Ez az oka, hogy gyakorlatilag bármit megennél menstruáció ideje alatt
Hasfájás, nulla komfortérzet, érzelmi hullámvasút – a menstruáció és az azt megelőző PMS minden, csak nem móka és kacagás. És úgy tűnhet, ebből csak egy kiút van: a finomságok habzsolás, lehetőleg minél gyakrabban. De miért vagyunk kívánósabbak a menzesz alatt? Dr. Zinner Balázs szülész-nőgyógyász klinikai szakorvost kérdeztük a témában.
Ezeket láttad már?
Mindennek lehet mondani, de könnyűnek egészen biztosan nem azokat a bizonyos pirosbetűs napokat. Egy kicsit fáj a hasunk, egy kicsit kellemetlen, komfortérzetünk csökken, a kedvünk és hangulatunk teljesen ingadozó, és nehogy már ebben az időszakban jó formába legyünk, sőt, olykor puffadunk és az étvágyunk is nagyon nagy, olyannyira, hogy sokszor farkaséhség van rajtunk.
Tény, hogy a menstruáció nem egy kellemes állapot, de ezekben a napokban, mint mindennek, úgy a túlzott éhségérzetnek is megvannak a maga élettani indokai és tudományos magyarázatai. Ne aggódj, nem te vagy az egyetlen, aki a menzesz előtt és/vagy alatt fel tudná falni a hűtőt. A kutatók nagyon régóta monitorozzák a nők éhségérzetét menstruáció környékén, és számos tanulmány készült már a témában az évek során. A folyamatos kívánósság ilyenkor a menstruáció előtti időszakra jellemző leginkább, azaz a premenstruációs intervallumra, melyben a jól ismert puffadáson, hormonzavarokon, pattanások megjelenésén és hangulatingadozáson túl a kívánósság is megjelenik.
A „rohamok” rendszerint a menzesz harmadik, negyedik napja körül véget is érnek. Habár tisztában vagyunk vele, hogy ez mind a szervezetünk és hormonjaink játéka, mégis nehezen tudunk gátat szabni a fokozott falási ingereinknek. És ha azt hinnénk, ezekkel az éhségérzetekkel egyedül vagyunk, nagyon tévedünk. Egy kutatásból kiderült ugyanis, hogy a nők nagy része tapasztal égető vágyat az indokolatlan étkezésekre, és 97 százalékuk nemcsak a menstruáció időszakában eszik sokkal többet rohamszerűen. A felmérés rávilágít, hogy a nők akár napi plusz 500 kalóriával is többet tudnak ilyenkor bevinni szervezetükbe, természetesen a legveszélyesebb anyagokból, azaz a szénhidrátból és a cukorból.
De mi a konkrét oka a falási rohamoknak?
A legtöbb elmélet és kutatás szerint a hormonok okozzák a megnövekedett étvágyat. Tudósok arra jöttek rá, hogy ha az ösztrogénszint alacsony, ellenben a progeszteron magas, sokkal többet eszünk – ez jellemző a menstruációnk luteális szakaszára, mely a PMS-el azonosítható. Dr. Zinner Balázs szülész-nőgyógyász klinikai szakorvos hasonlóképpen vélekedik.
„Gyakori és élettani jelenség a termékeny korban lévő nőknél az étvágy fokozódása a menstruációt megelőző időszakban. A hormonok játéka, amiért döntően a progeszteron a felelős. Ez a hormon változtatja meg várandósság alatt az ízlést, ez okoz álmosságot, kissé lassabb gondolkodást, labilisabb érzelmi állapotot. Ebben a periódusban a progeszteron dominánssá válik az ösztrogénnel szemben. A ciklus luteális fázisában a felépült nyálkahártya megérik. Ehhez fokozott energiára van a szervezetnek szüksége, melyet a gyorsan mobilizálható szénhidrátokból a lekönnyebb fedezni. Ugyanakkor a keményítőből szerotonint is előállít testünk, mely boldogság-hormonként enyhíti a PMS tüneteit.”
Egészségünk érdekében a szakember óva int!
Mivel fokozott éhségérzet van jelen ebben az időszakban, nem szabad elfelejteni, hogy a test nem a valós igényeit közvetíti felénk, hanem egy megváltoztatott ízlést és fokozott étvágyat. Sajnos vagy nem sajnos, a csokoládé az a finomság, melyre ilyenkor legjobban vágyunk, ám Dr. Zinner Balázs szerint másképp is növelhetjük szerotonin-szintünket (szerotonin=boldogsághormonként emlegetett hormon, melynek alacsony szintje rossz hangulathoz vezethet), például aktív testmozgással, különböző relaxációs technikákkal, sőt a szexszel is.
Ha a menstruáció alatt égő vágyat érzel a nassolásra, ne fogd vissza magad, ne legyen lelkifurdalásod, egyszerűen tedd mértékkel és okosan. „Ha nem szeretnénk, hogy testünk kárát lássa ezeknek az időszakoknak, akkor kis odafigyeléssel mindenki meg tudja találni azokat az élelmiszereket, melyek átsegítik a nehezebb napokon, és nem mozdítják el jelentősen a mérleg nyelvét sem. Az üres kalóriák helyett érdemes turmixot, magvakat, gyümölcsöt enni, ha ellenállhatatlan vágyat érzünk a szénhidrátok iránt, akkor inkább a teljes kiőrlésű, alacsony glikémiás-indexű gabonából készült finomságokat kell előtérbe helyezni” – tanácsolja a szakember.