A premenstruációs szindróma sokkal több, mint hiszti: ezért figyelj oda a jelzésekre!
A menstruációt megelőzően, vagy a menstruáció első napjain viccesen meg szoktuk jegyezni, hogy ˝most egy kicsit hisztisebb vagyok, a hormonok˝. De a PMS sokkal több ennél.
Ezeket láttad már?
A PMS a premenstruációs szindróma rövidítése, mely a menstruációt megelőző tünetegyüttesre utal. Onnan tudhatod, hogy valószínűleg PMS-ről van szó, hogy a tünetek rendszeresen ismétlődnek, a tüszőrepedés és a menzesz közti időben - jellemzően a menstruációt megelőző 7-10. napon jelentkeznek, majd a vérzés kezdete után szinte azonnal, vagy 1-2 napon belül megszűnnek.
A PMS nem hiszti
A panaszok az egészen enyhe tünetektől a súlyos testi és lelki tünetekig változó intenzitásúak. Súlyosságát tekintve viszont elrettentő, hogy a nők 2,5-5 százaléka esetében olyan súlyos tünetekről beszélünk, melyek a munkavégzést is ellehetetlenítik az érintett napokon. A nők 20-40 százaléka számára pedig a súlyos panaszok rontják az életminőséget.
Mik a tünetei?
Eddig több mint 150 tünetet jegyeztek fel a premenstruációs szindróma kapcsán. A tünetek egyénenként teljesen eltérőek lehetnek, de ezek bizonyultak a leggyakoribbaknak:
- Depresszió
- Szorongás
- Ingerlékenység
- Intenzív hangulatingadozás
- Csökkent koncentrációkészség
- Döntésképtelenség
- Fejfájás
- Izomgyengeség
- Ízületi fájdalom
- Emlőérzékenység
- Álmatlanság vagy éppen ellenkezőleg, aluszékonyság
- Ügyetlenség
- Szédülés
- Levertség
- Hányinger, hasmenés
- Puffadás
- Erős szívdobogás-érzés
Felismerése és kezelése
Érdemes ciklusnaplót vezetni, ahol feltünteted, melyik nap, milyen tüneteket észleltél. Néhány hónap alatt teljes képet kaphatsz arról, hogyan váltakoznak a tünetek. Az orvosodnak először ki kell zárnia más betegségeket, mint pl. az endometriózis vagy a pajzsmirigy problémák.
A tüneteket természetesen lehet enyhíteni, íme néhány tipp:
Rendszeres mozgás
Fontos, hogy ne terheld túl a szervezeted, de ajánlott a heti 3 alkalommal 20-30 perces edzést beiktatni.
Táplálkozással
Ha PMS-re gyanakodsz, csökkentsd a koffein, alkohol, cukor, tej és állati eredetű ételek fogyasztását. A menstruáció közeledtével érdemes több szénhidrátot fogyasztani és ügyelni a folyadékbevitelre. A tea fogyasztása kifejezetten hasznosnak bizonyult.
Stressz minimalizálása
Ha az alternatív megoldások nem segítenek, fordult orvoshoz, aki a megfelelő kivizsgálásokat követően gyógyszeres kezelést javasolhat.