18+

Felnőtt tartalom

Elmúltál már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

„A lepedő vértől csatakos. A kislány egyre csak sikít. Hangja a szívemig hatol” - Legalább 200 millió nő él csonkított nemiszervvel - de miért olyan nehéz megszüntetni?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az ENSZ február 6-át jelölte ki 2003-ban a nőinemiszerv-csonkítás elleni zéró tolerancia világnapjának. E brutális szokás, melynek keretében levágják a külső nemi szervek egy részét vagy egészét, elsősorban Afrika, Ázsia és a Közel-Kelet egyes országaiban, és ezek diaszpóráiban elterjedt.

A nők helyzete a világ sok országában még mindig elviselhetetlen
A nők helyzete a világ sok országában még mindig elviselhetetlen
Fotó: Getty Images

Waris Dirie szomáliai származású modell arra tette fel az életét, hogy soha többé egy kislánynak se kelljen ezt átélnie ezt a borzalmat. „Tíz év körüli kislány fekszik az ágyon. (...) Meztelen. Körülötte négy nő, akik leszorítják. A gyermek lábai szétfeszítve, egy öregasszony ül vele szemben szikével a kezében. A lepedő vértől csatakos. A kislány egyre csak sikít. Hangja a szívemig hatol.” E sorokkal kezdődik a szomáliai származású modell és aktivista, Waris Dirie A sivatag lányai című könyve. Waris a szülőhazájában átesett a nőinemiszerv-csonkításon, és, noha később Európába szökött, fényes karriert futott be a divatszakmában és a modern nők életét élhette, a mai napig rémálmoktól szenved. A Sivatag Virága Alapítvány vezetőjeként mindent elkövet, hogy a lányokat megmentse a nemiszervcsonkítás borzalmaitól.

Az elterjedtség

A nőinemiszerv-csonkítást (FGM – female genital mutilation) általában 0 és 15 év között végzi el nőrokonok körében egy ebben gyakorlatot szerzett - és ezért megfizetett - nő, a legtöbb esetben érzéstelenítés és higiénia nélkül, borotvapengével, késsel, éles kő- vagy üvegdarabbal. A kislánynak sokszor még a sírást, kiabálást is megtiltják: azzal, hogy nem ad ki hangot, bátorságát kell bizonyítania.

A csonkítás a legtöbb esetben visszafordíthatatlan testi károsodást, és nagyon gyakran (ahogy Waris esetében is) életre szóló lelki traumát okoz. A WHO becslése szerint évente mintegy 3 millió lányt tesz ki a családja, közössége a brutális eljárásnak – az ENSZ a 2024-ben veszélyeztetett lányok számát 4,4 millióra becsüli.

Élt 26 évet, és halálra ítélték, mert megvédte magát, miután megpróbálták megerőszakolni

Élt 26 évet, és halálra ítélték, mert megvédte magát, miután megpróbálták megerőszakolni

Világszerte legalább 200 millió nő él csonkított nemiszervvel, köztük az EU területén (a bevándorló közösségekben) körülbelül 500 ezer fő. A Magyarország területén élő érintettek számát egy, a Föld-rész folyóiratban 2011-ben közzétett tanulmányban a kutatók 170 és 350 közt becsülték.

A nemiszerv-csonkítás egy olyan gyakorlat, amiről azt gondolnánk, már a múltté, de még mindig nagyon sok nő elszenvedi
Fotó: Getty Images

A nőinemiszerv-csonkítás súlyosan károsítja az annak alávetett nők fizikai, lelki, szexuális egészségét, és veszélyezteti az életüket is – egy friss kutatás évi 44 ezerre becsüli a halálos áldozatok számát. A tradíció káros következményei oly mértékűek, hogy szinte teljes konszenzus született arról, hogy az eljárás nem menthető fel a kulturális különbségekre való hivatkozással. Sokan egyébként tévesen muszlim tradíciónak vélik a nőinemiszerv-csonkítást, de ez nem felel meg a valóságnak: annak ellenére, hogy egyes muszlimok lakta területeken is gyakorolják, a muszlim vallásban nincsenek erre vonatkozó előírások. Az FGM eredete valószínűleg a mai Egyiptom és Szudán területén élő törzsek ősi szokásaira vezethető vissza, de a történészek máig nem tisztázták a kérdést.

A legtöbb érintett országban már törvények tiltják az eljárást, ugyanakkor azok betartatása kívánnivalót hagy maga után. Az ENSZ a Fenntartható Fejlesztési Célok keretében 2030-ra tűzte ki a gyakorlat teljes felszámolását – ennek megvalósulásához a jelenlegi csökkenő tendencia még nem elég.

