Az 5 legfontosabb szempont, amire figyelj oda a tökéletes futócipő vásárlásakor
A futás az egyik legegyszerűbb sport, hiszen az elhatározáson és a kitartáson kívül nincs szükség semmilyen különleges eszközre vagy felszerelésre, csupán egy pár jó futócipőre. Ráadásul a tavasz beköszöntével nincs is jobb alkalom arra, hogy belevágj, a közelgő GLAMOUR-napok pedig épp kapóra is jönnek, így érdemes kihasználnod a lehetőséget, és kedvező áron beszerezheted a kiszemelt modellt! Nézzük, milyen szempontokat vegyél mindenképp figyelembe, amikor futócipőt vásárolsz!
Ezeket láttad már?
Akár kezdő, akár rutinos futó vagy, egy dologban biztos lehetsz: a jó futócipő nélkülözhetetlen, hogy élvezetes legyen számodra a sportolás. Az, hogy kinek mitől lesz jó egy futócipő, teljesen egyénfüggő, de vannak olyan alapvető tudnivalók, amikre mindenképp érdemes figyelned, amikor futócipőt választasz magadnak.
Kezdőként is? Kezdőként is!
Joggal teheted fel a kérdést a túlárazott darabok láttán, hogy akkor is érdemes több tízezer forintot kiadnod egy futócipőre, ha mondjuk hetente kétszer fél órán át rovod a kilométereket, és akkor is inkább tempós gyaloglás és lassú kocogás váltja egymást a blokkokban? Nos, igen, mivel kezdőként - pláne, ha tegyük fel, túlsúly mellett kezdted a sportot űzni - is leselkednek rád sérülésveszélyek, melyek a sport természetes velejárói, ám érdemes ezeket megelőzni.
Egy futásra tervezett, és arra alkalmas cipő pedig garantáltan megvédi az ízületeket, az izmokat, és a szalagokat. Tehát ne becsüld alá a futó tudásodat, akkor is megérdemled azt a futócipőt, ha még csak most kezdesz barátkozni a sporttal. Sőt, különösen most szolgálsz rá arra, hogy befektess az új hobbidba, ami remélhetőleg sok boldog kilométerben fog idővel kiteljesedni.
Íme az 5 legfontosabb szempont!
- Belső talphossz: a hétköznapokon viselt utcai cipőidtől minimum fél, de akár egy teljes számmal is érdemes nagyobb méretet választanod.
- Talpmintázat: ez végtelenül egyszerű, azt vedd figyelembe, hogy leggyakrabban milyen talajon futsz: ha futópadon, a városi utcákon vagy atlétika pályára jársz, akkor aszfaltcipőt, ha erdei ösvényeken, túraútvonalakon gyűjtöd a kilométereket, akkor pedig terepfutó cipőt válassz!
- Lábfej szélesség: a legtöbb gyártó már körültekintően készít bizonyos modelleket a szélesebb lábfejjel megáldott sportolók számára. Ezekre általában „WIDE” jelölést használnak, de a szaküzletek eladói mindig segítenek, hogy megtaláld a számodra megfelelő típust és tökéletes méretet.
- Párnázottság: a felhasználás függvényében válassz párnázott vagy keményebb talpú cipőt. Akik gyakran, sokat és hosszabb távokat futnak, sokszor a puha kialakítású cipőket részesítik előnyben. Ezekről azt kell tudni, hogy általában nehezebbek, hiszen kialakításuk által arra készültek, hogy elnyeljék a futás közben érkező becsapódásokat, és levegyék a terhelést az ízületekről. A versenycipők velük ellentétben viszont sokszor pehelykönnyűek, varrásmentes felsőrésszel készülnek, talpuk pedig gyakran keményebb habanyagból áll. A mindennapos edzésekre azonban nem javasolják ezeket a futócipőket 2a szakemberek.
- Sarokmagasság: futó szakszóval ezt dropnak nevezik, ez jelenti a milliméterben vett különbséget a futócipő talpának elülső és hátsó vége között. Ez nagyon egyéni, hogy kinek mit kedvel a lábfeje, van, akik a magasabb dropos cipőket részesítik előnyben, míg sokan választanak úgynevezett minimál talpú cipőt a gyorsabb tempó reményében. Ezért is érdemes felpróbálnod, hogy számodra mi lesz a kényelmes. A szaküzletekben lehetőség van akár futópadon vagy futófolyosón is próbára tenni a cipőt, ezt a lehetőséget mindenképp használd ki!
A futócipő márpedig futásra való
Végül pedig egy alapszabályt tarts be mindenképp! Hiába gyönyörködsz a legújabb szerzeményedben, és legszívesebben le sem vennéd a lábadról egész nap, a futócipőt csak és kizárólag futásra használd. A benne töltött idő, főleg az állás és a gyaloglás ugyanis épp úgy igénybe veszik a talprétegben lévő habanyagot, mint amikor futsz benne.
A szakértők szerint egy futócipő általános életkora nagyságrendileg 1000 futott kilométerben mérhető. Ez az az ökölszabály, amire a gyártók és a szakértők esküsznek, figyelembe véve a hobbisportolók felhasználási szokásait. Gondolj arra, hogy 60 perc állás használat szempontjából egyenértékű 10 kilométer teljesítésével, tehát kíméld meg a pénztárcádat a felesleges kiadásoktól, és a hőn áhított futócipőt bátran viseld gyakran, de akkor fuss benne!