Ingyen pénzt kaphatsz, ráadásul karácsony előtt: szakértő segít, hogyan juthatsz hozzá

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A most érvényes szabályozás alapján jövőre akár húsz százalék körüli mértékben is emelhetik a lakossági számlavezetés díjait a bankok, amit a tranzakciós illeték megemelése miatt feltehetően meg is tesznek majd. A folyószámládhoz kapcsolódó költségeiden ugyanakkor több módon is spórolhatsz: szakértőnk most elárulja, mire érdemes figyelned.

Te mennyire vagy tudatos, ha a pénzügyeidről van szó?
Te mennyire vagy tudatos, ha a pénzügyeidről van szó?
Fotó: pixdeluxe/Getty Images

A GLAMOUR-nál mélyen hiszünk benne, hogy minden nőt megillet az anyagi biztonság és szabadság, ehhez viszont átgondolt lépésekre van szükségük. Mi ebben támogatjuk őket a BiztosDöntés.hu-val közösen indított cikksorozatunkkal, a Tudatos pénzügyekkel, hogy magabiztosan hozzanak pénzügyi döntéseket, hogy átlássák és ismerjék a lehetőségeiket.

Készülj azért az áremelésekre is!

Az év eleji időszak a lakossági bankszámlavezetés díjainál is a korrekciókról – direktebben fogalmazva az emelésekről – szól, vagyis érdemes arra készülni, hogy 2025 első felében drágulnak ezek a szolgáltatások is. A pénzügyi szolgáltatók ugyanakkor csak bizonyos keretek között emelhetik a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat: a fennálló szabályok szerint a pénzintézetek az előző évi fogyasztóiár-index (infláció) mértékével korrigálhatnak az egyes tételeken. Ebből a szempontból pedig sokkal kedvezőbb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt, hiszen akkor a 2023-as, 17,6 százalékos átlagos inflációt vehették alapul a pénzügyi szolgáltatók, jövőre viszont már az idei, várhatóan 3,8 százalék körüli fogyasztóiár-növekedés jelenti majd az áremelések mértékének felső határát.

Az infláció mellett jövőre a tranzakciós illeték megemelésének hatásaival is számolni kell a különböző pénzügyi műveletek alakulásánál. A kormány júliusban jelentette be, hogy megemeli a pénzügyi tranzakciós illetéket, és annak mértéke 2024. augusztus 1-től a nem készpénzes tranzakcióknál 0,45 százalékra, de maximum 20 ezer forintra emelkedett az addig eddig 0,3 százalékos, de maximum 10 ezer forintos mértékről, míg a készpénzt érintő tranzakcióknál a korábbi 0,6-ről 0,9 százalékra nőtt. A lakossági ügyfeleknél a kormány ugyan megtiltotta a másfélszeresére duzzadt teher áthárítását, de jövő januártól már náluk sem él a díjemelési stop.

Érdemes alaposan átnézni a kimutatást

Egyelőre nehéz megjósolni, mennyivel emelik a lakossági számlákhoz kapcsolódó díjakat a bankok, hiszen ez nagyban függ a piaci verseny intenzitásától is. Tavaly például – amikor persze még szó sem volt az illeték emeléséről – messze nem használták ki a jogszabály adta kereteket a piaci szereplők: döntő többségük tehát egyáltalán nem, vagy csak részben érvényesítette áraiban az előző évi, 17 százalék feletti infláció hatását. Azt már most nehéz elképzelni, hogy a piaci versenyre tekintettel jövőre ne emelnének legalább néhány százaléknyit a díjaikon a pénzintézetek, így érdemes mindenkinek áttekintenie a lakossági számlájához kapcsolódó költségeit.

Egyre több hitelt veszünk fel: nem lesz ebből baj? – A pénzügyi szakértő elárulja, hogyan kerülheted el a túlzott eladósodást

Egyre több hitelt veszünk fel: nem lesz ebből baj? – A pénzügyi szakértő elárulja, hogyan kerülheted el a túlzott eladósodást

Ehhez – emelte ki a szakértő – nagyon jó támpontot adhat az, a tételes összefoglaló díjkimutatás, amelyet a bankok minden év elején elküldenek az ügyfeleiknek a számlákhoz kapcsolódó díjakról. Ennek a kimutatásnak a segítségével így pontosan láthatod, milyen szolgáltatásokhoz és tranzakciókhoz kapcsolódóan mekkora költségeid merültek fel, így támpontokat is nyerhetsz ahhoz, hogy pontosan milyen területeken tudnál spórolni a banki költségeiden, és melyek azok a szolgáltatások, amikért fizetsz ugyan, de nincs is rájuk igazán szükséged.

A mobilbank és a bankkártya lehet a kulcs

Utóbbiak közül a különböző tranzakciókat visszaigazoló SMS-szolgáltatást emelte ki, amelyre a jegybanki kimutatás szerint akár évi több ezer forintot is elkölthetnek az ügyfelek. Ma már ezeket az üzeneteket könnyedén ki lehet váltani a mobilbanki felületre érkező értesítésekkel, amelyek költsége töredéke a szöveges üzenetének. Szintén több ezer forintot spórolhatsz éves szinten a papír alapú – vagyis levélben érkező – számlakivonatok, és egyéb értesítések elektronikus útra terelésével.

Szintén nagyon fontos – bár ma már alapvető – szabály, hogy minél többet használj díjmentes szolgáltatásokat: így a vásárlásaid alkalmával, amikor csak lehet, használj bankkártyát vagy mobiltárcát, a fióki műveletek helyett pedig használj elektronikus csatornát. Utóbbira klasszikus példa az ATM-nél történő készpénzfizetés, amelynél nem kell a pénztári tranzakciók után felszámított díjjal számolni.

