Soha többé HPV! Előzd meg ezt a rettenetes vírust az oltással, az életedet mentheted meg vele
Tudtad, hogy a legtöbb méhnyakrákos megbetegedését a human papilloma vírus, másnéven HPV okozza? Pedig már van ellene védőoltás!
Ezeket láttad már?
Ez nem játék!
Statisztikai adatok szerint Magyarországon évente 450 nő hal meg méhnyakrában. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a méhnyakrák csak idősebb korban alakulhat ki, pedig fiatal nők is áldozatául eshetnek a betegségnek. A nők körében a mellrák után sajnos ez a legyakrabban előforduló rákfajta, bizonyos típusai nagyon nehezen mutathatók ki, és a tünetmentesség akár hosszú évekig is eltarthat. Amikor tünetek is jelentkeznek, a betegség gyakran már az előrehaladott szakaszban jár. A méhnyakrák kialakulásáért az esetek nagy többségében a HPV vírus bizonyos fajtái a felelősek. Ezek a vírusfajták nemi úton terjednek, ami ellen még az óvszer sem biztosít elegendő védelmet. A betegség egyik csoportja az alacsony rizikójú fertőzöttség, ami általában csak jóindulatú elváltozást okoz, gyakran szemölcsök formájában jelentkezik a nemiszerveken és azok környékén és orvosi kezeléssel az észlelt tünetek gyógyíthatók. A másik nagy csoport a magas rizikójú fertőzöttség, mely, mint a neve is mutatja, olyan kóros folyamatokat indíthat el a szervezetedben, mely akár a méhnyakrák és esetleg más fajta rák (szájüregi-, szeméremtest-, végbélrák) kialakulásában is jelentős szerepet játszik.
Nem olyan vészes, mint gondolnád: őszintén a rákszűrésről
Nem olyan vészes, mint gondolnád: őszintén a rákszűrésről
Oltasd be magad!
Ha már volt vagy jelenleg is van szexuális kapcsolatod, nagyon fontos a rendszeres szűrés. Ezzel azonban csak az elváltozásokat lehet kimutatni, a HPV fertőzöttség kimutatásához külön kell kérned a tesztet a nőgyógyászodtól.
A legjobban védőoltással tudsz a HPV ellen védekezni. Az oltás egyik nagy előnye és újdonsága abban rejlik, hogy meg tudja akadályozni a méhnyakrák (és a rákot megelőző állapotok) kialakulásáért felelős HPV-fertőzést. A védőoltás felkészíti az immunrendszeredet arra, hogy felismerje a HPV-t és megakadályozza, hogy a vírus fertőzést tudjon okozni, így a rákkeltő humán papillomavírusok nagy részét képes kivédeni. Ne feledd! A rendszeres szűrés és a HPV oltás együtt nyújtja a legnagyobb védelmet, de sajnos bizonyos fajtái ellen még az oltás sem biztosít 100%-os védelmet, mindenképpen járj rendszeres nőgyógyászi vizsgálatra, és fokozottan figyelj a megfelelő óvszeres védekezésre!
7 dolog, amit minden húszas éveiben járó nőnek tudnia kell a teherbe esésről
7 dolog, amit minden húszas éveiben járó nőnek tudnia kell a teherbe esésről
Mi kell tudnod, ha oltást szeretnél?
A védőoltás vényköteles, bármelyik szakterületű orvos felírhatja és beadhatja, akár a háziorvosod is. Ha szexuális életet élsz érdemes beoltatnod magad, de azokra is vonatkozik, akik már átestek HPV fertőzésen, hiszen az esetek többségében a HPV fertőzés magától megszűnik, viszont fennáll az újrafertőződés kockázata. Az oltás beadásához szükség van egy negatív citológiai (nőgyógyászati) leletre. A védőoltási sor három adagból áll, amit fél év alatt kell megkapnod. A védőoltás patikai ára kb. 30.000 Ft / adag, azonban patikai akciókban 30-50%-os kedvezménnyel is hozzá lehet jutni. Néhány önkormányzat ingyenesen is biztosítja a serdülő lányoknak.