Forradalmi lépés: Ingyenes lesz a menstruáló diákoknak a tampon és a betét
Nem árulunk zsákbamacskát, nem nálunk, hanem Skóciában, az ügy mégsem mellékes, hiszen ezzel a skót parlament az első a világon, ahol olyan törvényt hoztak, amely biztosítja a menstruáló diákok számára a tamponokhoz, betétekhez való ingyenes hozzáférést az alap-, közép- és felsőfokú oktatásban.
Ezeket láttad már?
Ugyan azt tartja a mondás, hogy egy fecske nem csinál nyarat, de koncentráljunk inkább arra, hogy valahol el kell kezdeni. De miért is jelent problémát mindez problémát? Nos, az Always, az egyik vezető egészségügyi betét, és tampon gyártója nemrég felmérést készített, amiből kiderült, hogy Amerikában öt lányból egy azért marad ki a menstruációja idején az iskolából, mert nem hozzáférhető számára a tampon, vagy a betét. A ´menstrációs eszközök´, ahogy egy kissé nehézkesen utalnak rá, közismerten drágák, így aztán vannak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy ilyen termékeket vásároljanak. Ez túl azon, hogy iskolai lemaradáshoz vezet, szégyenérzetet is szül. A skót parlamentben felismerték, hogy ez a helyzet tarthatatlan, lévén, hogy náluk a becslések szerint 4-ből egy lány küzd hasonló problémával. Augusztus 24-én a parlament megszavazta, hogy 5,2 millió fontos programba kezdenek, aminek lényege, hogy ingyenessé teszik a hozzáférést a tanuló lányok számára a tamponokhoz, betétekhez. A törvényhozás nem csupán ezzel, de képzésekkel és kampányokkal is igyekszik reflektálni a menstruációval kapcsolatos problémákra, előítéletekre az iskolákban. Céljuk, hogy a menstruáló lányok stigmatizációját visszaszorítsák, ami reményeik szerint a nemi egyenlőség felé tett újabb lépés.
Ezért puffad a hasunk menstruáció előtt - eláruljuk, mit tehetsz ellene
Ezért puffad a hasunk menstruáció előtt - eláruljuk, mit tehetsz ellene
A Skót Munkáspár képviselője, Monica Lennon mindezt csak a kezdő lépésnek tartja:
"A menstruációs termékekhez való hozzáférésnek alapvető joggá kell válnia, jövedelemtől függetlenül. Azért dolgozok tovább, hogy Skóciában minden nő ingyenesen hozzáférhessen ilyen termékekhez. Senkinek nem kellene szembesülnie kirekesztéssel, vagy megbélyegzéssel azért, mert nem tudja megfizetni ezeket a termékeket"
Ez egy olyan probléma, amiről viszonylag keveset beszélünk, de annál fontosabb, reméljük, hogy Skócia nem csupán az első fecske lesz, hanem az első dominó, ami ledönti majd a többit is.