Fronthatás! Rád milyen hatással van?
(– Egyszerűen felrobban a fejem – mondja nekem Cici, ahogy aléltan fekszik a kanapén.)
(– Mi a baj? – kérdezem tőle.)
(– Nem tudom, talán a front…)
Ezeket láttad már?
Bár sokan badarságnak gondolják, a megfigyelések és vizsgálatok mégis azt mutatják, hogy bizonyos betegségek előfordulása igen is fokozódik, amikor a szervezetet fronthatás éri. A légkör ilyesfajta változása különböző módokon fejtheti ki hatását, de a legfontosabb tünetek az idegrendszer üzemmódjainak váltogatása révén alakulnak ki. Tehát a hőmérséklet, páratartalom, légnyomás hatására vagy aktiválódik az idegrendszer, vagy csökken annak élénksége.
(– Kopácsolás! – ripakodik rám Cici. – Ez a folyamatos kopácsolás a billentyűkön! Nem lehetne csendesebben, könyörgöm!)
(Megpróbálok halkabban gépelni, de akármilyen óvatosan is nyomom le a billentyűket, Cici cümmögve fejezi ki nemtetszését.)
A melegfront érkezésekor fokozódik a páratartalom és a hőmérséklet, ugyanakkor csökken a légnyomás. Ilyenkor igen gyakran vérnyomáscsökkenés, és ezzel párhuzamosan megemelkedett pulzusszám mérhető. Emellett fejfájással is számolni lehet, vagy a zöldhályog rosszabbodásával.
A hidegfront során pont az ellentétes folyamat játszódik le a légkörben, tehát csökken a hőmérséklet és a páratartalom, illetve megemelkedik a nyomás. Ekkortájt fokozódnak a mellkasi panaszok, gyakrabban fordul elő szívinfarktus, asztmás roham, súlyosbodnak a mozgásszervi betegségek, fokozódik a görcsre való hajlam (pl. epe- vagy vesegörcs).
(– Csendet, Vince, könyörgöm! – esedezik Cici.)
(– Oké – suttogom.)
A fronthatásokra általánosan igaz, hogy megzavarják a nyugodt alvást, így fokozódik a napközbeni fáradtság és figyelmetlenség. Ennek egyik következménye, hogy növekszik a balesetek gyakorisága, de türelmetlenebbek is vagyunk a párunkkal szemben. Tehát ha kedvesünk nem egészen úgy viselkedik, ahogy elvárjuk, és mondjuk nem használ alátétet, amikor a dohányzóasztalra teszi a poharát, amitől mi meg persze úgy érezzük, hogy majd felrobbanunk, akkor csukjuk be a szemünket, és gondoljunk az imént olvasottakra, ezalatt a dühroham is csillapodik valamelyest.
A tünetek enyhítésével, megelőzésével kapcsolatban olyan általános ajánlások szerepelnek, mint a megfelelő mozgás vagy gyümölcs- és vitaminfogyasztás, de egyesek a váltott zuhanyzásra esküdnek, tehát néhány percig hideg, néhány percig meleg vízzel tusoljunk, amelynek már a gondolatától is irtózom.
(– Valaki adjon nekem egy Ászpirint – sóhajt egy nagyot a betegeskedő macskám.)
(– Ászpirin? Miért mondod így?)
(– Te semmit sem értesz, gazdim! Az ok egyszerű. Mert olyan arisztokratikusan hangzik, és úgy illik hozzám…)