Ha 12-ből igaz rád 9, nagyon magas az érzelmi intelligenciád

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az érzelmi intelligencia a személyes és a professzionális siker elengedhetetlen feltételévé vált és jelentősége egyre inkább felerősödik. Szervezetpszichológusként megtapasztaltam az érzelmi intelligencia átalakító erejét egyéni és csapatszinten egyaránt.

Az érzelmi intelligencia fejleszthető, bárhol is tartasz most, tudatos énmunkával lehetsz több és értékesebb
Az érzelmi intelligencia fejleszthető, bárhol is tartasz most, tudatos énmunkával lehetsz több és értékesebb
Fotó: Profimedia

Ebben a cikkben az érzelmi intelligencia megértéséhez adok egy útmutatót, megismerkedve annak négy komponensével és gyakorlatias stratégiákat is megosztok, ha szeretnéd fejleszteni ezt az esszenciális és elengedhetetlen készségtárat. Persze az is lehet, hogy már kialakítottad őket - ebben az esetben csak ellenőrizd, hányat pipálhatsz ki a listáról, és miben kell még esetleg erősítened.

Az első kategória: Az öntudatosság

Az öntudatosság az érzelmi intelligencia alapja, ami magában foglalja a saját érzéseid, erősségeid, gyengeségeid, gondolati mintázataid felismerését, megértését, valamint azt is, hogy mindezek hogyan befolyásolják a gondolataidat és a cselekedeteidet. Számos lehetőséged van arra, hogy fejleszd az öntudatosságodat, például a naplózás vagy a visszajelzések kérése a megbízható társaktól.

Ha időt fordítasz az önreflexióra, vagyis önmagad megfigyelésére, ez lehetővé teszi számodra, hogy beazonosítsd a gondolati, érzelmi és viselkedési mintázataidat, ezzel kikövezve az utat a tudatosabb, bölcsebb döntéshozatal irányában. Íme néhány módszer, hogyan fejlesztheted:

  1. Mindfulness gyakorlatok: Próbáld ki és építsd be a mindennapjaidba a mindfulness vagy meditációs gyakorlatokat, amelyeknek számtalan módja és formája létezik.
  2. Naplózás: Vezess naplót a gondolataidról, az érzéseidről és a reakcióidról különböző helyzetekben. A rendszeres naplózás hasznos betekintést nyújthat a viselkedési mintázataidba, és ezáltal észrevehetsz olyan összefüggéseket, amelyeket eddig szem elől tévesztettél.
  3. Visszajelzések kérése: Aktívan keresd az építő visszajelzéseket a munkatársaidtól, a barátaidtól vagy a mentoraidtól annak érdekében, hogy külső szemszögből is láthasd az erősségeidet illetve azokat a területeket, ahol érdemes fejlődnöd vagy változtatnod.

Mítosz, hogy 21 nap alatt ki tudsz alakítani egy új szokást, valójában ennyire időre van szükséged hozzá

Mítosz, hogy 21 nap alatt ki tudsz alakítani egy új szokást, valójában ennyire időre van szükséged hozzá

Második kategória: Önkontroll, önszabályozás

Az önkontroll az a képesség, hogy hatékonyan és eredményesen tudod irányítani az érzéseidet. Ez magában foglalja azt is, hogy nyugodt tudsz maradni nyomás alatt, képes vagy alkalmazkodni a változáshoz és egy pozitív attitűdöt tudsz fenntartani.

Az önkontroll fejlesztéséhez fontos, hogy beazonosítsd azokat a kiváltó okokat, vagyis azokat a nyomógombjaidat, amik negatív érzelmekhez és reakciókhoz vezethetnek. Ezután olyan stratégiákat alakítasz ki, amelyekkel kezelni tudod ezeket az érzelmeket és helyzeteket.

Ilyen technikák lehetnek a légzőgyakorlatok, rövid szünetek tartása, a negatív gondolataid átkeretezése, melyek mind segíthetnek abban, hogy kontrolláld az érzéseidet a kihívást jelentő helyzetekben. Jöhet néhány módszer, hogy gyakorolj?

