Felhasított rongyokat használnak intimbetét helyett
A napokban ismét döntöttek arról, hogy nem csökkentik a női intimhigiéniai termékek áfáját, így ezekhez a termékekhez a jövőben is változatlan áron juthatunk hozzá. Pedig vannak nők, nem is kevesen ebben az országban, akik mélyszegénységben élnek, és akiknek nincs pénzük arra, hogy tampont vagy betétet vásároljanak maguknak a menstruáció időszakára. A probléma hazánkban több tízezer nőt érint, ám a közbeszéd nem olyan régen kezdett csak el foglalkozni a témával. Elsőként L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője írt róla a Nyomor széle című blogján.
Ezeket láttad már?
Ne legyen már tabu!
L. Ritók Nóra véleménye szerint a menstruáció és a szegénység tabusítása egyként járul hozzá az ügy megoldhatatlanságához.
"Ekkor szembesültem azzal, hogy vannak nők, akik nem tudják megoldani azokkal a termékekkel a nehéz napokat, amik mások számára természetesek. Ennek hatására bizalmasan kérdezgetni kezdtem mélyszegénységben élő nőket, hogy szokták megoldani ezt a helyzetet, mire azt válaszolták, hogy felhasított rongyokat használnak. Így tudtam meg azt is, hogy vannak lányok, akik a menstruáció első pár napján rendszeresen maradnak ki az iskolából orvosi igazolással."
Véleménye szerint a legfontosabb, strukturálisan is működtethető megoldás az ügyben a tamponok és betétek áfájának csökkentése lenne. Ám amíg ez nem történik meg, addig nagyon fontosak az adományok.
A mosható betét vagy bugyi és a menstruációs kehely megoldás lehet?
Valójában logikus ötletnek tűnik a menstruációs szegénység problémáját megoldani az olcsó, környezetvédő módszerekkel. Ám L. Ritók Nóra arra hívja fel a figyelmemet, hogy amikor ezt mondjuk, egyáltalán nem számolunk a mélyszegénységgel járó egyéb körülményekkel, amelyek meghatározzák a menstruációval kapcsolatos szokásainkat.
"Ahol nincs bevezetve a víz, ahol a téli időszakban egy légtérben él az egész család, és nincsenek intim terek, ott a mosható betét és a kehely is kivitelezhetetlen megoldás. Utóbbihoz ugyanis szükség van minimum egy fürdőszobára, ahol le lehet venni, fertőtleníteni lehet és vissza lehet helyezni. A mosható betétnél pedig képzeljük el azt, hogy egy szobában élünk az apánkkal és három fiútestvérünkkel, vizet hozunk a kútról, azt megmelegítjük, kimossuk a betétet higiénikusan úgy, hogy valószínűleg rendes mosószerünk sincs, majd ugyanabban a szobában megszárítjuk."
Ha te is szeretnél segíteni a rászorulóknak, pénzzel vagy egészségügyi termékekkel támogatnád őket, akkor a www.igazgyöngyalapitvany.hu oldalon megteheted.
A G-Test: Így menstruálunk mi – a menstruációs szegénységtől az ökotudatosságig című cikket teljes terjedelmében elolvashatod a Glamour magazin 2019. novemberi számában.
Szöveg: Puskás Panni