Mire kell a D-vitamin? És mennyi kell belőle?
(– Cici! Te meg mégis hova sunnyogsz? – szólok rá a macskámra, aki megpróbál észrevétlenül kiosonni a lakásból.)
(– Hogy-hogy hová megyek? Mégis mi közöd hozzá? – méltatlankodik. – Nem hiszem el, tényleg egy börtönőrrel élek? Szoláriumba megyek, okés?)
(– Cici, biztos, hogy ez jó ötlet? Pont a múlt héten égtél le úgy, hogy az nem is igaz!)
(– Most óvatosabb leszek, kedves gazdám, másrészt nem a szépségért megyek, hanem az egészségemért. Kell egy kis D-vitamin, tudod?)
(– Ja, hogyne, a D-vitamin miatt mész…)
Ezeket láttad már?
Amikor először tanultam a D-vitaminról, nagyon meglepődtem, hogy a napfény is részt vesz a termelésében. Ez is egyike volt azoknak a pillanatoknak, amikor rádöbbentem, hogy milyen furcsa is ez az emberi test.
Mikor a bőrsejtek elnyelik az UV-sugárzást, egy olyan előanyagot termelnek, amely a vér útján eléri először a májat majd a vesét, ahol különböző módosításokon esik át, míg létrejön maga a D-vitamin. Bizonyára sokan tudják, hogy a D-vitaminnak kulcsszerepe van a csontok megfelelő fejlődésében, hisz egyrészt serkenti a kalcium felszívódását a belekből, másrészt fokozza az ásványok beépülését a csontokba, illetve csökkenti a kalcium kiürülését. Az orvosok pontosan ezen hatások miatt szoktak mindig D-vitamint is felírni a kalcium mellé, hisz enélkül a kalcium szinte hatástalan lenne.
A csontképző hatáson kívül még meg kell említeni, hogy a D-vitamin kitűnő gyulladáscsökkentő, javítja az immunrendszer működését, de akár csökkentheti a daganatok előfordulását is. Ezek mind igazak, ugyanakkor nem lehet azt mondani, amit egy "cikkben" is olvastam, méghozzá azt, hogyha mindenki kurkumát(!) és D-vitamint szedne, akkor a daganatoknak esélye sem lenne kialakulni. Aki ilyet mond, az nem tud túl sokat a daganatokról, és talán nem is kellene ilyen gyógykészítményeket árulnia…
Hogy mennyi D-vitaminra van szükségünk? Persze erről is vannak különböző ajánlások (általában napi 400-600 nemzetközi egység a 19-50-es korcsoportban). Ha nyáron egy félóráig kint tartózkodunk a napon rövidnadrágban/szoknyában és rövid ujjú felsőben/topban :), az bőven elegendő, hogy a szervezet megtermelje magának a szükséges vitaminmennyiséget. Télen viszont ugyanez nem mondható el. Ilyenkor szükséges odafigyelni az étkezésre, sok halat, tojást, májat, tejet, esetleg D-vitaminnal dúsított margarint és müzlit érdemes fogyasztani, és ha kell, D-vitamin tartalmú készítményeket szedni.
Valamilyen szinten igaza van a macskámnak, a szolárium hatására valóban termelődik D-vitamin, ugyanakkor óvva intenék mindenkit attól, hogy szoláriumozással pótolja a vitaminszükségletét, a természetes napfény erre bőven elég. Ráadásul még ingyenes is.