A nőinemiszerv-csonkításnak három fő típusa van

  1. A csikló makkjának (látható, külső részének, „fejének”) és fitymájának (az azt körülvevő bőrredőnek) az eltávolítása - egyes esetekben „csak” a bőrredő eltávolítása, de ez a változat nagyon ritka.
  2. A csikló makkjának, a csikló fitymájának és a kisajkaknak az eltávolítása.
  3. A csikló külső részei, valamint a kis- és nagyajkak teljes eltávolítása, a seb bevarrása. (Kivéve egy pár mm-es nyílás, melyen keresztül a vizelet és a menstruációs vér távozik.) A nászéjszaka előtt késsel felvágják a sebet a férj számára. A teherbe esés után újra összevarrják, szülésnél ismét felvágják, és ez a nő élete során többször ismétlődik, újabb és újabb fájdalommal és fertőzésveszéllyel.        

A beavatkozáson átesett nők súlyos fertőzéseket kapnak, sipolyok alakulnak ki a testükben, elviselhetetlenül fájdalmas lehet számukra a vizeletürítés, a menstruáció és a szexuális élet, és esetükben megnő a szülési komplikációk, halvaszülés esélye. A lelki következmények közt leggyakoribb a depresszió és a poszttraumás stressz-szindróma (PTSD).

Mérő Vera: „Miért csak most jutott be a parlamentbe az első Down-szindrómával élő nő?”

Mérő Vera: „Miért csak most jutott be a parlamentbe az első Down-szindrómával élő nő?”

Miért olyan nehéz megszüntetni?

E káros kulturális gyakorlat célja, hogy megfosszák a nőket a szex élvezetétől, és így kontroll alatt tartsák őket. A szokás nehezen felszámolható, mert a felnőtt nővé válás, a tisztaság, tiszteletre méltóság, a közösséghez tartozás, sőt, a higiénia (!) képzetei kapcsolódnak hozzá. A gyakorlatot sokszor maguk a nők tartják fenn: anyák csonkíttatják meg lányaikat attól való félelmükben, hogy különben laza erkölcsűvé válnak, és/vagy nem tudják majd őket férjhez adni.

A félelem, hogy a nők laza erkülcsűvé válhatnak, csonktási hagyományhoz vezetett
Fotó: Getty Images

Orvosok és nőjogi aktivisták a hetvenes évektől tömegesen felszólaltak a gyakorlat ellen, és – bevonva a helyi közösségi, vallási vezetőket – felvilágosító programokat indítottak a veszélyekről, káros következményekről. Ezek kihangsúlyozása hatékonyabbnak bizonyult, mint a nők emberi jogaival való érvelés. A kenyai Agney Pareyio (maga is egykori áldozat), Eve Ensler támogatásával, felvilágosító munkája mellett menedékházat tart fenn azoknak a lányoknak, akik megszöknek a csonkítás elől. A lányok az intézményben biztonságban vannak, tanulhatnak, és – hogy ne szakadjanak el a kultúrájuktól – alternatív beavatási rítusban is részt vesznek.

Tetszik, nem tetszik, az az ember, aki nőként jeleníti meg magát, nő - még akkor is, ha nem annak született

Tetszik, nem tetszik, az az ember, aki nőként jeleníti meg magát, nő - még akkor is, ha nem annak született

Waris Dirie a kilencvenes években, amikor Londonban élt, döbbenten tapasztalta, hogy az Európában élő bevándorló közösségekben is dívik a gyakorlat: ha nem találnak senkit, aki helyben elvégzi a csonkítást, akkor hazaviszik a kislányt „vakációra”. Felismerve a problémát, az európai országok is törvényeket hoztak az FGM ellen (vagy a testi sértést tiltó, már meglevő törvényekre hivatkoznak), de azt már Waris érte el aktivista társaival, hogy a kislányokat valóban meg is védjék: az iskolaorvosi vizsgálatok egyre több helyen terjednek ki a nemi szervek épségére. A szülőknek pedig világosan megmondják: ha csonkítást észlelnek a gyereken, ők börtönbe kerülnek.

Waris könyve egy másik álommal végződik. Ebben egy család dokumentumfilmet néz a nemiszerv-csonkításról. A gyerekek megijednek a vértől és a sikolyoktól, de az apa így szól hozzájuk: „Ne féljetek! Ilyesmi többé nem történhet meg, ez már a múlt. A régi időkben így vágták ki és csonkították meg a lányokat kiskorukban. Hála istennek, ma már senki sem csinál ilyet.”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)