Mérgező háztartás
(Cici, a kedvenc macskám imád kíváncsiskodni, ezért nem is lehet elzárva tartani tőle semmit. Ha ne adj isten résnyire nyitva hagyok egy szekrényajtót, rögtön ott terem, és addig-addig dugdossa bele a fejét, míg egy elég nagy rés keletkezik ahhoz, hogy ő maga is átférjen. Ha meg bent van, fejjel előre veti magát a kacatokba, ami miatt már nemegyszer fordult elő, hogy a felhalmozott cucc és ő maga is szökőhullámként zúdult ki a szekrényből.)
Ezeket láttad már?
Magyarországon évente több ezer mérgezéses eset történik. Legnagyobb részüket az öngyilkosságok teszik ki, második helyen viszont a balesetek állnak. Ezek között kiemelkedően magas számot képviselnek a gyermekek körében bekövetkezett, általában háztartási szerekkel történt esetek. Bár nagyon sokszor elmondják, mit lehet tenni, hogy megelőzzük az ilyen mérgezéseket, mégis úgy tűnik, ez sohasem elég, hisz a felnőttek újból meg újból elkövetik ugyanazokat az apró mulasztásokat.
Az első és legfontosabb óvintézkedés, hogy soha, de tényleg soha ne töltsük át a háztartási szereket eredeti palackjukból egy másikba. Ásványvizes vagy üdítős üvegbe pedig semmiféleképpen sem. Leginkább azért, mert a háztartási szerek tárolóinak a kupakját úgy alakították ki, hogy csak a megfelelő erővel és ügyességgel lehessen kinyitni. Csak zárójelben mondom, hogy sokszor még nekem is nehezemre esik. Olyannyira, hogy nemegyszer dührohamot is kaptam miattuk.
A palackokon emellett nagy és elrettentő piktogramokat is találunk, amelyek elvileg felhívják a figyelmet a különböző veszélyekre, de ez sokszor nem túl hatásos, hisz egy kisgyermeket a legkevésbé sem érdekli, hogy ott egy baromi nagy felkiáltójel vagy koponya. Ezért a második legfontosabb óvintézkedés az, hogy ezeket a szereket a totyogósoktól elzárva tartsuk, méghozzá olyan helyen, amely számukra nehezen hozzáférhető. Akár le is lakatolhatjuk a szekrényt, de talán könnyebb, ha a szereket egyszerűen egy magasabban fekvő helyre tesszük.
Ezek elég általános tanácsoknak tűnhetnek, mégis sokszor ennyi pontosan elég, hogy megelőzzük a baleseteket. Amennyiben mégis megtörténne a baj, ne essünk pánikba, hanem rögtön keressük fel az orvosunkat. A teendőkkel kapcsolatban emellett még fel lehet hívni a következő ingyenes zöldszámot, amin rögtön megfelelő segítséget és tájékoztatást kaphatunk: 06 80 20 11 99.