  1. Stressz menedzsment: Sajátíts el streszcsökkentő technikákat, mint a progresszív izom relaxáció, az időgazdálkodást vagy azt, hogyan küzdj meg hatékonyan a nyomással.
  2. Érzelmi rugalmasság: Gyakorold az alkalmazkodást a változó körülményekhez azáltal, hogy tudatosan átfogalmazod a negatív gondolataidat és a problémák helyett megoldásokat keresel.
  3. Állj meg és reflektálj! Mielőtt impulzívan és hirtelen reagálnál egy helyzetre, állj meg egy pillanatra, és reflektálj az érzéseidre. Ez azt jelenti, hogy mielőtt azonnal reagálnál a helyzetre, előtte megfigyeled, milyen érzéseid vannak abban a szituációban. Ez a rövid megszakítás megelőzheti a hirtelen döntéseket, amit a felfokozott érzelmeid okozhatnak, válthatnak ki.

13 dolog, ami csak a mentálisan erős emberekre jellemző

13 dolog, ami csak a mentálisan erős emberekre jellemző

Harmadik kategória: Társas tudatosság

A társas tudatosság kategóriája azt jelenti, hogy a saját érzéseid mellett felismered és beazonosítod másokét is. Ide tartozik az empátia, vagyis az a képesség, hogy meg tudod érteni és osztozni tudsz mások érzéseiben.

A társas tudatosság fejlesztése magában foglalja az aktív hallgatást, a non-verbális jelekre való odafigyelést és az eltérő nézőpontokra való nyitottságot és elfogadást is. Ha gyakorolnád ezt a kategóriát, íme néhány technika:

  1. Aktív hallgatás: Gyakorold az aktív hallgatást azáltal, hogy teljes figyelmedet a másikra fordítod, fenntartod a szemkontaktust és érvényesíted (vagyis elfogadod és elismered) a másik fél érzéseit.
  2. Non-verbális kommunikáció: Figyelj a non-verbális jelekre, vagyis a testbeszédre, a mimikára, a hanghordozásra, hogy mélyebben megértsd a másik fél érzelmeit és szándékait.
  3. Empátia-gyakorlatok: Képzeld magad a másik helyzetébe azáltal, hogy az ő nézőpontjából is megfigyeled a történéseket. Elképzelheted, milyen érzéseket élhet át a másik fél, nyitott végű kérdéseket is feltehetsz, hogy kifejezd az őszinte érdeklődésedet a másik fél gondolatai, érzései iránt.

Személyiségteszt: most kiderül, mennyire pozitív az életszemléleted

Személyiségteszt: most kiderül, mennyire pozitív az életszemléleted

Negyedik kategória: A kapcsolatok menedzselése

Az emberi kapcsolatok kezelése abban mutatkozik meg, hogy képes vagy navigálni a komplex társas helyzetekben és pozitív kapcsolatokat kiépíteni. Ide tartozik a hatékony, asszertív kommunikáció képessége, a konfliktusok kezelése és az együttműködés képessége is.

Azok a személyek, akik erős szociális képességekkel rendelkeznek pozitív és harmonikus környezetet tudnak kiépíteni a csapaton belül és megerősíthetik az elégedettséget és az eredményességet is. Jöhet pár módszer, hogy jobb legyél benne?

  1. Hatékony kommunikáció: Kommunikálj tisztán és egyértelműen, biztosítva azt, hogy az üzeneteidet megértsék és értékeljék.
  2. Konfliktuskezelés: Sajátítsd el az építő konfliktus-kezelési technikákat, mint az aktív hallgatást, a közös nevező megtalálását és a win-win helyzetek megteremtését.
  3. Csapatépítés: Az üzleti környezetben elengedhetetlen képesség a csapatépítés. Ismerd el a munkatársaid vagy csapattársaid erősségeit, bátorítsd őket a nyitott, transzparens kommunikációra és ünnepeljétek meg a közös eredményeket is!

A fenti rövid összefoglaló egy hasznos útmutatót kínálhat számodra azzal kapcsolatban, hogyan épül fel az érzelmi intelligencia, milyen fő pillérei vannak, és ezen belül milyen változatos eszközök állnak a rendelkezésedre ahhoz, hogy valóban kapcsolódj a saját és mások érzéseihez is, ezzel pedig gyümölcsöző kapcsolatokat építhetsz ki.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)