Minden, amit a toxikus sokk szindrómáról tudnod kell

2021. március 17.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Függetlenül attól, hogy tampont, menstruációs kelyhet, vagy mást használsz a menstruációd ideje alatt, ha valamit a hüvelyedbe dugsz, akkor tudnod kell a toxikus sokk szindróma (TSS) jeleiről, kockázatairól, tüneteiről. Annak ellenére, hogy a TSS előfordulása meglehetősen ritka, éppen eléggé veszélyes ahhoz, hogy komolyan vedd, és a lehető legtöbb információval rendelkezz róla.

Minden, amit a toxikus sokk szindrómáról tudnod kell
Fotó: Shutterstock.com

A toxikus sokk szindróma kialakulásában nagy szerepe van az általános egészségi állapotodnak. Nem riogatásból írjuk le, a fertőzés akár halálos is lehet, de mindenképpen fontos tudnod azt is, hogy odafigyeléssel elkerülhető a kialakulása.

Valójában mi is a TSS?

A toxikus sokk szindróma kialakulásáért leggyakrabban a staphylococcus baktérium felelős. Ez a baktériumnemzetség felelős az ételmérgezésekért, kórházi fertőzésekért. Alapesetben a hüvelyben, és a test más felszínén is megtalálhatóak ilyen baktériumok, a probléma abból adódik, amikor olyan területen jelennek meg, ahol eredetileg nem fordulnak elő, és ott szaporodni kezdenek, és a véráramba felszívódva vérmérgezéses tüneteket okoz. A TSS előfordulásának fele menstruáló nőknél fordul elő, de lehetséges szülés után, vagy nőgyógyászati beavatkozás utáni kórházi kezelés idején is. Kisebb számban de más betegségek, sérülések idején férfiakat is érintheti.

Mi növeli a TSS kialakulásának kockázatát?

A menstruáció, és a szülés utáni időszak jelenti a legnagyobb kockázatot, különösen az erősebb menstruációs ideje, ha nagyobb, jobb nedvszívó képességű tampont használ valaki. Akkor is, ha csak gyengébb napközben a menstruációs vérzés, érdemes kisebb kevésbé nedvszívó tampont választani, amit legalább 4-6 óránként cserélni kell.

5 ok, amiért késhet a menstruációd (és egyik se a terhesség)

5 ok, amiért késhet a menstruációd (és egyik se a terhesség)



Mik a TSS tünetei?

A jelek hirtelen jönnek elő, a magas láz, hasmenést, szédülést, hányást akár más betegség tünetének is tekintheti valaki, a TSS nagyon jellemző és árulkodó tünete, hogy ezek mellett gyorsan bőrtünetek is jelentkeznek. Napégésre hasonlító kiütések jelennek meg első sorban a kézen és lábon. Az ilyen kiütések minden alkalommal a TSS-re figyelmeztetnek. Súlyosbodó esetekben az alacsony vérnyomás miatt a nyálkahártyákon fekélyek alakulhatnak ki, aminek később halálos szövődményei is lehetnek. Ami a legfontosabb, hogy amint az első jeleket kiütések követik a tampont azonnal távolítsuk el, és rögtön forduljunk orvoshoz.

Hogyan kezelhető a TSS?

A toxikus sokk szindróma nagyon jól diagnosztizálható, és rendkívül hatékonyan gyógyítható, de minden esetre orvosi, leginkább kórházi kezelésre van szükség. Az időben felismert betegséget antibiotikum-kúrával gyógyítják, ha szükséges, akkor infúzióval pótolják a folyadékot. Előrehaladottabb betegség esetén elképzelhető a műtéti beavatkozás is, hogy az elhalt, vagy fertőzött szövetek eltávolításához. Megfelelő kezelés mellett az időben felismert toxikus sokk szindróma a legtöbb esetben teljes gyógyulás várható.

Hogyan kerülhető el a TSS?

Nagyon fontos, hogy a minimálisra csökkentsd a kockázatokat. Bármennyire is furcsán hangzik, érdemes kevésbé nedvszívó tampont választani, és minimum 4-6 óránként cserélni, éjszakánként érdemes tampon helyett betétet használni. A menstruációs kelyhet is 12 óránként cserélni szükséges. Ugyan valóban elég ritkán fordul elő, de nem létezik olyan, hogy túlzott óvatosság ebben a kérdésben, hiszen akár súlyos következményei is lehetnek a TSS-nek, ezért is nagyon fontos, hogy tisztában legyél a figyelmeztető jelekkel és idejében felismerd a betegséget.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)