Ezt fogyaszd a menstruációs ciklus egyes szakaszaiban
Ugye te is érezted már úgy, hogy a menstruációs időszak egy állandó küzdelem? Fáradtságérzet, puffadás, érzékeny mellek, pattanások, gyomorgörcsök és hangulatingadozás - csak néhány velejáró, ami minden hónapban előjöhet. A jó hír azonban, hogy ezeket a kellemetlen panaszokat, ha ügyelsz az étrendedre és edzel, jelentősen csökkentheted és egész hónapban jobban fogod magad érezni.
Ezeket láttad már?
Mit egyél a menstruációs ciklus egyes szakaszaiban?
1-5. nap: Menstruáció
Vasban gazdag élelmiszerek: vörös hús, spenót, sötétzöld levelű zöldségek, hüvelyesek
C-vitaminban gazdag élelmiszerek: narancs, zöldpaprika, ananász, eper, chili paprika, brokkoli, karfiol, mangó
5-13. nap: Follikuláris fázis
Miután a vérzés megáll, az energiaszinted enyhén emelkedik. Ha ebben a fázisban végzel erősítő edzéseket, nagyobb teljesítményt vagy képes kifejteni. Fontos, hogy tápláld a szervezeted egészséges szénhidrátokkal és fehérjében gazdag ételekkel.
Egészséges szénhidrátok: zab, barna rizs, gyümölcs, rostos zöldség, lencse, eper
Fehérjében gazdag ételek: tojás, joghurt, hal, tenger gyümölcsei, szója, pisztácia, csirke, pulyka
14-16. nap: Ovuláció
Ismét változik a hormonszint a szervezetedben. Az ösztrogén és a tesztoszteronszint emelkedik, ez pedig befolyásolja az étvágyadat. A frissen készült, fehérjében gazdag ételek a legjobbak az energiaszinted fenntartására. A rostban gazdag ételek is fontosak ezekben a napokban, mivel segítenek a szervezetednek megszabadulni a toxinoktól és a termelt hormonok helyes szintjét is beállítja.
Rostban gazdag ételek: lenmag, zab, dió, magvak, teljes kiőrlésű kenyér, gabona
Friss ételek: burgonya, avokádó, brokkoli, málna
17-28. nap: Luteális és premenstruációs fázis
Ezekben a napokban kevésbé vagy lendületes és gyakran rád tör az éhségérzet. Egészségtelen, zsíros ételekre vágysz, a tested így próbál felkészülni a következő periódusra. Már ilyenkor is lehetnek görcseid, ezek enyhítésében vagy megelőzésében a magnézium segít. Az étvágyad szabályozásában a B-vitamin is segíthet, ami szerepet játszik az éhségszabályozó hormon, a szerotonin működésében. Ebben az időszakban fizikailag érzékenyebb lehetsz, ezért bánj elővigyázatosan az edzésekkel, válassz olyan formákat, mint a jóga, a pilates vagy az úszás.
Magnéziumban gazdag ételek: diófélék, magvak, gombák, csicseriborsó, tenger gyümölcsei, lazac, tonhal, spenót, káposzta, spárga
B-vitaminban gazdag ételek: tojás, tejtermékek, árpa