Ez a szerepe a testtömeg-indexednek az egészségi állapotodnál
Ha elhatározod, hogy egy új, egészségesebb életmódba kezdesz, rengeteg tényezőt érdemes figyelembe venned. Több mint valószínű, hogy előbb vagy utóbb találkozni fogsz a testtömegindex, más néven a BMI fogalmával is, és nem árt tudnod, te ideális tartományba tartozol-e, és ez egyáltalán mennyire fontos.
Ezeket láttad már?
A BMI egy egyéni testtömegindex, amit úgy számíthatsz ki, hogy megméred a testsúlyod kilogrammban, majd elosztod a testmagasságod (méterben) négyzetével. Általában a 25-ös és annál magasabb BMI-vel rendelkező személy túlsúlyosak számít, 18,5-24,9 között pedig egészségesnek tekinthető a 18-65 év közötti korosztály tekintetében.
A BMI-t eredetileg a túlsúly mérésére hozták létre, de manapság már beigazolódott, hogy nem minden esetben mérvadó, hiszen olyan tényezők is befolyásolhatják, mint például az izomtömeg. Annak ellenére, hogy a magasabb BMI-vel redelkezők esetében bizonyos betegségek kialakulásának (szívbetegség, magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség, epekövek, légzési problémák) nagyobb a kockázata, általában sok más tényező erősebben közrejátszik abban, ha valaki valóban beteg lesz.
A BMI napjainkban leginkább arra alkalmas, hogy egy általános kockázati tényező meglétére felhívja a figyelmet, de nem jelent egyet semmilyen diagnózissal. Az étrended, az életmódod, a genetikai tényezők és a téged körülvevő környezet sokkal jobban kihat az egészségi állapotodra, mint az, hogy pontosan mennyi a testtömegindexed.
Ne feledd, az egészségi állapotod rendkívül összetett tényezőkből áll, soha nem csak egyoldalú. Ha nem érzed jól magad a bőrödben, pedig alapvetően egészségesen táplálkozol, akkor különböző értékek mérése helyett inkább először fordulj orvoshoz, aki pontosabban meg fogja tudni határozni a probléma forrását, és hamarosan rendbe is fogsz jönni.