Ez történik a hüvelyeddel szülés után
Mit várhatsz a várandósság után? Mi fog történni a hüvelyeddel szülés után? Megnyugodhatsz, mert teljesen normális, ha a következők valamelyikét tapasztalod.
Ezeket láttad már?
Gondolkoztál már valaha azon, hogy mi történik a vagináddal szülés után? Az igazság az, hogy a hüvely nem fog visszarendeződni varázsütésre a szülést követően. Hatalmas megpróbáltatáson ment keresztül, amit a többnyire többórás vajúdás okoz. Mi történik? Vérezni fog a vaginád? Meddig fog utána még fájni? Mikor szexelhetsz? Vezető nőgyógyászokkal beszélgettünk arról, hogy hogy a legjobb felkészülni minderre.
Tapasztalhatsz poszttraumás vérzést
Miután megszülted a babádat, még hat hétig számítani lehet rá, hogy poszttraumás vérzést fogsz tapasztalni. Az első tíz napban erős vérzés, világospiros vér várható. Az első három napban kis vérrögökre is lehet számítani – ezek nem nagyobbak, mint egy kicsi érme. Ez mind teljesen normális, mivel a tested megszabadul a méhedben lévő felesleges szövetektől, ezt az ürülést hívjuk gyermekágyi folyásnak. Az első tíz nap után a vérzés lelassul, de továbbra is várható enyhe vérzés akár hat héten keresztül.
Lesznek méhösszehúzódásaid (más néven hasi görcseid)
Hasi görcsöket tapasztalsz, mivel a méhed visszazsugorodik a várandósság előtti méretére. Ezt a folyamatot involúciónak hívják. Az először szülő nők esetében ez a fájdalom többnyire elhanyagolható. A többedszeri szülés után ez a fájdalom erősödhet, mivel az anyaméh izmai már meglazultak. Akárhogy is, ez egy pozitív jelzés arra, hogy a test teszi a dolgát, és könnyedén lehet enyhíteni egy meleg vizes törölközővel vagy fájdalomcsillapítóval. Körülbelül három nap alatt el fog múlni.
A hüvelyed megrepedhet
Az nem kérdés, hogy lesznek fájdalmaid, csak az, hogy mennyire lesznek intenzívek. Az amerikai szülészeti és nőgyógyászati főiskola (ACOG) szerint a szülések több mint 53 százaléka okoz repedést a hüvelynyílás körül. Attól függően, hogy mennyire durva a repedés, a hüvely és a gát még négy-tizenkét hétig okozhat fájdalmat. Jelentős repedések esetén elkerülhetetlen a szülés utáni összevarrás, vagy – ritkán – plasztikai beavatkozás szükséges ahhoz, hogy helyreállítsák a roncsolódást. Azonban repedés nélkül is sérülni fog a gátad.
A menstruációd megváltozhat, mikor újra visszatér
Mikor a szervezeted újra ovulálni kezd, a havi vérzésed eltérhet attól, amilyen a várandósság előtt volt. Függően az összes hormonális változástól, ami végbemegy a szervezetedben, ez lehet gyengébb, de erősebb is. Nemcsak a vérzés intenzitása módosulhat, de az időtartama is – magyarázza dr. Jessica Shepherd szülész-nőgyógyász.
Enyhén szélesebb lesz a hüvelyed
A dolgokat odalent tágabbnak is érezheted a szülés után, de ez lassanként visszaszűkül a normál állapotába. Habár, ha nagyon nagy babát szültél (vagy ikreket), lehet, hogy nem rendeződik vissza teljesen az eredeti állapotába. Az árulkodó jel a tampon: ha felhelyezed az általad rendszeresen használt tampont, és az idővel mindig kicsúszik, akkor az lehet egy jel, hogy a vaginád némileg kiszélesedett a szülés előtti állapothoz képest.
Belső horzsolásokat tapasztalhatsz
Amikor a baba keresztülmegy a hüvelyen, elkerülhetetlen, hogy belső sérüléseket szerezz. Nem látható, de érezhető fájdalmat fogsz tapasztalni, aminek két héten belül el kell múlnia.
