Minden, amit tudnod kell a melleid állapotáról
A melleid életed során több alkalommal is megváltoznak – ilyen a várandósság majd a szoptatás időszaka, fiatalon a pubertás majd sok év elteltével a menopauza időszaka.
Ezeket láttad már?
De ezeken a változásokon kívül is előfordul, hogy a melleid nem egészen olyanok, mint általában. Ilyen esetekben nem árt, ha tudod, mi a normális változás és mi az, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulnod.
Váladékozó mellbimbók
Minden olyan esetben, amikor valamilyen folyadék távozik a melleidből, tulajdonképpen váladékozásnak tekinthető. Terhesség vagy szoptatás ideje alatt gyakoribb és akár két teljes éven át is tarthat, viszont teljesen normális. Tejfehér színű szivárgás a menopauzát megelőzően is jelentkezhet a hormonváltozás miatt, viszont ez sem rendellenes.
Ha viszont a váladék véres, zöldes vagy átlátszó, akár csak az egyik emlő esetében is, korodtól függetlenül keresd fel az orvosod. Ilyen esetben szó lehet fertőzésről, cisztáról, de jó és rosszindulatú daganatokról is, ezért minél előbb orvosi kivizsgálás szükséges, amely során a fizikai tüneteidet és a családi kórelőzményeket is figyelembe veszi a kezelőorvos.
Csomó a mellekben vagy a környékükön
Először is próbálj meg nem kétségbeesni, aztán keresd fel az orvosod, hogy megtudd, pontosan miről van szó. Különösen fontos a gyors kivizsgálás, ha nagy daganatokat észlelsz a melleidben vagy a hónaljad környékén és a dudoros érzés 6 hét alatt sem szűnik meg. A mellek daganatos elváltozásai az esetek nagyjából 80%-ában nem rákos megbetegedések. Leggyakrabban menstruáció környékén vagy menopauzához közeledve jelenhetnek meg. Különböző méretűek és keménységűek lehetnek, sok esetben pedig ártalmatlan cisztás folyadékkal teltek.
Ha az orvosod megvizsgálja a melleid, valószínűleg egy mammográfiai vizsgálatot is javasolni fog. Ebben az esetben egy tűvel eltávolítanak egy kis folyadékot az érintett területről vagy kivesznek egy kis mintát a csomóból a további vizsgálatokhoz. Mindenképpen hasznos, ha tudod pontosan mi zajlik a testedben, mert esetleges baj esetén is sokkal gyorsabban kapsz majd segítséget, mintha csak éppen gyanakodnál és sokáig halogatnád a kivizsgálást.
Természetes megoldások menstruációs görcsök ellen, ha unod a sok gyógyszert
Természetes megoldások menstruációs görcsök ellen, ha unod a sok gyógyszert
Szín- és textúraváltozások
Ha a melleid körül a bőröd tompa, viszkető, pikkelyes vagy vörös, akkor mielőbb keresd fel az orvosod. Lehet, hogy biopsziát fog javasolni, amelynek során eltávolítanak egy kisebb szövetet az elváltozott területről, hogy meggyőződjenek arról, hogy minden rendben van-e.
Fájdalom és érzékenység
Bár gyakran a menstruáció vagy az azt megelőző napok okozhatják a melleid érzékenységét vagy az esetleges fájdalmas érzést, ami pár napon belül meg is szűnik, más eshetőségeket is számításba kell venni. Ha a fájdalom erősödő, vagy a mellkasodnak állandóan egy meghatározott területén jelentkezik, esetleg akadályoz a napi rutinodban (például kellemetlenséget okoz edzésnél), érdemes orvoshoz fordulnod.
A mellek fájdalmát okozhatják még fogamzásgátló tabletták, önmagában a nagyobb mellméret vagy a hormonok is. A vizsgálatot követően, ha fogamzásgátlót szedsz, az orvosod mérlegelni fogja azt is, hogy nem érdemes-e esetleg egy másik tablettát szedned. Előfordulhat az is, hogy már azzal is enyhülhetnek a tüneteid, ha kevesebb koffeint viszel be a szervezetedbe, mint szoktál.
Méret- vagy alakbeli változások
Az életed különböző szakaszaiban teljesen természetes a melleid méretének megváltozása. Ilyen például az állapotosság időszaka, amely alatt a hormonszint megváltozásának köszönhetően automatikusan nagyobbak lesznek a melleid. Ha elérkezik a menopauza ideje, úgy érezheted, mintha a melleid megereszkednének, kisebbek lennének és elveszítenék eddigi formájukat. Mindez nem kellemes, de normális jelenség.
Ha azonban ezen időszakokon kívül is változást tapasztalsz, máshogy néznek ki a melleid és kellemetlen érzés is társul hozzá, akkor keresd fel az orvosod, hogy megbizonyosodj arról, hogy teljesen egészséges-e a melleid állapota.