Sokat iszunk? - Még egyszer az alkoholról
(– Érzik az áfonyás, enyhén diós utóízt? – kérdezi Cici, és meglögyböli a borospoharát, majd a közönségéhez fordul, akik bizonytalanul ugyan, de biccentenek egyet.)
(Tudnotok kell, hogy Cici időközben felcsapott sommelier-nek, így most a nappalim tele van borkóstolásra érkezett macskákkal. Elég jól mehet az üzlet, mert ez már a második csoportja a mai napon.)
Ezeket láttad már?
Mint egy korábbi bejegyzésben is írtam, Magyarország előkelő helyet foglal el az alkoholfogyasztás tekintetében. Részben ez is megmagyarázatja a lakosság kedvezőtlenebb egészségi állapotát. Némi reményt adhat az utóbbi években megindult csökkenés, amely várhatóan folytatódni fog.
Az alábbi táblázatban szerepel a becsült alkoholfogyasztási adatok alapján összeállított európai lista első három helyezettje. A teljes alkoholfogyasztás alatt mind a valós, mind a becsült értéket értik, tehát tartalmazza a csempészett, illetve egyéb illegális módon szerzett vagy előállított alkoholos italok fogyasztását is. A sör, bor és rövidital viszont csak a valós értékeket tartalmazzák.
A 15 év fölöttiek éves alkoholfogyasztása literben kifejezve
Ország Teljes Sör Bor Rövidital
Moldova 18,22 4,57 4,67 4,42
Csehország 16,45 8,51 2,33 3,59
Magyarország 16,27 4,42 4,94 3,02
A fenti adatokból kitűnik, hogy bár bortermelő nemzet vagyunk, a borfogyasztás szintje alig haladja meg a sörfogyasztásét. Az értékek nem tesznek különbséget az elfogyasztott bor minősége tekintetében, így nem is tudjuk, hogy a teljes borfogyasztás mekkora hányadát teszik ki a rosszabb minőségű borok. A táblázatból az is látszik, hogy a röviditalok fogyasztása igen jelentős. Itt egyértelműen magasabb a rosszabb minőségű égetett szeszes italok fogyasztása.
A magasabb alkoholfogyasztás valamilyen szinten megmagyarázhatja Magyarország vezető helyét a szájüregi daganatok és májbetegségek tekintetében. Mindkét betegség esetében valahol a lista élén helyezkedünk el. Miután az alkoholnak számos egyéb káros hatása is van, így feltételezhető, hogy az alkohol egészségügyre rótt terhe jóval nagyobb, mint sokan gondolnák.
(Cici kitessékeli a csoportot, majd elégedetten visszatér a nappaliba, ahol számolni kezdi a bevételt. – Ez az EU egy aranybánya – mondja. – Felveszem a pénzt, úgy számolom el, mintha drága bort vennék belőle, közben meg a vendégeknek tablettást adok. Egy zseni vagyok, nem?)
(– Talán – felem neki, – de nem kellett mégis igazolni a végzettségedet, mikor megpályáztad a támogatást?)
(– Dehogynem – vágja rá méltatlankodva. – Odamentem az aluljáróban egy krapekhoz, és némi zsozsóért már a kezembe is volt a diplomám.)