A kismamák rémálma: a szétnyílt hasizom

2022. szeptember 16.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A várandósság, a szülés, a kisgyermek gondozása rengeteg kihívást tartogat. Az egyik legnagyobb, lelkileg meglehetősen nehezen feldolgozható az a nagyon rövid idő alatt lezajló változás, ami a nők testével történik. A has esetenként, követve a kisbaba méretét, hatalmasra nő, és ennek a nagy terjeszkedésnek egyik következménye lehet a szétnyílt hasizom. A magyar sebészek által kidolgozott újszerű műtéti technológia is segíthet ennek a problémának a hathatós megoldásában. Dr. Bor Mihály plasztikai sebész elmagyarázza az eljárás lényegét.

A szétnyílt hasizom nagyon gyakori probléma a szülés után, de szerencsére a plasztikai sebészetben van már rá megoldás
A szétnyílt hasizom nagyon gyakori probléma a szülés után, de szerencsére a plasztikai sebészetben van már rá megoldás
Fotó: Getty Images

A szétnyílt hasizom, azaz a rectus diastasis leggyakrabban várandós nőket érintő probléma. Esztétikailag okozhatja középen a has kidudorodását- vagy épp behorpadását, de nagyobb gond, hogy egészségügyi kockázattal is járhat, derék-és hátpanaszokat okozhat. A terhesség ideje alatt ahogy nő a has, a hasfal izmai megnyúlnak és eltávolodnak egymástól. Hiába egy erős szövetről van szó, a nyomás és a várandósság során termelődő hormonok hatására a hasizom elvékonyodik és fellazul. Mindez teljesen természetes, nem fáj, nem okoz panaszt. Csakhogy szülés után előfordul, hogy ez a bizonyos kötőszövet nem tudja visszanyerni korábbi méretét, állapotát.

Nem csak esztétikai probléma, hanem egészségügyi is

„A szülést követően a hasfal fokozatosan elkezd visszaalakulni, de ez számos körülménytől függ. Függ a kötőszövet állapotától, az életkortól, a testsúlytól, de még attól is, hogy hányadik terhesség, illetve hány magzat születik. A rectus diastasis nem csak esztétikai probléma, hanem egészségügyi is, mert a has előre domborodása miatt kialakul egy atípusos testtartás, ami a gerincen elváltozásokat okozhat, de megjelenhetnek emésztési zavarok is” – hívta fel a figyelmet a betegségre Dr. Bor Mihály, plasztikai sebész, aki a kezeléssel kapcsolatban elmondta, a legfontosabb a prevenció, vagyis a szétnyílt hasizom kialakulásának a megelőzése.

„Sokkal jobb megelőzni, mint megvárni a kialakulását, mert ennek a mérséklésére konzervatív eszköz nem nagyon van. Már a napi rendszerességű séta is segíthet ennek a megelőzésében, és fontos, hogy ha valaki nem veszélyeztetett terhes, akkor terhesség alatt is érdemes mozogni, tornázni. Bár a terhességet követően fokozatosan visszarendeződik a has, a végleges állapot, csak egy év múlva látható. Rectus diastasis-ról akkor beszélünk, ha a távolság a két izom között 2 cm feletti, ha ez alatt van, akkor még normálisnak tekinthető” – árulta el a plasztikai sebész.

Mindenképpen foglalkozni kell a testeddel a szülés után, törekedni kell rá, hogy idővel regenerálódj. Figyelj oda magadra a baba érkezése után is, neki is te vagy a mindene!
Fotó: Getty Images

Invazív technikával, laparoszkópos eszközök segítségével érkezik a megoldás

Bár folyamatos tornával lehet ezt a távot szűkíteni, de ha már kialakult, akkor csak a különböző műtéti beavatkozások segítenek a két izom összehúzásban. „A helyreállító műtétek eddig csak teljes hasplasztika segítségével valósulhattak meg, mely során a mellkastól a szeméremdombig húzódó izmokat teljes hosszában fel kellett tárjuk a komplett és korrekt ellátás érdekében. Viszont sebész kollégákkal együtt elkezdtünk alkalmazni egy új módszert, mely segítségével pici metszéseken keresztül, laparoszkópos eszközöket felhasználva a teljes hasplasztika során végzett hasfal helyreállítást kivitelezzük. Úgy kell ezt elképzelni, mint egy vakbélgyulladás során a vakbél eltávolítását. Apró metszéseket ejtünk a szeméremdomb magasságában, bevezetünk egy optikát, mely segítségével egy képernyőn keresztül látjuk a műtéti területet és további két eszköz segítségével elválasztjuk egymástól a hasfal bőrét és a hasfal izomzatát. Így teljes egészében el tudunk jutni ennek a módszernek a segítségével a szeméremdombtól a mellkasig, ahol aztán a két izmot egymással összevarrjuk” – ismertette a beavatkozás lényegét Dr. Bor Mihály.

Rutinnal és sok gyakorlással lépték át a határokat

Egy sebész és egy plasztikai sebész együtt dolgozva fejlesztette ki ezt a módszert. Mind a két terület szaktudása kellett hozzá. Ez a fajta műtéti technika Magyarországon egyáltalán nem volt ismert. Nyugat-Európában használják, több változata is van, de itthon egyedinek számít. „Igazából a páciensek adták az ötletet, akik elmondták, mik a panaszaik, hogy nem szeretnének hatalmas vágást, de szeretnének a problémájukra megoldást találni. A beavatkozást egyébként kombinálni is lehet akár bőrfelesleg eltávolítással vagy zsírszívással, így átléphetjük a mini- és midi hasplasztika határait is. Felhasználva a modern technológia vívmányait juthatunk előrébb, de mint minden újdonság ez is rengeteg gyakorlást és haladó gondolkodást igényelt, nekünk is rutint kellett szerezni benne” – mondta Dr. Bor Mihály.

Az eljárásnak köszönhetően további kombinációkon is lehet már gondolkozni, így akár a teljes zsírleszívás, a test átalakulása is elérhető. A kezelés csak magánegészségügy keretén belül érhető el.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)