Menstruáció a történelemben – eszement legendák és rémisztő tények a menstruációról
Mára számtalan információnk van a menstruációval kapcsolatban, azonban ehhez nagyon hosszú és rögös út vezetett. Egészen a XIX. századig kellett várni arra például, hogy az orvosok felfedezzék, köze van az ovulációhoz. Addig ugyanis azt gondolták, hogy a vérzés célja, hogy a nők kiadják a felgyülemlett érzéseiket, feszültséget és így csökkenjen a hisztériára való hajlamuk.
Ezeket láttad már?
Ugyan ezt a feltevést már sikerült cáfolni, számos menstruáció-mítosz ma is él vagy feledésbe merült, de ennél is hajmeresztőbb volt. Ezekből és a ciklushoz köthető történelmi tényekből gyűjtöttünk össze tízet.
1. A nők kevesebbet menstruáltak.
A történetírás, feljegyzések készítése jódarabig a férfiak kiváltsága volt, így nem sok információt találhatunk a menstruációval kapcsolatban. A kutatók azonban feltételezik, hogy évszázadokkal, évezredekkel ezelőtt a nők vérzése gyengébb, ritkább volt az alultápláltság miatt. Emellett pedig már 40 éves kor környékén meg is szűnhetett, ugyanis akkoriban a menopauza is 10 évvel korábban kezdődött.
2. Az ókori rómaiak gyakorlatilag gonosz boszorkányoknak tartották a menstruáló nőket.
Idősebb Plinius (Kr. u. 23/24- Kr. u. 79) író, polihisztor feljegyezte, hogy képesek voltak megállítani a jégesőt, a forgószelet, a villámlást és a vetést is el tudták pusztítani. Ezek mellett a puszta tekintetükkel megölték a méheket, elhomályosították a tükröket és kicsorbították a fegyvereket. A kutyák pedig megőrültek a menstruációs vértől a gondolkodó szerint.
3. Az ókori egyiptomiak puha papiruszt használtak tampon gyanánt.
A görögök fadarabokat csomagoltak gézbe ugyanilyen céllal, illetve fogamzásgátlásra is használták ezeket a tárgyakat. A rómaiaknál pedig gyapjúból készültek betétek és tamponok.
4. A középkori európaiak varangyokat égettek a vérzés csillapítására.
A recept egyszerű volt: keress egy varangyot, égesd el egy edényben és a hamvait egy kis szütyőben hord a vaginád közelében.
5. A franciák szerint a vérzés közbeni szex szörnyek születéséhez vezetett.
Az országban az együttlétek kerülését javasolták, hacsak valaki nem akarta megkockáztatni, hogy vézna, kicsi, beteges, sérült gyermek szülessen - ami évszázadokkal ezelőtt hatalmas problémát jelentett.
6. A középkori Európában úgy hitték, a menstruációs vér ellenszer a leprára.
Egy Hildegard von Bingen nevű apáca legalábbis ezt jegyezte fel más orvosi témák mellett. Ennek ugyan némileg ellentmond az az elmélet, mely szerint a menstruáló nővel való szex során sérül a pénisz, az pedig teljesen az ellentéte, mely azt állítja, hogy a menstruációs vér megivása leprát okoz.
7. A menstruációs vért afrodiziákumnak tartották.
Ez a feltevés a világ egyes részein még ma is él. Afrikai népi varázslók szerint például a kiszemelt férfi belénk fog szeretni, ha teszünk egy kicsit a kávéjába. Ha ilyen szélsőségekre nem is buzdítanak mindenhol, az tény, hogy számos helyen mágikus erőt tulajdonítottak, tulajdonítanak a vérnek.
8. A XIX. században a britek úgy vélték, a menstruáló nők elrontják az ételeket.
Az elképzelés szerint, ha egy épp menstruáló nő kezébe került a vaj, akkor az nem olvadt el, a sonka pedig nem szívta be a sót.
9. Az 1920-as években bécsi tudósok feltételezték, hogy a menstruáló nők megállítják a tészta kelését és a sör erjedését.
A magyar származású orvos, Schmick Béla szerint ilyenkor a nők bőrén keresztül távozott egy menotoxin nevű anyag, ami elpusztította az ilyen folyamatokat előidéző organizmusokat.
10. Egyes helyeken a nők a menstruáció idején kunyhókban éltek.
Van, ahol még mindig ez a helyzet. Nepálban például 2005-ben betiltották, hogy a településeken kívül eső, sárból épített tákolmányokban töltsék ezeket a napokat, ahol állatok és férfiak támadásának vannak kitéve, azonban a törvény a gyakorlatban nem annyira érvényesül. A szokás hátterében az a hindu hagyomány áll, mely szerint a menstruációkor a nők tisztátalanok.
Szerző: Dózsa Kamilla