Lehet összefüggés a hormonális fogamzásgátlás és a mellrák között?
Ha el akarsz kerülni egy nem kívánt terhességet, nem is kérdéses, hogy legtöbbször fogamzásgátló tabletta szedése ajánlott. De lehet valóságalapja annak, hogy növelheti a mellrák kialakulásának kockázatát? A The New England Journal of Medicine egyik kiadványában közzétett kutatás szerint azon nők között, akik hormonális fogamzásgátló tablettát szednek, jelentősen nagyobb arányban fordul elő mellrák kialakulása, mint azoknál, akik sohasem szedtek ilyen készítményt.
Ezeket láttad már?
A tanulmány 1,8 millió dán nőt vizsgált több mint 10 éven keresztül. A kimutatások szerint 100000 nő közül 55-nél fordult elő úgy a betegség, hogy sosem szedtek fogamzásgátló tablettát, 68 nő pedig szedett hormonális gyógyszert, mielőtt beteg lett. A hormonális fogamzásgátlás más módszereit is figyelembe vették, de mind együttvéve elmondhatónak találták, hogy önmagában a hormonális készítményeket alkalmazók esetében volt gyakoribb a mellrákos megbetegedés.
Díjazták a Mellrák Elleni Küzdelem Hőseit 2019-ben is
Díjazták a Mellrák Elleni Küzdelem Hőseit 2019-ben is
Mielőtt pánikba esnél, fontos tudnod, hogy a hormonális fogamzásgátlók és az emlőrák közti kapcsolatot már több tanulmány is vizsgálta korábban, de nem jelenthető ki, hogy egyértelműen nagyobb a megbetegedés kockázata azoknál a nőknél, akik alkalmazzák a különböző hormonális készítményeket. Azt azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a hormonális fogamzásgátlók régebbi verzióiban több ösztrogén volt, ami magasabb kockázattal is járt, de ezeket a készítményeket már kivonták a forgalomból.
Gyönyörű fotók masztektómián átesett nőkről, akik megmutatják sebeiket és erőt adnak a rák elleni küzdelemben
Érdemes azonban beszélni arról is, hogy kockázati tényezők viszont valóban lehetnek, különösen abban az esetben, ha a családban korábban már fordultak elő rákos megbetegedések, vagy hosszú éveken át alkalmazza valaki a hormonális fogamzásgátló készítményeket. Fontos ilyen esetben egyeztetni az orvosoddal arról, hogy talán érdemesebb átállni egy hormonmentes fogamzásgátló módszerre. Ha alaposan tájékozódsz, és rendszeresen részt veszel kontrollvizsgálatokon, akkor máris csökkentheted a kockázatokat.