Önmagukat hibáztató szülők, az anorexia idealizálása: hogyan lehet túllépni a tévhiteken az egyik leghalálosabb pszichiátriai betegséggel kapcsolatban
Sokan, és leginkább kamaszkortól szenvednek különféle testkép- vagy evészavarral. Sokuknál ez nagyon súlyos, akár életveszélyes állapothoz is vezethet. Ugyanakkor rengeteg tévhit van az ilyen pszichés tünetek hátterében, sőt az anorexiával kapcsolatban nem ritka az idealizáló hozzáállás.
Ezeket láttad már?
Bogár Nikolett a gyógyszerész végzettségű egykori sikeres modell tudományos kutatásaiban a divatipar és a testképzavarok összefüggéseit vizsgálja. Az angolul is megjelent, Túry Ferenccel közösen írt kötete, A kifutók veszélyei ezt a kérdéskört boncolgatja. A probléma azonban korántsem csupán a modellek körében van jelen, sőt!
Test-kép: Így is lehet vékonynak lenni, csak nagyon egészségtelen
Test-kép: Így is lehet vékonynak lenni, csak nagyon egészségtelen
Mivel a testkép- és evészavarok olyan tabukérdéseknek számítanak, amiről nagyon ritkán beszélünk, nagyon ritkán beszélünk igazán őszintén, úgy gondoltuk, hogy Nikivel közösen megpróbálunk túllépni a közbeszédre jellemző stigmatizáción, vagy éppen közhelyeken, és szakértők valamint érintettek bevonásával készítünk sorozatot, hogy minél többet tudjunk meg a gyakran még a hozzátartozók számára is nehezen felismerhető betegségekről.
A sorozat legújabb epizódjának vendége a téma egyik legnagyobb hazai szaktekintélye, a gyermekgyógyász és gyermekpszichiáter szakorvos Dr. Pászthy Bea, aki munkája során rendkívüli tapasztalatot szerzett testkép- és evészavarokkal küzdő páciensek kezelésében. A doktornő arra vállalkozott, hogy eloszlasson jónéhány tévhitet az anorexiával, és az anorexia kezelésével kapcsolatban: