Várható szülinapjaid száma
(Pénteken volt a macskám ötödik születésnapja, ami női években a harminccal lehet egyenértékű, legalábbis Cici szürreális viselkedése alapján. Mikor hazaértem, a tükrök fekete csipkével lefedve, a függönyök pedig mind elhúzva fogadtak. Cici a nappali közepén feküdt viktoriánus korabeli gyászruhában. Mikor el akartam húzni az egyik függönyt, zaklatottan felkiáltott: – Ne! Csak a fényt ne! Elmúlt fiatalságomat gyászolom. Mit ér az élet, bármilyen hosszú is az, ha ráncokkal kell élned, mondd! Látni sem bírom magam!)
Ezeket láttad már?
A születéskor várható időtartam egy viszonylag népszerű mutató, amikor országok összehasonlítására kerül sor. Bár már említettem egy korábbi bejegyzésemben, érdemes részletesebben foglalkozni vele, mert érdekes következtetéseket lehet levonni.
A születéskor várható élettartam tulajdonképpen azt fejezi ki, hogy egy adott évben született csecsemő meddig élne, ha az abban az évben fennálló halálozási mutatók nem változnának élete során. Értéke a 2012-es magyar adatok figyelembevételével a férfiak esetében 71,4 év, a nőknél pedig 78,3 év. Ez a mutató viszonylag lassan változik, mégis szembetűnő a fejlődése, ha figyelembe vesszük, hogy a 1950-es években ugyanez az érték férfiaknál 59, nőknél 63 év volt. Kiszámolva látjuk, hogy néhány évtized alatt a férfiak 12, a nők pedig 15 évvel élnek tovább. A javulás azóta is tart, bár üteme kicsit lelassult, és a férfiak lemaradtak a nőkhöz képest.
Európában körülnézve azt látjuk, hogy a születéskor várható élettartam a svéd férfiaknál a legmagasabb, 79 fölötti. Nők esetében a spanyolok vezetik a sort 85 évvel. Ebből látszik, hogy sokévnyi lemaradásban állunk hozzájuk képest. Korántsem olyan elkeserítő a helyzet, ha teszem fel, Afrikát vennénk figyelembe, ahol a születéskor várható élettartam egyes helyeken épphogy meghaladja a negyven évet.
Nehéz megmondani, hogy mi okozza a rossz magyar értékeket, különösen a férfiakét. Bizonyára szerepet játszik az európai viszonylatban magasnak számító dohányzás és alkoholfogyasztás, vagy az a tény, hogy a férfiak általánosan kevésbé figyelnek oda egészségükre, és ritkábban találkoznak orvossal vagy egyéb egészségügyi személyzettel. Fontosnak tartom azonban megjegyezni, hogy a fenti tényezők javítása esetén is a nők egészsége mindig jobb lesz, ennek hátterében biológiai tényezők keresendők.