelentő helyzetekben sánsz rá néhány pillanatot, hogy a légzésedre összpontosíts, akkor az impulzív, hirtelen reakciók helyett átgondoltabban tudsz majd reagálni a váratlan helyzetekre.
Az öngondoskodás előtérbe helyezése
A legnyugodtabb emberek bűntudat nélkül helyezik előtérbe életükben az öngondoskodást, legyen szó testmozgásról, meditációról, pihentető alvásról, naplózásról, a kedvenc zenéjük hallgatásáról, vagy akár egy tíz lépéses koreai arcápolásról, mert felismerik az önmagukkal való törődés hatását az életükre.
Fizikai és mentális jól-létük fenntartásával jobban felkészülnek arra, hogy higgadtan kezeljék az élet kihívásait. Te beazonosítottad már, mit jelent számodra az öngondoskodás? Milyen tevékenységek a részei? Mit teszel azért, hogy megteremtsd a szükséges, minőségi én-időt, és azt, hogyan építed ezt be a hetedbe?
A pozitív mentális attitűd kifejlesztése
Az optimizmus és a pozitív gondolkodás a nyugodt, derűs személyek közös vonása. Tudatosan választják a helyzetek pozitív oldalát és a kihívásokat a fejlődés lehetőségeinek tekintik. Ez a pozitív gondolkodásmód nem csak abban segíthet, hogy a nehézségek közepette is nyugodt maradj, de másokat is inspirálhat a környezetedben arra, hogy hasonló hozzáállást alakítsanak ki.
Fejlessz ki egy optimista, a megoldásokat és a lehetőségeket figyelő attitűdöt a munkahelyeden, és figyeld meg, ahogyan a munkatársaid vagy csapattársaid is pozitívabban fognak hozzáállni a nehezebb, konfliktusos helyzetekhez is. Írd össze, milyen apró, könnyen megvalósítható módosításokat teszel meg annak érdekében, hogy egy kicsit derűsebben tekints akár a munkádra, akár a magánéletedre.
Hatékony időgazdálkodás
A Karrier Kedd sorozatban már számos időgazdálkodási tippet megosztottam, ha szeretnéd jobban menedzselni az idődet. Nem csak a hatékonysághoz járul azonban hozzá egy okos időbeosztás, de ezzel sok stresszt és felesleges aggodalmat is levehetsz a válladról.
Tűzz ki reális célokat, és állíts fel fontossági sorrendet a feladataid között, így elkerülheted a túlzott elkötelezettséget és a szoros határidők okozta frusztrációt. Azzal, hogy világos tervvel rendelkezel, és megfontolod, mit vállalsz be, és mit nem egy adott hét alatt, csökkentheted a túlterheltség érzését és megőrizheted az életed feletti kontroll érzését.
A hála gyakorlása
Nem lehet eléggé kifejezni a hála jelentőségét és hatását. Ez egy olyan szokás, ami jelentősen hozzájárul a nyugalom megőrzéséhez. A nyugodt emberek rendszeresen időt szánnak arra, hogy elismerjék és értékeljék életük pozitív aspektusait. Ez a gyakorlat elősegíti az elégedettség és a rugalmasság érzését, ami megkönnyíti számukra a kihívásokkal való megbirkózást. Vezess te is hálanaplót vagy fejezd ki a háládat rendszeresen olyan formában, ami a legközelebb áll hozzád.
A rugalmasság is kulcstényező
A nyugalom gyakran akkor válik kulcsfontosságúvá, amikor váratlan változásokhoz kell alkalmazkodnod. Ahelyett, hogy ellenállnál az élet elkerülhetetlen fordulatainak, fejleszd ki magadban a rugalmasságot és a reziliencia képességét. Gondolj arra, hogy bizonyos dolgokat nem tudsz befolyásolni, a gondolataidra, az érzéseidre és a cselekedeteidre viszont van hatásod. Összpontosíts arra, hogy pozitívan alkalmazkodj az új körülményekhez.
