Rihanna Super Bowl fellépése felvet néhány kérdést, amire szülész-nőgyógyász válaszol
Hosszú évek teltek el, mióta Rihannát utoljára színpadon láthattuk – a barbadosi énekesnő ugyanis az utóbbi időben inkább a Fenty luxusmárka egyengetésével és bővítésével, na meg az anyasággal volt elfoglalva.
Ezeket láttad már?
Az idei Super Bowl félidejében pedig hiába adta elő Rihanna egymás után a kedvenc számainkat, a reflektorfény a dudorodó pocakjára irányult, és a hírre, hogy máris terhes második gyermekével. Az internet pedig, szokásához híve, nem késlekedett kismillió kérdéssel megvitatni a történelmi eseményt: Jót tesz a babának a koncert, a hangos zene? Milyen hatással lehet rá az előadói lámpaláz? Rihannának egyáltalán szabad lehet táncolni és énekelni? Megkérdeztük dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász szakorvost, a @magunkrol Instagram oldal alkotóját, hogy oszlassa el a tévhiteket, és tisztázzuk a legégetőbb kérdéseket, amelyek az interneten cirkulálnak.
Milyen hatással lehet egy pár hónapos babára a koncert zaja?
A szakorvos kiemeli, hogy pontosan nem ismert, hányadik hónapban jár Rihanna, azonban ránézésre meg lehet állapítani a haskörfogat alapján, hogy a második trimesztert taposhatja. „A magzati hallás ebben az időszakban kezd el fejlődni, és nem tudni, milyen hatással van egy hangosabb koncert erre a fejlődésre. A kockázat mérlegelésekor fontos tudni, hogy az anyai hasfal és a magzatvíz is tompítanak a külvilág zajain.” Jelenleg nincs a méhen belüli halláskárosodásról szakirodalom, de dr. Benkovics szerint ilyen esetben is az ismétlődő zajártalom lenne a fő faktor, nem pedig egy egyszeri negyedórás fellépés.
Jót tehet a mamának vagy a babának a fellépéssel együtt járó lámpaláz és stressz?
„A várandósság alatt megélt stresszt összefüggésbe hozzák a magzat alacsony születési súlyával, az anyai magas vérnyomásbetegséggel és a koraszüléssel is. A stresszes esemény és a megélt stressz között azonban jelentős különbség van.” – emeli ki a szülésznő. Emlékeztet, hogy a várandósság alatt is kulcsfontosságú a stressz levezetése, amelyre bőven akadnak gyakorlatok (mint az autogén tréning vagy a progresszív izomrelaxáció), illetve a rutinos fellépőknek kézenfekvő, hogy a hatékony stressz-menedzsment a munkájuk része. Ugyanakkor egy érdekes példát hoz fel dr. Benkovics, miszerint a kismamák munkahelyi stressz-szintjét vizsgáló kutatásokban, a résztvevők előbb emelték ki a szociális stresszt, amely alatt a „türelmetlen és modortalan emberi interakciókat” kell érteni, mint a hétköznapi munkájukban tapasztalt feszültséget. „Rihanna pocakján több száz millióan mosolyogtak és ujjongtak boldogan ezen a fellépésen. Ez éppen a szociális stressz ellentéte.”
Sokan bírálták az énekesnőt, hogy nem volt elég élettel teli és izgalmas a show, de a fontosabb szempont talán az lehetne, hogy egyáltalán terhesen is képes volt végigcsinálni a koncertet – a mekkora plusz erőbefektetéssel járhatott ez számár?
A várandósság alatti mozgás pozitív hatásairól temérdek szakirodalom szól; például megelőzheti a terhességi cukorbetegséget vagy magas vérnyomást. Ennek a mozgás intenzitásának beállítása egyéni feladat, azonban a „beszéd-teszt” szerint a kismamák esetében akkor jut elég oxigén a magzatnak, ha edzés közben kifulladás nélkül tudnak beszélni. A nőgyógyász szerint a lehető legjobb jel, hogy Rihanna egyenletesen énekelve, kifulladás nélkül adta elő a legkedveltebb számait: Az, hogy közben pont annyit táncol és ugrál, amennyi jólesik neki, azt mutatja, hogy hallgat a testére, és ez minden kismama számára követendő példa.