Jön az influenza! Mi lesz?
Az influenzajárványok kezdete leggyakrabban januárra esik, tehát az elkövetkező időszakban fokozottan érdemes odafigyelni a személyi higiénére. Pláne akkor, ha nem vagytok beoltva.
Ezeket láttad már?
Az influenza lebegő cseppek (más néven cseppfertőzés) útján terjed emberről emberre. Leggyakoribb tünetei a nagyon magas, sokszor akár negyven fokot is elérő láz, a végtagfájdalom és a jellegzetes megfázásos tünetek. Bár a betegség viszonylag ártalmatlan, bizonyos csoportokban (pl. idősebbek, gyenge immunrendszerű személyek, krónikus tüdőbetegek, terhesek) igen súlyos lefolyást mutathat.
Megelőzés szempontjából a legfontosabb, hogy kerüljük a fertőzött személyeket. Ez bármennyire is egyszerűen hangzik, sajnos nehéz megvalósítani, mert az emberek már egy nappal azelőtt fertőzőképesek, hogy egyáltalán megjelennének a tünetek, és azok is maradnak az azt követő 5-7 napban. Ezért sem lehet eléggé hangsúlyozni a védőoltás fontosságát.
Az oltáson kívül következzen néhány egyéb tanács, amivel megvédhetitek nemcsak magatokat, hanem másokat is a vírussal szemben:
1. Ha betegnek érzitek magatokat, mielőbb menjetek haza, és csak abban az esetben érintkezzetek másokkal, ha ez feltétlenül szükséges (pl. orvoshoz menetel). Ezt addig tartsátok be, míg legalább egy teljes napig láztalanok vagytok.
2. Ha köhögtök vagy tüsszentetek, tegyetek zsebkendőt magatok elé, amit aztán dobjatok ki.
3. Mossatok kezet minél többször (pl. ha haza vagy a munkahelyre értek).
4. A nap folyamán a lehető legkevesebbszer nyúljatok a szemetekbe, az orrotokba, a szátokba.
5. Rendszeresen tisztítsátok és fertőtlenítsétek a környezeteteket.
(– Nesze semmi, fogd meg jól – mondja Cici, miután beleolvasott a bejegyzésbe. – Majd fog a halál vigyázni ilyenekre, kedves gazdám.)
(– Akkor legyen nagy a szád, Cici, mikor lázálmaid vannak, és mozdulni sem bírsz a fájdalomtól. Ugyanakkor te könnyen beszélsz, hisz nemigen hagyod el a lakást. De kezdjük inkább ott, hogy ez a vírus nem is tudja megfertőzni az olyan büdös macskákat, mint te!)
(A kirohanásomat hallva még Cicinek is eláll a lélegzete. Talán elvetettem a sulykot kissé.)
Természetesen az oltás a leghatékonyabb, de aki valamilyen oknál fogva ódzkodik tőle (indokolatlanul) vagy egyszerűen nem is gondolt rá, annak többnyire csak ez marad. A tünetek nagyon kellemetlenek tudnak lenni, és sokszor csak akkor kapunk a fejünkhöz azzal, hogy lehettem volna elővigyázatosabb vagy figyelmesebb, mikor már késő. Így akármennyire is általánosnak tűnnek ezek a tanácsok, érdemes betartani őket, mert hatásosak (valamilyen szinten).