Ezért nézesd meg rendszeresen a pajzsmirigyed!
Hiába küzdesz, nem bírod ledobni a fölösleges kilókat, vagy éppen minden vágyad, hogy egy kis pluszt felszedj magadra, de valamiért nem akar összejönni? Gondoltál már arra, hogy pajzsmirigyprobléma állhat a háttérben?
Ezeket láttad már?
Ez a pillangó alakú szerv nagy szerepet játszik a szervezet helyes működésében. Gyakran azonban mégsem jut eszünkbe, hogy egy panasz esetleg a pajzsmirigy nem megfelelő működésére vezethető vissza. Hogy ebben a témában is naprakész lehess, dr. Koppány Viktória, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház belgyógyásza és endokrinológusa ad hasznos ismertetőt.
Létfontosságú szerepe van!
A pajzsmirigy egy olyan hormont termel, ami általánosságban az egész anyagcserét koordinálja. Összefüggésben van a koleszterin- és vércukorszinttel, szerepe van a növekedésben, az idegrendszeri fejlődésben, a bélmozgásban, az izmok működésében, a koncentrációban és a menstruációt is befolyásolja. Ha picit hátrahajtod a fejedet, könnyedén ki tudod tapogatni magadnak az ujjaddal a pajzsmirigyedet.
A pajzsporcon elhelyezkedő kétlebenyes szerv hormonokat termel. Fontos, hogy a szervezetnek megfelelő jódfelvétele legyen, mert a pajzsmirigy életeleme a jód, anélkül nem tud hormont előállítani. A pajzsmirigylebenyek egyikében négyféle hormon, míg a másikban három található. Éppen ezért néznek a laborleletnél úgynevezett szabad T3 illetve szabad T4 hormonokat, amik megmutatják a pajzsmirigy jódtartalmát. Ha várandós vagy, vagy babát tervezel, muszáj, hogy rendben legyen a pajzsmirigyed, ugyanis amíg ki nem fejlődik a kisbaba saját mirigye, addig az anyuka pajzsmirigye szabályozza a magzat fejlődését. A rendszeres ellenőrzése viszont mindenkinek ajánlott!
Mi történik, ha nem megfelelően működik?
A helyes működéséhez elengedhetetlen az agyalapi mirigy által előállított fehérje, vagy más néven TSH ideális mennyisége. Ha ez az érték magas, pajzsmirigy-alulműködésről beszélünk. A mirigy nem kap elég jódot, próbál megnagyobbodni, több hormont termelni. Ilyenkor alakul ki a nyakon egy csomó, amit golyvának vagy strúmának neveznek. A megnagyobbodott pajzsmirigy jódhiányossá válik, előbb-utóbb pedig pajzsmirigy-alulműködés jön létre, ami akár egy influenza vagy egyéb gyulladásos betegség után is kialakulhat.
Ez lehet átmeneti, de tartósan is elhúzódhat a probléma. Ebben az állapotban az anyagcsere teljesen lelassul, nem megfelelő a bélműködés, székrekedés, hajhullás, menstruációs zavarok léphetnek fel, és hízás is előfordulhat. Fáradékonyság, álmosság, koncentrációzavar is gyakori tünet, de megemelheti a koleszterinszintet is, száraz bőrt, töredezett körmöt, meddőséget, vetélést is okozhat.
Amennyiben a TSH érték nagyon alacsony, túlműködésről beszélünk. Ilyenkor az egész mirigy lángol, meg van duzzadva és folyamatosan termeli a hormont. Ebben az esetben a következő tüneteket tapasztalhatod: hajhullás, menstruációs zavarok, vetélés, teherbeesési problémák, hasmenés, izzadás, izomfáradtság, gyengeség, magas pulzusszám, magas vérnyomás, alacsony koleszterinszint vagy inzulinproblémák is jelentkezhetnek.
Jelentkezz még ma vizsgálatra!
Egy egyszerű vizsgálattal könnyen kiderülhet, a te esetedben mi a helyzet. Keress fel egy endokrinológust, aki egy vérvétel és egy nyaki ultrahangvizsgálat után megmondja, milyen állapotban van a pajzsmirigyed.
A cikk eredetileg a GLAMOUR 2016-os márciusi számában jelent meg.