Szakértők szerint a szülés kimerítő fizikai munka; kell hozzá a kismama ereje, állóképessége és testtudata
Anyává válni testi és lelki változások sorával jár. Mindezekre általában nem készítenek fel egységesen minket, innen-onnan összeszedegetett információmorzsákból áll össze az általában hiányos tudás. Pedig szakemberek szerint fontos és lehetséges lenne, hogy előre felkészüljünk mindarra, ami vár ránk.
Ezeket láttad már?
A szülővé válásra nem készítenek fel az iskolában, és még egy gondoskodó, odafigyelő családban sem fordítanak általában túl nagy gondot arra, hogy a serdülőkkel arról beszélgessenek, milyen kihívások várnak rájuk, ha gyereket vállalnak. Persze jó esetben a minta nevel, és az elmúlt években azért az is megfigyelhető, hogy a fiatalok egyre többet mernek kérdezni, a szülők pedig egyre nyíltabban válaszolnak.
Ugyanakkor a szülés, a terhesség, a gyerekágy körüli időszak még mindig nagyon sok nőt és családot ér felkészületlenül. Pedig, ahogyan Zágoni Bettina perinatális szaktanácsadó is hangsúlyozza:
A gyerekvállalás biológiai, pszichológiai és társadalmi szempontból is jelentős esemény.
Az edukációban, a felkészítésben nagyon hasznos segítséget adhat a perinatális szaktanácsadó, aki a fogantatástól a gyermek hároméves koráig látja el hasznos tanácsokkal a szülőket és környezetüket. „Holisztikus, rendszerszemléletű a megközelítésünk, fő feladatunk a gyermekvárás normatív krízisének testre, lélekre, párkapcsolatra, környezetre gyakorolt hatásának ismertetése, a nők, családok igény szerinti és egyedi kísérése” – mondja a szakértő.
Zágoni Bettina hozzáteszi, hogy ez a gyakorlatban leginkább úgy valósul meg, hogy egyéni történeteikben, megküzdéseikben, kérdéseikben, nehézségeikben támogatják a fogantatás előtt álló vagy várandós nőket, anyákat, párokat, családokat és szűkebb környezetüket. Emellett abban is segítenek, hogy a speciális vagy nehezített helyzetben lévők is eljussanak a megfelelő szakemberhez.
A test és a lélek is érkezzen meg
Bettina szerint a legnagyobb probléma jelenleg az, hogy a kellő ismeretek nélkül sok gyermeket váró nincs felkészülve arra, ami vár rá, és többek között a szülészeti rendszer korszerűtlen állapotáról, írott vagy íratlan szabályairól, hiányosságairól sincsenek ismereteik.
„Korunk egyik központi témája a nők, családok igénye a háborítatlan szülésre, az emberséges bánásmódra, a szülés-születés egyéni ritmusának és az anya-apa-gyermek egységének tiszteletben tartására. Számos kutatás bizonyítja, hogy a szülés élménye kihat a család további életére, az anya önmagával, gyermekével és párjával való kapcsolatára, és ezáltal a teljes társadalomra.
Amikor mindennek rövid- és hosszú távú hatását a saját bőrünkön tapasztaljuk, az felkészületlenül ér minket. Ha szeretnék pozitív irányba fordulni, és elmondani, hogy nagyon sokan teszünk azért, hogy ez megváltozzon, és a korszerű perinatális ismereteken és kutatásokon alapuló várandósgondozás, szüléskísérés és gyermekágyi támogatás megvalósuljon. Mert minden nő, férfi, család megérdemli, hogy kellő ismeretek és támogatás mellett hozhassa meg döntéseit.”
A torna pozitív hatásai
Régóta tudjuk, hogy a terhesség nem betegség, ezért ha bizonyos speciális körülmények nem indokolják, lehet, sőt érdemes rendszeresen sportolni várandósan is, vagyis a testünket is felkészíteni az anyaságra. Jeges Jutka kismama és baba-mama tornaoktató azt javasolja, hogy ha nem tiltott a kismamának a sport, akkor a tizenkettedik héttől kezdjék el a speciálisan várandósoknak való, gyógytornára épülő, dinamikus edzéseket.
„Az orvossal természetesen konzultálni kell, de ha nem tiltja a sportot, akkor úszni, sétálni, kismamajógázni és tornázni szabad a szülés napjáig, ha jól esik, de a test jelzéseire mindig figyelni kell. Én személy szerint viszont a nagy erőkifejtéssel, túlhevüléssel, ugrálással, rázkódással, ütközéssel járó sportokat semmiképp nem ajánlanám, nálam az tiltólistás a kismamáknál” – mondja a tornaoktató.
Jeges Jutka szerint a rendszeresen végzett torna nemcsak segít megőrizni a jó kondit, erőnlétet, fitt állapotot, illetve energiát ad a mindennapokra, de ebben a lelkileg is érzékeny időszakban pozitívan hat a kismama hangulatára, kedélyállapotára, feldobja a napot, általános jó közérzetet biztosít, segít pozitívan megélni a terhességet.
A szakember szerint a szakszerűen összeállított és megfelelően adagolt mozgásformák segítenek megelőzni vagy csökkenteni az esetleg jelentkező kellemetlen tüneteket, mint a derékfájás, nyak-, hát-, ízületi panaszok, lábdagadás, de még a fejfájás, émelygés, emésztési problémák is.
A szülés kimerítő fizikai munka, kell hozzá a kismama ereje, állóképessége, testtudata.
Erre készít fel a hetente több alkalommal végzett torna. A szülés után pedig még inkább szükség van jó kondira, mert a baba körüli teendők kimerítők, és ilyenkor általában kevés lehetőség jut a pihenésre” – mondja.
Sport szülés után
Van, akiről a szoptatás leolvasztja a kilókat, van, aki viszont ez alatt az időszak alatt is hízik. Bárhogyan is van, a rendszeres sport szülés után is fontos, és nem csak azért, hogy testsúlyunkat az ideális tartományban tartsuk. A fáradtság, kimerültség, túlhajszoltság és lehangoltság ellen is remek orvosság a sport, emellett pedig az izomtömeg fenntartása is fontos ahhoz, hogy bírjuk a tempót szülőként a gyerekünkkel.
Mielőtt elkezdünk mozogni – amelynek időpontja nagyban függ attól is, milyen módon szültünk –, mindenképpen érdemes megnézetni egy szakemberrel, történtek-e a testünkben olyan változások – például jelentősen szétnyílt-e a hasizmunk –, amelyek speciális gyakorlatokat igényelnek. Összességében elmondható, hogy eleinte kifejezetten baba-mama torna ajánlott.
Nem csak azért, mert így könnyebben beilleszthető az életünkbe a mozgás, hanem azért is, mert így biztosan olyan szakemberrel dolgozunk, aki tudja, milyen gyakorlatok végezhetők szülés után. „Szülés után fontosnak tartanám a hat hét pihenőt, megérdemli a test a türelmet. A baba ellátása és a szoptatás-éjszakázás mellett egyébként is csak fokozatosan lehet visszatérni a mozgáshoz” – mondja Jeges Jutka.
Az oktató szerint körülbelül három hónappal a szülés után már szabadon lehet mozogni, súlyzókkal, gumiszalagokkal, labdákkal, egyéb eszközökkel dolgozni. A szakember ugyanakkor a futással még kilenc hónapot várna, viszont az intimtorna fontosságát kiemelné – azzal szerinte minden nőnek fontos lenne megismerkednie.