A mobilbanki alkalmazás használatával pedig szeptember eleje óta új fizetési megoldásokat is használhatsz: az átutalás alapú Qvik fizetés használatával szintén díjmentesen és gyorsan végezhetsz fizetési tranzakciókat. Az átutalásoknál pedig sokat spórolhatsz a költségeiden a 2024. április 1. óta elérhető, a kedvezményezett által indított fizetési kérelemmel indított azonnali átutalással, amelyet egyébként tranzakciós illeték sem terhel.

Bankváltás pénzzel járhat!

A bankok között érthetően nagyon éles a verseny a lakossági számlavezető ügyfelekért, így ha valamilyen okból most állsz új szolgáltató kiválasztása előtt, igen gazdag választékból válogathatsz. Mielőtt meghoznád a döntést, elsősorban azt próbáld meghatározni, hogy egy átlagos hónapban milyen tranzakciókat végzel: vagyis hány rendszeres és eseti átutalást indítasz, használsz-e mobilbankot, mekkora számlaforgalmat bonyolítasz. Ha mindezt átgondoltad, érdemes az interneten található bankszámla kalkulátorokban is feltérképezned a kínálatot. A legtöbb banknál természetesen a lakossági bankszámlákhoz kapcsolódóan is futnak akciók, ám ezeknek a feltételeit érdemes alaposan áttanulmányozni a végső döntés meghozatala előtt. Ráadásul ma már a legtöbb banknál lehet online számlanyitási folyamatban szelfivel vagy videóval számlacsomagot nyitni.

Ami az előbbieket illeti, most több bank is kínál egyszeri jóváírást a frissen nyitott lakossági számlákhoz, de akadnak példák a díjmentes számlavezetésre, vagy az első évben elengedett kártyadíjakra is.

Meglepődsz majd, mennyi minden látszik a pénzköltéseidből a banki mobilappodban

Meglepődsz majd, mennyi minden látszik a pénzköltéseidből a banki mobilappodban

A CIB Bank ECO számlacsomagjánál például 0 forintos számlavezetési díj is járhat, ha teljesíted a meghatározott feltételeket, és az első évben elengedik a bankkártya éves díját is.

Az Erste számlacsomagoknál 40 ezer forintos díjkedvezmény járhat, ha online bankszámla nyitás útján, vagy ugyan igénybe véve a fióki ügyintéző segítségét, de a George applikáció felületén keresztül nyitsz számlát. A kedvezményhez bankkártyát is szükséges igényelned, és a nyitástól számított következő hónap végéig aktiválnod is kell. Szintén feltétel, hogy a bankszámládat legalább egy hónapig ne módosítsd, és vállalj két év hűségidőt is.

A K&H-nál szintén 40 ezer forintos jóváírás járhat az új számla nyitása után, ha teljesülnek a feltételek – például legalább 150 ezer forint érkezik a számládra.

Így spórolhatsz az orvosi ellátáson, méghozzá nem is keveset

Így spórolhatsz az orvosi ellátáson, méghozzá nem is keveset

A MagNet Banknál a Házhozszámla nevű konstrukciót ajánlják az internetes szolgáltatásokat aktívan használó ügyfeleknek. A videóbankon keresztül megnyitható számlánál egyedi elem, hogy a számlavezetési díj becsületkasszás, azaz annyi, amennyit te gondolsz. A számlacsomagban díjmentes a NetBankon vagy MobilBankon megadott havi első kettő bankon belüli idegen számlára történő átutalás maximum 100 ezer forintig, és a havi első kettő más banknál vezetett számlára történő átutalás is maximum 100 ezer forintig. Szintén díjmentes valamennyi csoportos beszedési megbízás teljesítése.

Az MBH Bank Extra Számlacsomagjánál 0 forint a havi számlavezetési díj, ha legalább havi 600 ezer forint jóváírás érkezik a számládra.

Az OTP Banknál most 30 ezer forint jóváírás is érkezhet az újonnan nyitott lakossági számládra, ha igényled a rendszeres megtakarításra szolgáló Persely funkciót is.

Nincs szükség bankkártyára, hogy pénzhez juss!

Nincs szükség bankkártyára, hogy pénzhez juss!

A Raiffeisen Banknál 50 ezer forintos jóváírás is járhat a Díjnyertes névre keresztelt számlánál, amelyhez – egyebek mellett – egy éves hűségidőt is vállalni kell.

Az UniCredit Bank Mobil Aktív Plusz és Ikon Plusz nevű csomagjainál most akár 35 ezer forint jóváírás is járhat a számlanyitás mellé, úgy, hogy közben fél éven keresztül a bank jóváírja a havi számlavezetési díjat is. Emellett a mobilalkalmazáson keresztül indított utalások is díjmentesek, és – akciós jelleggel – 0 forint a betéti kártya éves díja is. A 35 ezer forintos jóváírás feltétele ugyanakkor, hogy igényelj és aktiválj betéti kártyát is a számlához kapcsolódóan, legyen banki mobilaklamazásod, és a havi jóváírás mértéke is érje el a Mobil Aktív Plusz csomagnál a 300 ezer, az Ikon Plusznál pedig a 400 ezer forintot.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Napi horoszkóp: A Kos különleges ismeretségre tehet szert, a Halak munkahelyi problémába ütközhet - november 21.

Napi horoszkóp: A Kos különleges ismeretségre tehet szert, a Halak munkahelyi problémába ütközhet - november 21.

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)