Segítség, herpesz odalent! Mit tehetsz, hogyan kezeld?
Tudtad, hogy a rengeteg kellemetlenséggel járó herpesz a test bármely részén, még az intim területeken is megjelenhet?
Ezeket láttad már?
A nemi szerveken időnként megjelenő herpesz kialakulásáért a herpes simplex vírus a felelős. Terjedése leggyakrabban a fertőzött személlyel való nemi érintkezés során történik. Sajnos, ha a vírus egyszer bekerült a szervezetbe, ott is marad, ezért a kezelése mindössze tüneti terápia lehet, melyre elsősorban a fellángolási időszakokban van szükség. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász szakorvosától mindent megtudhatsz a betegségről.
Ezek a tünetek
A vírussal való fertőzés diagnózisát aktív szakaszban, a tünetekből lehet felállítani, de az orvos kenetvételt vagy akár vérvételt is elrendelhet (ez utóbbiból azt is meg lehet állapítani, hogy valaki esett-e át valaha herpeszfertőzésen). A leggyakoribb tünetek a nemi szerven, végbélnyílás környékén, a gát tájékán vagy a belső combokon megjelenő apró, gyulladt hólyagok, melyek eleinte viszketnek, majd helyükön hámhiányos, akár fekélyes, általában rendkívül fájdalmas területek maradnak. Jellemző az ágyéki nyirokcsomók megduzzadása, a hőemelkedés vagy láz, és az általános rossz közérzet is. Amennyiben a fertőzés a húgycsövet is érinti, fájdalmassá válik a vizelés.
Hogyan kerüld el?
A nemi szervi herpesz leginkább közvetlen bőrkontaktus során, orális, vaginális vagy anális szex közben terjed, de akár kézzel is átvihető, ha az illető előtte megérintett egy fertőzött területet, ugyanakkor levegőn viszonylag hamar elpusztul. Fontos tudnod, hogy a fellángolási időszakban a tünetek igen csekélyek is lehetnek (sőt olykor az első alkalommal is), ilyenkor történik a partnerek fertőzésének nagy része. Bár az óvszer használata bizonyos fokú védelmet jelent, ám mivel ez csak a hímvesszőt borítja, így nem fedi le az összes olyan területet, ahonnan bejuthat a szervezetbe a vírus. Különösen akkor kell odafigyelni, ha valaki várandós – terhesség alatt egyébként is erősen ajánlott az állandó partnerrel is óvszert használni –, az újszülöttkori herpeszfertőzés ugyanis akár nagyon súlyos következményekkel is járhat. Szerencsére ez nagyon ritka, és leginkább azokat érinti, akik először fertőződtek meg a vírussal, mindenesetre fontos, hogy a szülészorvosod tudjon arról a terhességed alatt, hogy te vagy a partnered estetek-e már át herpeszfertőzésen, és szülés előtt mindenképpen vizsgálja meg, hogy nincs-e aktív fertőzésed (olyan esetben ugyanis biztonságosabb császármetszéssel szülni).
Hogyan kezeld otthon?
Ha először észleled a betegség tüneteit, nagyon fontos felkeresned az orvost. Sajnos gyógyítására nincs mód, de vírusölő tablettákkal és krémekkel lerövidíthető az időtartama, fájdalomcsillapítókkal és a hólyagok szellőztetésével, hűsítésével, sós ülőfürdővel pedig enyhíthetők a panaszok. Azt is érdemes megfigyelned, neked mikor szokott fellángolni, és előre felkészülni ezekre az időszakokra vagy akár csökkenteni is a kiújulás esélyét – például azzal, hogy csökkented az életedben a stresszt.
Ez a cikk eredetileg a GLAMOUR magazinban jelent meg.