Hüvelyszárazság? Ez állhat a hátterében, és így számolhatsz le vele
A hüvelyszárazság vagy vaginális atrófia általában természetes jelenség változókor idején, de fiatalabb korban is jelentkezhet, és gyakran súlyos problémákra is utal, ezért annak okát minden esetben tisztázni kell.
Ezeket láttad már?
Ha számodra is kellemetlenséget okoznak a szexuális együttlétek, és száraznak érzed a hüvelyed, akkor különösen fontos, hogy tudd, mi minden válthatja ki, és hogyan szüntetheted meg a problémát.
A hüvelyi szárazság egyfelől lehet fogamzásgátló tabletták, vagy egyéb, hormonokat befolyásoló gyógyszerek mellékhatása, ezért ha közvetlenül egy új gyógyszer szedése után jelentkezik, több mint valószínű, hogy az adott készítmény áll a hátterében. Ennek oka, hogy számos hormontartalmú gyógyszer, beleértve több fogamzásgátlót is, gátolja az ovulációt, méghozzá úgy, hogy a tesztoszteronszintet is csökkentik, aminek pedig fontos szerepe van a hüvely nedvességében és a libidóban.
A hüvelyi váladék mennyisége attól függően is változhat, hogy éppen hol tart a menstruációs ciklusod. Azokon a napokon, amikor az ösztrogén és a progeszteron szintje alacsony, kevés lehet a hüvelyi váladék, és bár ilyen esetben csak rövid ideig, jellemzően a menstruáció végéig tart, szintén felléphet a hüvelyi szárazság.
Menopauza alatt a hüvelyi szárazság valóban teljesen természetes jelenség a reproduktív hormonok, mint például az ösztrogén csökkenése miatt. Figyelmen kívül hagyni viszont ilyenkor sem szabad. Mindenképpen érdemes nőgyógyászhoz fordulni, hogy megmondja, mi a legmegfelelőbb kezelés a számodra, hiszen a panaszokkal akkor sem kell együtt élned, ha a korral járnak.
A stressz, mint libidógyilkos is okozhat hüvelyi szárazságot, hiszen emeli a kortizol szintet, ami csökkentheti a tesztoszteront és rombolhatja a libidót. Bár sokan nem veszik elég komolyan, de az elménk és a testünk között szoros kapcsolat van, így ha valami miatt ideges vagy zaklatott vagy, nehezen vagy egyáltalán nem leszel képes elengedni magad. Ebben az esetben pedig, bár az egyértelmű problémának lelki eredete van, annak a hatása a szexuális életedre is jelentős valószínűséggel kihathat.
Bár kevésbé gyakori okok, de hüvelyszárazságot okozhatnak még a rákos megbetegedésekre előírt kezelések, az immunrendszeri rendellenességek, de a szülés, a szoptatás, a depresszió, a dohányzás és a hüvelyt érő erős illatanyagos testápolók vagy parfümök is kockázati tényezőt jelenthetnek. Mielőtt azonban elrettennél, fontos tudnod azt is, hogy sok különféle módszer létezik a kezelésére.
Az abszolút legkényelmesebb módszer egyértelműen az előjáték, hiszen minél több fizikai és érzelmi stimulációt kap a tested, annál nagyobb a véráramlás a hüvelyedbe, és ez a folyadékáramlás nedvesebb hüvelyt eredményez. Ha ez még nem lenne elég, különféle síkosítókat is kipróbálhattok a partnereddel. A könnyebb behatolással így a szexuális együttlétek során jelentkező kellemetlenségek is megszűnnek. További segítség lehet még a kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, vagy a reggelre, pihenés utánra időzített szex, de ha egyik módszer sem válik be, mindenképpen fordulj a nőgyógyászodhoz.