CSED, GYES, GYED, GYET - Tudj meg mindent a kismamáknak járó juttatásokról
A gyerekvállalás körül a semmihez sem fogható öröm mellett rengeteg a teendő, a stressz és a kiadás. Fontos, hogy tisztában légy azzal, milyen anyagi juttatások járnak, mikor és hogyan igényelheted, és mennyire számíthatsz.
Ezeket láttad már?
A családtervezés fontos része az anyagiak megtervezése is, ehhez pedig jó ha pontos képet kapsz, milyen lehetőségeid lesznek a várandósság alatt, és azt követően. A kedvezmények és juttatások világában Jansik C. Aisha, az Anyafalva kismama applikáció tulajdonosa, dúla, szoptatási tanácsadó segít eligazodni.
Már a várandósság alatt is jár
A 91. várandóssági naptól kezdve igénybe veheti az édesanya vagy az édesapa a családi adóalap-kedvezményt. Legegyszerűbben ügyfélkapus bejelentkezéssel, az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazáson keresztül lehet nyilatkozni, és a munkáltató is tud segíteni benne.
Az összege egy gyermek után bruttó 66.670 Ft/hó (nettó tízezer Ft/hó), két gyermek után bruttó 133.330 Ft/hó/gyermek (nettó húszezer Ft/hó/gyermek), három gyermektől bruttó 220.000/hó/gyermek (nettó harmincháromezer Ft/hó/gyermek).
Alanyi jogon járó ellátások
Az alanyi jogon járó juttatásokhoz nem szükséges, hogy munkaviszonnyal rendelkezz, azonban oda kell figyelni. „Fontos tudnod, hogy a jogosultságnak vannak feltételei, és mindet igényelned kell!” - emeli ki Jansik C. Aisha.
Az egyszeri anyasági támogatás annak a nőnek jár, aki a várandóssága alatt legalább négyszer, koraszülés esetén legalább egyszer megjelent várandós gondozáson, ami a baba és az édesanya egészsége szempontjából elengedhetetlen. Összege jelenleg 64.125 forint, ikrek esetén 85.500 forint gyermekenként. Legegyszerűbben az államkincstár oldalán lehet igényelni.
A születési támogatást, vagy hétköznapi nevén kelengyepénzt a lakóhely szerint önkormányzat adja, és a szülést követő hatvan napon belül igényelhető, a védőnőd tud többet mondani arról, hogy egészen pontosan mi a menete.
A szülés hónapjától járó havi ellátás a családi pótlék, amit az egyik szülő igényelhet. Összege 12.200 Ft-tól 25.900 Ft között mozog a gyermekek számától, egyedülállóságtól, gyermek betegségétől függően. Ezt a lakóhely szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási osztályán lehet igényelni, akár online is.
Ha az édesanya nem jogosult CSED-re, GYED-re, a szülés napjától GYES-t tud igényelni a gyermek hároméves koráig. Ha jogosult, akkor a gyermek kétéves korától igényelheti. Hároméves korig jár, ikrek esetén a tankötelessé válás évének végéig. „Azt is jó ha tudják az anyukák, hogy GYES folyósítása mellett, keresőtevékenység a szülést követő 169. naptól folytatható, vagyis a munkavállalás nem kizáró ok” - mondja a szakértő.
A GYES lejártát követően ha három vagy több gyermeket nevel a szülő, igényelhet GYET-et, egészen addig, míg a legnagyobb gyermek be nem tölti a tizennyolcadik életévét vagy a legkisebb nyolcéves lesz. Maximum heti harminc órában munkát is lehet vállalni mellette.
Biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátások
Ezekre az ellátásokra akkor jogosult az édesanya, néhány esetben akár az apa is, ha rendelkezik a felsorolt feltételekkel, és biztosítási jogviszonnyal. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ezeket az ellátásokat is igényelned kell. Sokan tudják, hogy betegség esetén táppénz jár, ez így van akkor is, ha az édesanya olyan munkakörben dolgozik vagy az egészségügyi állapota miatt nem tudja a munkáját ellátni.
„Veszélyeztetett várandósság esetén kilences kóddal írja ki az orvos a táppénzt. Ilyenkor ez javasolt is, mivel a nyolcas kódú általános betegség esetén az év első tizenöt munkanapjára betegszabadság számolható csak el, ez azonban bérként adózó jövedelem, mértéke hetven százalék. Ebből adódóan ha a CSED-GYED számítási időszakában lesz betegszabadságon az anyuka, az rontani fogja az ellátások összegét” - sorolja Aisha, hogy mire kell odafigyelni.
Csecsemőgondozási díjra (CSED) akkor jogosult az anya, ha a szülést/CSED igénylést megelőző két évben rendelkezik háromszázhatvanöt nap biztosítási jogviszonnyal és a CSED igénylésének napján biztosított, vagy a baba a jogviszony megszűnését követő negyvenkét napon belül születik meg. A szülési szabadság idejére jár.
„Igényelhető a szülés napjától, vagy a kiírt dátumot megelőző huszonnyolc napon belül bármikor. Ez az ellátás százhatvannyolc napig jár, nem hat hónapig, és keresőtevékenység nem folytatható mellette. Összege a számítási alap száz százaléka bruttóban, melyet tizenöt százalék személyi jövedelemadó levonás terhel” - mondja a szakértő.
Gyermekgondozási díjra (GYED) igényléséhez szükséges a szülést megelőző két évben háromszázhatvanöt nap biztosítási jogviszony és a GYED igénylésének napján fennálló biztosítási jogviszony. Jogosult akkor is az anya, ha a jogviszonya a CSED folyósítása alatt szűnik meg.
„Keresőtevékenység folytatható mellette. A gyermek két éves, ikrek esetén három éves koráig jár. Összege a számítási alap hetven százaléka, melyet tizenöt százalék SZJA és tíz százalék nyugdíjjárulék levonás terhel. A kifizethető maximális összeg a mindenkori minimálbér kétszeresének hetven százaléka”.
Létezik hallgatói, diplomás GYED is, amelyre alap esetben csak az anya jogosult. Fontos azt is tudnod, 2023. január 1-től azok az anyák, akik harminc éves koruk előtt gyermeket vállalnak, nem fizetnek személyi jövedelemadót.
Fontos, hogy tisztában legyél a lehetőségeiddel, és az igénylés módjával.
„Segítséget kérhetsz a munkáltatódtól, de a védőnőd is hasznos tanácsokkal tud ellátni az ellátások tekintetében is” - foglalja össze Jansik C. Aisha.