Az aktív hallgatás fontosabb, mint hinnéd
A legnyugodtabb emberek az aktív hallgatás képességében is jeleskednek. Azzal, hogy teljes mértékben odafigyelnek a másik félre, és részt vesznek a beszélgetésekben, igyekeznek megérteni másokat, erős kapcsolatokat építenek ki, és elkerülik a felesleges konfliktusokat.
Ez az empatikus megközelítés lehetővé teszi számukra, hogy minden helyzetben átgondoltan reagáljanak. Ha legközelebb kommunikálsz valakivel, legyen az egy barátod, egy munkatársad vagy a főnököd, figyelj oda 100%-osan arra, amit a másik fél mond és arra is, milyen üzenetet szeretne átadni.
A határok kijelölése elengedhetetlen
A nyugalom megőrzéséhez fontos szempont az is, hogy ismerd és felállítsd a személyes határaidat. Ahhoz, hogy ezeket a határokat mások is tiszteletben tartsák, először neked kell tisztelned ezeket a standardokat. A nyugodt személyek megértik, hogy szükség esetén nemet kell mondaniuk, és határozottan, ám tiszteletteljesen kifejezik a határaikat.
Ez segít nekik elkerülni a kiégést és a felesleges stresszt. Te beazonosítottad már a személyes határaidat? Tudod, mi az, ami belefér, és mi az, ami nem? Amíg saját magad számára sem tudod megválaszolni ezeket a kérdéseket, mások sem fogják tudni, mikor lépnek át egy bizonyos határt.
Rendszeres reflexió
A nyugalom gyakran az önismeret eredménye. A legnyugodtabb emberek rendszeresen végeznek önelemzést és értékelik az érzelmeiket és reakcióikat. Ez az önvizsgálati gyakorlat lehetővé teszi számukra, hogy azonosítsák a viselkedésük kiváltó okait, és proaktívan kezeljék azokat. Neked van már kialakított rendszered az önvizsgálatra?
A türelem szerepe
A türelem erény, és a nyugodt emberek kifejlesztették magukban a türelmet. Akár a forgalommal, a hosszú sorban állással vagy komplexebb kihívásokkal kell szembenézniük, türelmes magatartást tanúsítanak. A türelem gyakorlása lehetővé teszi számukra, hogy nyugodtan és összeszedetten közelítsenek a helyzetekhez, és mivel így tesznek, jobb alternatívákat találnak és felelősebb döntéseket is tudnak hozni.
Tudatos technológia-használat
A digitális korban az állandó kapcsolattartás hozzájárulhat a fokozott stresszhez. A legnyugodtabb személyek úgy gyakorolják a tudatos technológia-használatot, hogy határokat szabnak maguknak, például azzal kapcsolatban, mennyi időt töltenek a képernyő előtt, és ha lehet, akkor előnyben részesítik a személyesebb interakciókat.
Tudatosan figyelnek arra is, hogy rövidebb-hosszabb szüneteket tartsanak, távol a digitális világtól. Ez a tudatos megközelítés elősegíti az egyensúlyt és a nyugalom érzését.
A hibák - és amit tanítanak
Végezetül, ahelyett, hogy a kudarcokon rágódnának, a nyugodt személyek a tanulás és a fejlődés lehetőségének tekintik a hibákat. Tisztában vannak azzal, hogy időnként mindenki hibázik, de képesek szembenézi a hibáikkal és felelősséget is vállalni értük. Elsajátítják a fejlődési gondolkodásmódot, felismerve, hogy a kudarcok az élet természetes részét képezik. A hibákhoz való pozitív hozzáállással rugalmasan és higgadtan kezelik a kihívásokat.
A nyugalom művészetének elsajátítása egy folyamatos, véget nem érő feladat, azonban ezeknek a szokásoknak beépítésével nagyon sokat tehetsz a nyugodtabb és kiteljesedettebb mindennapokért. Válassz ki a fenti gyakorlatok közül egyet, és fokozatosan építsd be a mindennapi rutinodba. Látni fogod, hogy a fenti szempontok pozitívan befolyásolják majd mind a személyes, mind a szakmai szférádat.