Igen, a vaginád is öregszik, mégpedig így
Harminc felett megjelennek az első, kisebb ráncok és az első ősz hajszálak, lassul az anyagcsere, ami teljesen természetes. De vajon hogyan változik - vagyis hogyan öregszik - a vagina?
Ezeket láttad már?
Mert igen, a hüvely is öregedési folyamaton megy keresztül, ezért akárcsak a test mindenki által szemmel látható részei, odafigyelést igényel. De hogyan zajlik a vagina természetes öregedése, és milyen jelei vannak annak?
Tudtad, hogy a G-ponton kívül van C és A-pontod is? Így találhatod meg őket
Tudtad, hogy a G-ponton kívül van C és A-pontod is? Így találhatod meg őket
Minden nő hüvelye más és más, ami viszont biztos, hogy bármilyen is legyen, az élet során több változáson is átmegy. Ha fogamzásgátló tablettát szedsz, akkor harminc éves kor felett azt tapasztalhatod, hogy a hüvelyed szárazabb lesz.
A várandósság és a szülés szintén jelentős változást idézhet elő a hüvelyedben. A méhed az állapotosság idején görögdinnye méretűre növekszik, a vaginád pedig sötétebb színű lesz. Szüléskor a hüvely természetes módon megnyúlik, de szerencsére rendkívül rugalmas és megfelelő a vérellátása, így a szülést követő hat héten belül normalizálódik.
Negyvenéves kor környékén a bőr állapota odalent is elkezd átalakulni, a szőrszálak pedig – csakúgy, mint a test többi részén – elvékonyodnak. Ez leginkább az ösztrogén csökkenése miatt van így, és minél közelebb érkezel a menopauzához, annál inkább érződnek a változások. A hormonszint csökken, a hüvelyfal vékonyabb lesz és előfordulhat hüvelyi szárazság is, ami viszketést és bőrpírt eredményezhet.
A legtöbb nő életében ötven éves kora körül érkezik el a menopauza ideje, ami sok változást eredményez. A csökkent ösztrogénszint miatt vékonyabb, kevésbé rugalmas és szárazabb lesz a hüvely. A hormonszint csökkenésével a test leállítja bizonyos baktériumok termelését, ami megváltoztatja a normál hüvely pH-értékét, és savasabbá válik. Mivel a szervezetben megtalálható jó baktériumok is csökkennek, hajlamosabb lehetsz húgyúti fertőzésekre és a bakteriális hüvelyfertőzésre, ezért érdemes fokozottan ügyelned a fertőzések megelőzésére.
A menopauza tünetei ötven év felett fokozatosan megszűnnek, ám a hüvely változása hatvan év felett is folytatódik. Hatvan éves korára a nők közel hatvan százaléka tapasztal hüvelyszárazságot, és előfordulhat, hogy olykor kellemetlenek a nemi együttlétek. Az viszont egyáltalán nem természetes, ha folyamatosan fájdalmat érzel akár az aktusok alatt, akár azokat követően. Tehát, ha rendszeresen kellemetlen élményeid vannak, akkor minél előbb keresd fel a nőgyógyászodat! Ha pedig csak normálisnak számító változásokkal találkozol, akkor is legalább évente vegyél részt nőgyógyászati szűrővizsgálaton, hiszen az egészségi állapotodról ezen a téren is - kortól függetlenül - rendszeres kontrollvizsgálatokkal érdemes meggyőződnöd.