Így befolyásolja a cukorfogyasztás a termékenységedet
Az elmúlt években több kutatás is kimutatta, hogy az állandó magas cukorbevitel negatívan befolyásolja mind a férfiak, mind a nők termékenységét. A Bostoni Egyetem egyik tanulmánya szerint már napi egy pohár cukros üdítő fogyasztása is elég ahhoz, hogy jelentős arányban csökkenjen a termékenység mindkét nem esetében. De valóban ennyire komoly lenne a helyzet?
Ezeket láttad már?
Mára már széles körben elismert tény, hogy a cukor sajnos negatívan hat a reproduktív hormonok működésére, valamint károsítja a petesejtek és a spermiumok minőségét. A Harvard Egyetem 2018-ban publikált tanulmányában 3828 gyermekvállalás előtt álló észak-amerikai nő és 1045 férfi étrendjét elemezték a tudósok. Az eredmények egyértelműen azt igazolták, hogy a cukros italokat fogyasztó nők és férfiak egyaránt kevésbé termékenyek.
A termékenység csökkenésének legfőbb oka az, hogy minél több cukrot és finomított szénhidrátot fogyasztunk, annál több inzulint termel a testünk, aminek alapvető funkciója az, hogy a cukrot a véráramból energiatermelés céljából a sejtekbe mozgassa. A magas vércukorszint és az inzulinszint pedig jelentősen befolyásolhatja a termékenységet.
A túlzott cukorfogyasztás sok betegséget előidézhet, de más, már meglévő betegségek tüneteit is felerősítheti. A nők nagyjából 10%-át érintő PCOS (policisztás ovárium szindróma) esetében például alapvetően nehezebb a teherbeesés, de mivel döntő többségük inzulinrezisztenciában is szenved, a magas cukorbevitel minden tekintetben roncsolja az egészségüket és az anyává válásuk esélyét.
Na de mi a teendő akkor, ha te is gyermekvállalást tervezel a jövőben, de úgy érzed, hogy nem megfelelő a cukorbeviteled? Nos, első körben cseréld ki az étrendedben a finomított szénhidrátokat teljes kiőrlésű szénhidrátokra, amelyek lassítják a cukor véráramba való felszívódását, megakadályozva a vércukorszint emelkedését. Ha eddig sok cukros kekszet vagy süteményt ettél, akkor kezdésként csökkentsd le maximum heti egy-két alkalomra a fogyasztásukat, de még jobb, ha rövid távon teljesen ki is zárod őket az étrendedből.
A finomított szénhidrátokkal való leszámolással párhuzamosan törekedj arra, hogy rendszeresen, lehetőleg minden nap mozogj, és legalább napi hét órát aludj! Ha ennél kevesebb időt szánsz egy éjszaka az alvásra, másnap a vércukorszinted és az inzulinszinted is magasabb lesz. Ha ezt a néhány alapvető dolgot megteszed, máris sokkal jobb lesz az egészségi állapotod, és amellett, hogy könnyebben tervezhetsz gyermekvállalást, kiegyensúlyozottabbnak és energikusabbnak fogod magad érezni.