Méhpolip - minden, amit tudnod kell róla
Egy nőgyógyászati vizsgálat során januárban kiderült, hogy méhpolipom van. Nagyon megijedtem, amikor felállították a diagnózist, de szerencsére sikeresen eltávolították. Nagy meglepetésemre viszonylag kevés információt találtam erről az elváltozásról.
Ezeket láttad már?
Most pontosabb képet kaphatsz a méhpolipról dr. Szabó Gábor szülész-nőgyógyász szakorvos ultrahang-specialista segítségével.
Kialakulása
A méh nyálkahártyájából (endometrium) kialakuló polip alapvetően jóindulatú elváltozás. Jellegzetessége, hogy a méhnyálkahártya egy körülírt kis területéből kiindulva a méh üregébe bedomborodó szövetszaporulat jön létre. Mérete néhány milliméter átmérőtől akár több centiméter hosszúságig is terjedhet. A méhpolip esetében jelenleg hajlamosító tényező nem ismert, ritkán megfigyelhető családi halmozódás, vagy egy páciensnél az endometrium polip ismétlődő megjelenése.
Életkor alapján legtöbbször változókor környékén, vagy ezt követően alakul ki az elváltozás, de a fogamzóképes korú nőknél is előfordulhat. Az apró polipok gyakran hónapokon, akár éveken keresztül is tünetmentesek lehetnek. A leggyakoribb tünet az időben jelentkező menstruációs vérzés mennyiségének szokatlan mértékű növekedése. Szintén előfordulhat, hogy a havi vérzés előtt vagy után napokig tartó pecsételő vérzés jelentkezik. Nagyobb polipok a méhűrt kitöltve, akár alhasi görcsös fájdalmak kialakulásához is vezethetnek.
Diagnosztizálás
Az endometrium polip felismerése nőgyógyászati vizsgálat kapcsán akkor lehetséges, ha a polip növekedése során a külső méhszájban is megjelenik. A méhnyakból és a méhtestből kiinduló polip elkülönítéséhez, a pontos diagnózis felállításához azonban hüvelyi ultrahangvizsgálatra van szükség. Tapasztalt vizsgáló, korszerű ultrahangkészülékkel hatékonyan felismeri az elváltozást.
Kezelése
A menstruációs vérzéssel a polip spontán, teljes távozására minimális az esély. A havi vérzéskor ugyanis a méhnyálkahártyának csak a felszínes rétegei válnak le a méh faláról, a mélyebb osztódó területek nem. Így a polipok sem távoznak teljesen. Az endometrium polip gyógyszeresen jelenleg nem kezelhető, műtéti úton távolítható el. A műtét az úgynevezett „egynapos sebészet”, sőt megfelelő körülmények esetén járóbetegellátás keretei között is történhet. A polip eltávolítását a méh nyakcsatornáján keresztül, óvatos tágítás után végzik.
Technikailag két módszert alkalmaznak a leggyakrabban. Az egyik a hagyományos kürettázs vagy méhkaparás. A másik az úgynevezett méhtükrözés, vagy hiszteroszkópia. A beavatkozást követően pár napig pecsételő vérzés vagy enyhe alhasi görcsök észlelhetők. Hétköznapi tevékenység végezhető a műtét utáni napokban is, azonban komoly fizikai terhelés, versenysport, ülőfürdő és nemi érintkezés egy-két hétig kerülendő.
A szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel legyen mostantól kötelező program, akárcsak a találkozók a barátnőiddel.