Körülbelül hat hetet kell várnod a szexuális együttléttel
Az orvosok általában azt javasolják, hogy a nők várjanak egy kicsit, mielőtt újra szexuális életet élnek. „Szülés után egy nő vaginájának körülbelül hat hétre van szüksége ahhoz, hogy teljesen meggyógyuljon” – mondja Dr. Pari Ghodsi szülész-nőgyógyász. Ez alatt az idő alatt a szex nem megengedett. Adj magadnak – és a hüvelyednek – egy kis időt a szülés után. „Fontos, hogy egy nő megértse, hogy a dolgoknak idő kell – mondja Dr. Ghodsi – elsőre nem ugyanolyan élmény lesz, de idővel a dolgok teljesen vissza szoktak állni a normál kerékvágásba.”
Még a teljes gyógyulás után is előfordulhat, hogy nem érzed magad késznek az intim együttlétekre. Dr. Shepherd azt ajánlja, hogy esetleg vegyük igénybe terapeuta vagy szexuálpszichológus segítségét, ha szorongásérzést tapasztalunk ezzel kapcsolatban. „Néhány nő érezhet változást a medencei területen is, de a fizikoterapeuták segítenek beazonosítani, hogy melyik izmodat kell megerősítened vagy épp ellazítanod ahhoz, hogy megszűnjön a diszkomfortérzés vagy a húgyúti inkontinencia.”
Enyhe inkontinenciát is tapasztalhatsz
Egyáltalán nem szokatlan jelenség, hogy a szülés után a nők vizelettartási problémával küzdenek, különösen olyan tevékenységek esetén, mint ugrálás, futás, tüsszentés, nevetés. „A nők harminc százaléka tapasztal húgyúti inkontinenciát, akár hat héten keresztül – mondja dr. Jessica Shepherd – Mivel a méh kitágul a várandósság alatt, ez lehetővé teszi a húgyhólyagnak, hogy szintén megnagyobbodjon és kiterjedjen, mikor tele van, ami miatt teljesen megváltozhat a működésmódja. Sőt mi több, a hüvelyi szülés alatt, ahogy a baba keresztülmegy a szülőcsatornán, hatással lehet a húgyvezetékre is.” A Kegel-gyakorlatok – melyből napi öt perc, heti háromszor ajánlott, segíthetnek megerősíteni azokat az izmokat. Az orvosok azt tanácsolják, hogy ezt rendszeresítsük a várandósság alatt is, hogy a medencefenék izmait már a szülésre előzetesen felkészítsük.
Az orgazmusodat gyengébbnek érezheted
Amikor már visszatérték a szexuális életbe, akkor lehet, hogy úgy fogod érezni, hogy a szülés utáni orgazmusod gyengébb, mint előtte. Ezt nem csak beképzeled! Ugyanaz a medencefenéki izom, ami az inkontinenciát okozza, felelős a gyengébb orgazmusért – még nagyobb hajtóerő, hogy kitartóan gyakorold az intimtornát. Idővel az orgazmusod vissza fog térni világrengető magasságokba.
Ha szoptatsz, előfordulhat, hogy a hüvelyed kiszárad
A szoptatás okozhat ösztrogénhiányt, ami pedig vaginális szárazsághoz vezethet – magyarázza dr. Christine Greves szülész-nőgyógyász. A szárazság csak addig fog tartani, amíg szoptatsz, de addig is érdemes bevezetni a víz alapú síkosítókat a szexuális életedbe, amik sokat segíthetnek a dolgon. Használhatsz külsőleg alkalmazott ösztrogénkrémet is, hogy megszüntesd a szárazságot.
Szükséged lehet poszttraumás utókezelésre is
Az első kontroll a hüvelyi szülés utáni negyedik-hatodik hétben történik meg, amit egy másik kontroll követ a tizenkettedik héten, hogy megbeszéljetek minden további felmerülő problémát, és megvitassátok a fogamzásgátlás lehetőségeit – magyarázza dr. Jessica Sepherd.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es októberi lapszámában jelent meg.
Szöveg: Korin Miller
Fordította: Szilárd Léna