Így néz ki a lombik új élete hazánkban

2022. október 25.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Július elseje óta Magyarországon már csak állami meddőségi centrumokban lehet mesterséges megtermékenyítő eljárásokat végezni, azaz a magán meddőségi centrumoknak ez a joga megszűnik.

Szakértőt kérdeztünk a mesterséges megtermékenyítő eljárások jövőjéről hazánkban | Fotó: morrowlight
Szakértőt kérdeztünk a mesterséges megtermékenyítő eljárások jövőjéről hazánkban | Fotó: morrowlight
Fotó: Gettyimages.com

Dr. Tóth Alexandra szülész-nőgyógyásszal, meddőségi szakemberrel, a Lilymed nőgyógyászati és meddőségi magánrendelő szakorvosával, a Babagenetika Egyesület szakértőjével beszélgettünk a mesterséges megtermékenyítő eljárásokat érintő változásokról.

A meddőség kezelése

Tóth Alexandra elmondta, hogy meddőség kivizsgálásával és bizonyos meddőséget okozó eltérések kezelésével továbbra is foglalkozhatnak magánintézmények, de inszeminációt és lombikprogramot, azaz mesterséges megtermékenyítő eljárásokat már csak az erre kijelölt állami intézmények végezhetnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezek az eljárások bizonyos feltételekkel ingyenesek. Jelenleg tizenkét állami meddőségi centrum van; hét Budapesten és öt vidéken. Az állami intézményekben mind az inszemináció – azaz, amikor az ondósejtet közvetlenül a méhbe juttatva kísérlik meg a megtermékenyítést –, mind a lombikbébiprogram – amikor a megtermékenyítés az anyai szervezeten kívül történik, és már az embriót ültetik be a méhbe – ingyenes, az ehhez szükséges gyógyszereket is beleértve. Inszeminációból hat alkalmat, lombikból pedig öt alkalmat támogat az állam, a további eljárásokért fizetni kell majd.

Az endometriózisban szenvedő nők számára jó döntés lehet a korai lombik

Volt feleségét késelte meg egy rendőr Nagyváradon

Állami kontra magán

A szakember szerint a legtöbb vizsgálatot el lehet végezni bármely nőnek vagy párnak magánellátásban is, és ott nagyrészt mindenkinek a saját döntése, hogy mit kér és miért fizet, ugyanakkor az orvos óva int attól, hogy figyelmen kívül hagyjuk a meddőségi specialisták véleményét. „Gyakran tapasztalom, hogy sokan nem szükséges vizsgálatokat is elvégeztetnek magukon, abban a reményben, hogy majd az elhozza a várt sikert, és ezekre nagyon sok pénzt el lehet költeni, de nem biztos, hogy van értelme” – mondja. Mindig szakmai javaslatok alapján dől el, hogy kinél mi végezhető el állami finanszírozás keretében. Ezek az ajánlások pedig nem légből kapottak.

Pszichológiai szempontból érthető, hogy egy gyerekre vágyó bármit megtenne azért, hogy szülő lehessen, de feleslegesen szenvedni vagy milliókat költeni nem éri meg a bizonytalan sikerért cserébe. Ezért is nagyon fontos, hogy orvos és beteg között, különösen egy olyan érzékeny probléma esetén, mint a meddőség, meglegyen a megfelelő bizalom. Emellett pedig fontos lenne a meddőségi központokban ajánlani, a pácienseknek pedig elfogadni a pszichológiai konzultációt, hiszen egy ilyen élethelyzetben nagyon sokat tudnak belőle profitálni.

Tényleg más érzés az orgazmus szülés után?

Volt feleségét késelte meg egy rendőr Nagyváradon

Okok és lehetőségek

A statisztikák szerint minden negyedik gyermekre vágyó pár küzd meddőséggel, melynek leggyakoribb oka a férfiak részéről a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű sperma, illetve a nők részéről a petesejtek kis mennyisége, nem megfelelő minősége vagy kóros genetikája. A férfiak esetében legvégső megoldásként még sebészi úton kinyert ondósejt is alkalmas lehet a megtermékenyítésre, de ha ez sem lehetséges, akkor a pár fordulhat spermabankhoz. Itt olyan férfiak spermáihoz lehet jutni, akiknek a mintaadás előtt szigorú kritériumoknak kell megfelelniük, és egyes jellemzőik kivételével – például testmagasság, testalkat, hajszín, szemszín, érdeklődési kör – névtelenek maradnak.

Nők esetében kissé bonyolultabb donorpetesejthez jutni, ugyanis azt pénzért nem lehet venni – ez szervkereskedelemnek minősülne –, csak névtelenül adományozni, illetve a befogadóval rokoni viszonyban álló nő bizonyos szigorú kritériumokkal adhat számára petesejtet. A sikerráta itt elég magas, hiszen egy nő általában sokkal hosszabb ideig képes kihordani egy gyermeket ahhoz képest, míg van olyan mennyiségű és minőségű petesejtje, amellyel megtermékenyül és egészséges csecsemőt szülhet. Ez utóbbira negyvenöt évesen már nagyon kevés esély van, míg előbbire egy fiatal donorpetesejttel sokkal több. Nagyon fontos, hogy a meddőséggel küzdő párok ezeket is értsék és úgy mérlegeljenek, akár állami ellátásban viszik végig a teljes mesterséges megtermékenyítő eljárást, akár külön is végeztetnek vizsgálatokat magánintézményekben, akár külföldön – más jogszabályi környezetben – próbáltak szerencsét.

A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es októberi lapszámában jelent meg.

Neked milyen a kapcsolatod a testeddel?

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 29 minutes, 17 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
29:17
29:17
 

Ez is érdekelhet

A legnagyobb és leghangosabb szurkolótábor mindig a társunk kell, hogy legyen

glamour plusz ikon A legnagyobb és leghangosabb szurkolótábor mindig a társunk kell, hogy legyen

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Húsvéti nagybevásárlás költséghatékonyan? - Íme: 5 tuti tipp (x)

Húsvéti nagybevásárlás költséghatékonyan? - Íme: 5 tuti tipp (x)

Feldobnád valamivel a ruhatáradat? - Idén tavasszal ezek a darabok hódítanak! (x)

Feldobnád valamivel a ruhatáradat? - Idén tavasszal ezek a darabok hódítanak! (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Most megmutatjuk az idei év 5 legfelkapottabb hajszínét! (x)

Most megmutatjuk az idei év 5 legfelkapottabb hajszínét! (x)