Súlyos gondok: tényleg van értelme a testömegindexnek?
Bizonyára sokatokat aggaszt a testsúlyotok alakulása, és már attól dührohamot kaptok, ha meglátjátok a mérleget. Gyakran indokolatlan önsanyargatásba fogtok és ész nélkül diétáztok, mert a fejekben sajnos még mindig az a téveszme él, hogy a vékonyabb mindenféleképpen jobb. Azt mondjátok, hogy ti így érzitek jól magatokat, tehát az ideális testsúly egy relatív fogalom, de ez nem igaz, mert ezt is lehet objektíven értékelni.
Ezeket láttad már?
Az elhízás megelőzésének egyik legfontosabb eszköze a rendszeres testsúlymérés. Nagyon egyszerű és könnyen kivitelezhető, mégis sokan szó szerint viszolyognak tőle. Amennyiben hetente megmérjük a testsúlyunkat, akkor időben észre fogjuk venni, ha kezdenek felszaladni a kilók. A testsúlynál különösen igaz, hogy minél hamarabb avatkozunk be, annál könnyebben érünk el eredményt. Tehát mindenkinek célszerű venni egy mérleget, vagy előkeresni a szekrény mélyéről, ahova esetleg sértettségünkben bevágtuk. Fontos, hogy a mérleggel eltöltött kellemetlen randevúkat mindig reggelre időzítsük, székelés és vizelés után.
Az ideális testsúly mindenkinél más, mert az nagymértékben függ a testmagasságtól és nemtől, így érdemes kiszámolni a BMI-indexünket is, amit az alábbi képlet segítségével tehetünk meg. Figyeljetek arra, hogy a magasságotokat méterben adjátok meg, és ne centiméterben (tehát nem 160 cm, hanem 1,6 m). Az eredmény akkor megfelelő, ha az érték 18,5-25 közé esik.
Egyébként a BMI sem tökéletes, elképzelhető, hogy egy alacsony, vékony lánynak a BMI értéke 18,5 alatti, még akkor is, ha nincsen a testsúlyával semmilyen különösebb baj. Ez ugyanúgy igaz egy izmos, magas férfire, akinél előfordulhat, hogy az érték 25 fölé esik. A módszer egyszerűsége miatt azonban mégis mindenkinek javasolható. Ha valaki nem akarja saját BMI-indexét kiszámolni, akkor interneten talál BMI-kalkulátort, amely megteszi helyette.
A testképünket nagyban befolyásolják a divatvilágban dolgozó modellek, ennek fontosságával rég tisztában vannak a szakemberek. Érdekes, hogy már 2006-ban a madridi divathéten sem engedélyezték azon modellek fellépést, akiknek BMI-indexük tizennyolcnál alacsonyabb volt. Egyébként ez még így is baromira alacsony. A szépségnél sokkal fontosabb az egészség, a túl alacsony BMI sem jó, mert talajt adhat a különböző hiánybetegségeknek, a magasabb index viszont szoros összefüggésben áll többek között a szív- és érrendszeri betegségekkel, illetve a cukorbetegséggel.